اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال روستاییان
کارگروه ملی اجرای قانون اشتغال پایدار روستایی و عشایری با تخصیص ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای مناطق روستایی موافقت کرد.
سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و دبیر شورای عالی جهاد سازندگی در حاشیه نشست دیروز این کارگروه به خبرنگاران گفت: با اذن مقام معظم رهبری یک و نیم میلیارد دلار در سال ۹۷ ذیل قانون اشتغال پایدار روستایی اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی داده شد که مجموعا با سهم آورده بانک های عامل بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان به روستاییان اختصاص یافت.
وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع به روستاییان اختصاص یافته است، تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۵ هزار میلیارد تومان از محل بازپرداخت تسهیلات داده شده و ۴ هزار میلیارد تومان از محل اصل منابع در اختیار بانک های عامل قرار دارد که مقرر شد هرچه سریعتر از طریق سامانه کارا در اختیار روستائیان عزیز قرار گیرد.معاون توسعه روستایی و مناطق محروم افزود: بیش از ۵۳ میلیون دلار از مبلغ اذن گرفته شده از مقام معظم رهبری هنوز توسط صندوق توسعه ملی اختصاص نیافته که در کارگروه مقرر شد این مبلغ هرچه سریعتر اختصاص یابد که با احتساب سهم بانک ها پیش بینی می شود بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان از این محل به اشتغال روستائیان اختصاص یابد.
وی تصریح کرد: پیش بینی می شود با اختصاص این ۱۱ هزار میلیارد تومان ظرف مدت یک سال، بیش از ۱۱ هزار طرح با حدودا ۵۵ هزار شغل مستقیم در روستاهای کشور ایجاد شود.
مدنی تاکید کرد: طبق دستور معاون اول رئیس جمهوری اولویت اختصاص منابع در دوره جدید اتمام طرح های نیمه تمام، احیای واحدهای راکد و نیمه تعطیل و طرح های دانش بنیان خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری به منطقه محروم “احمد فداله” و دستور برای حل مشکلات مردم این منطقه و پیگیری ویژه آن توسط معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: طی کارگروهی که تشکیل شد، مقررشد در منطقه محروم “احمد فداله” ۵۵ کیلومتر راه کشیده شود و در خصوص برق رسانی به ۳۰ روستا و آبرسانی به ۴۵ روستا تصمیمات خوبی گرفته شد که بیش از ۸ هزار نفر از روستائیان و عشایر عزیز کشورمان بهره مند خواهند شد.
گفتنی است: در جلسه اخیر کارگروه ملی اشتغال پایدار روستایی که با حضور نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه و مدیران عامل بانک ها بعد از یکسال برگزار شد، بیرانوند معاون اشتغال وزارت تعاون اعلام کرد: هم اکنون تفاهمنامه با بانک های عامل برای اختصاص بازپرداخت تسهیلات به امضا رسیده است و لازم است بانک ها با تسهیل شرایط، فرایند اعطای وام و ضمانت های لازم را تسهیل کنند.
نماینده سازمان و بودجه هم با اشاره به نظارت های این سازمان بر اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی گفت: برآوردهای ما نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد منابع به درستی و بدون انحراف در موضوع اشتغال روستاییان و عشایر کشور هزینه و سرمایه گذاری شده است.
همچنین مدیران عامل بانک های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در این جلسه گزارشی از عملکرد بانک های تحت مدیریت خود ارایه کردند.

نسخه مناسب چاپ