استرالیا و چندین مستعمره‌ دیگر انگلیس خواستار استقلال شدند
سرویس خارجی: تنها سه روز پس از مرگ الیزابت دوم، درخواست های استقلال از سلطنت انگلیس در میان کشورهایی که تحت قیمومیت انگلیس هستند افزایش یافته است.
به دنبال مرگ ملکه انگلیس، جمهوریخواهان استرالیا بحثی دیرپا بر سر پایان دادن وابستگی این کشور به حکومت سلطنتی انگلیس را احیا کرده‌اند. «آدام بانت» سیاستمدار جمهوریخواه سرشناس استرالیایی و رهبر حزب «سبزها» در این کشور به دنبال مرگ الیزابت دوم گفت: ما یاد و خاطر خانواده او و همه کسانی که عاشقش بودند را گرامی می داریم اما زمان آن فرا رسیده که استرالیا باید به سمت جلو حرکت کند و لازم است تبدیل به یک جمهوری شویم.
همزمان «گاستون براون» نخست وزیر آنتیگوآ و باربودا نیز اعلام کرد، به دنبال درگذشت ملکه الیزابت دوم، ظرف سه سال همه پرسی درخصوص تبدیل این کشور به یک جمهوری را برگزار خواهیم کرد. «اندرو هولنس» نخست وزیر جامائیکا هم اعلام کرد کشور بعدی خواهد بود که به یک جمهوری تبدیل می‌شود. وی گفت، زمان آن فرا رسیده که گام بعدی را در رسیدن به استقلال واقعی برداریم. گفتنی است پادشاه انگلیس رئیس کشور استرالیا و ۱۳ کشور دیگر محسوب شده و بر آنها نیز سلطنت می‌کند. خبر دیگر اینکه مقام‌های انگلیس اعلام کردند که مراسم خاکسپاری الیزابت دوم، ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) در لندن برگزار می‌شود.

نسخه مناسب چاپ