عرضه «شاهین» در بورس کالا
تعداد ۲۰۰ دستگاه خودروی شاهین سه‌شنبه ۲۲ شهریور در بورس کالای ایران عرضه می‌شود.
به گزارش پایگاه کالا خبر، بر اساس اطلاعیه بورس کالای ایران، عرضه خودروی شاهین گروه خودرویی سایپا در بورس کالا تایید شد و براساس آن،تعداد ۲۰۰ دستگاه خودرو شاهین با قیمت پایه هر خودرو ۳۰۴ میلیون تومان در روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور در بورس کالا عرضه شده و تاریخ تحویل خودروی شاهین ۲۳ مهر ۱۴۰۱ است.
در توضیح مشخصات این محصول آمده است محل تحویل خودرو، نمایندگی‌های فروش شرکت به انتخاب مشتری است.
خریداران ملزم به واریز ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد مالیات نقل و انتقال و ۲ درصد مالیات شماره گذاری برچسب انرژی (برمبنای قیمت نهایی) و همچنین مبلغ ۴۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۴۶۵ ریال به ازای هر خودرو شامل بیمه شخص ثالث به مبلغ ۳۸ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۴۶۵ ریال و خدمات مرتبط با شماره گذاری و پلاک به مبلغ ۳ میلیون و ۸۹۷ هزار ریال هستند.
در این اطلاعیه همچنین اشاره شده انتخاب نمایندگی و امکان تعیین رنگ خودرو (سفید یا مشکی) بدون هزینه در مرحله تکیمل وجه برای مشتری فراهم شده است.
گفتنی است، پیش پرداخت ثبت سفارش شاهین در بورس کالا ۱۰ درصد قیمت پایه اعلام شده است.
در این رابطه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عرضه خودرو در بورس کالا در مقایسه با روش های قبلی را راهکار بهتری می‌داند که موجب می‌شود خودرو با قیمت منطقی و منطبق با قدرت مالی مصرف‌کننده به دست خریداران برسد.
بهروز محبی نجم‌آبادی، با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کالا در مقایسه با روش‌های قبلی راهکار مناسب‌تری است، اظهار کرد: عرضه خودرو در بورس کالا موجب می‌شود، این کالا با قیمت منطقی و منطبق با قدرت مالی مصرف‌کننده به دست خریداران برسد.
وی افزود: افزایش قیمت تمام شده تولید موجب زیان خودروسازان در تولید و عرضه خودرو به بازار شده است، مواد اولیه‌ای همچون فولاد که از بورس کالا تامین می‌شود، با قیمت آزاد و جهانی محاسبه می‌شود این در حالی است که قیمت نهایی خودرو با نرخ مواد اولیه همخوانی ندارد.
نماینده مجلس با اشاره به سود هنگفت حاصل از فروش خودرو از ناحیه تفاوت قیمت کارخانه و بازار که نصیب عده‌ای خاص شده و تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور ندارد، متذکر شد: یکی از راهکارها اختصاص خودرو به افراد خاص به عنوان مثال دهک‌های پایین کشور و مصرف‌کنندگان واقعی و با تعریف شرایط خاص است.
محبی نجم آبادی تاکید کرد: سیاست‌های کلی حاکمیت و دولت از جمله در حوزه خودرو می‌بایست ضمن توجه به دهک‌های پایین، آزادسازی و رهایی کشور از فضای دو نرخی بودن باشد چراکه دو نرخی بودن یک کالا، زمینه فساد را مهیا می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: قیمت‌گذاری دستوری منجر به تحمیل بدهی انباشته بر خودروسازان و در نهایت دولت می‌شود و در فروش بر اساس قرعه‌کشی، خریدار نهایی خودرو مشخص و شفاف نیست.
ضمن اینکه خودروسازان می‌بایست برنامه‌ای مبتنی بر افزایش تولید، کاهش قیمت تمام شده و ارتقای کیفیت ارائه دهند که در این صورت قطعا بهبود وضع صنعت خودرو و جلب رضایت مصرف‌کنندگان محقق می‌شود.
همچنین محمد صالح جوکار رییس کمیسیون امور داخلی کشور مجلس گفت: با ورود خودرو به بورس کالا شرایط برای شفافیت و اعمال نرخ منصفانه مهیا می‌شود.
به گفته رئیس کمیسیون امور داخلی کشور با ایجاد این سازوکار شفاف، سیاست‌گذار هم می‌تواند با ریل‎گذاری صحیح شرایط را به نفع مصرف کننده خودرو تغییر دهد.
محمد صالح جوکار اظهار کرد: عرضه خودرو در بورس کالا بدون شک مزایای متعددی به همراه دارد دلیل اصلی ورود خودرو به بورس کالا، ایجاد شفافیت و قیمت عادلانه برای متقاضیان است و در نهایت شرایط باید به
گونه ای رقم بخورد که به نفع مصرف کننده خودرو تمام شود.
جوکار در مورد واردات خودرو گفت: ورود خودروهای داخلی به بورس کالا و عرضه همزمان خودروهای وارداتی حسن ختامی است که تعیین می‌کند کیفیت محصول‌های داخلی به چه میزان است و تقاضای مصرف کننده در هر کدام از آنها کیفیت مطلوب را تعیین می‌کند. نماینده مردم یزد در مجلس با بیان اینکه هر چیزی که در بورس کالا ارایه شود می تواند در بازارها تعادل ایجاد کند، گفت: ورود خودرو یا هر کالای دیگر به بورس کالا تصویر درستی از عرضه و تقاضا را به سیاست‎‌گذار نشان می‌دهد و سیاست‌‎گذار می‌تواند متاثر از این تصویر عرضه و تقاضا را به سمت تعادل بکشاند.

نسخه مناسب چاپ