افزایش ۲ برابری تولید زیتون در قزوین
قزوین ـ خبرنگار اطلاعات: مجری پروژه زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از افزایش بیش از ۲ برابری تولید زیتون در باغ‌های این استان نسبت به پارسال خبر داد‏‎.
‎مجید حدادیان با اعلام آغاز عملیات برداشت زیتون از باغ‌های استان قزوین، افزود: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۴۰ هزار تن دانه زیتون از ۹ هزار و ۹۷۰ هکتار از باغ‌های این استان برداشت شود، که از این میزان سطح زیرکشت ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار بارور و ۲ هزارو ۴۷۰ هکتار غیر بارور است‏‎.
‎به گفته وی، پارسال ۹ هزار و ۸۵۰ هکتار از باغ‌های استان قزوین به زیرکشت زیتون رفته بود که از آن‌ها ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن دانه زیتون کنسروی و روغنی تولید شد‏‎.
‎وی با بیان این که عمده باغ‌های زیتون استان قزوین در بخش طارم‌سفلی و قسمتی از الموت غربی متمرکز است، تأکید کرد: از مجموع محصول تولیدی ۳۵ تا ۴۰ درصد به صورت کنسروی (سبز) و مابقی به صورت دانه روغنی برداشت می‌شود‎.‎مجری پروژه زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، گفت: تاکنون ۱۱۰۰ هکتار مبارزه با مگس زیتون در باغات استان انجام شده و این آفت در حد کنترل است‏‎.
‎حدادیان ادامه داد: با توجه به وجود کم آبی و خشکسالی در تعدادی از باغ‌های زیتون به منظور جلوگیری از تنش‌های رطوبتی و عدم کاهش میزان روغن به باغداران توصیه می‌شود نسبت به حذف پاجوش‌ها و نرک‌ها، حذف علف‌های هرز برای جلوگیری از رقابت جذب آب و کائولن پاشی ۳ درصد به دلیل سایه اندازی روی برگ کاهش تبخیر و تعرق اقدام کنند‎.
‎وی همچنین به باغداران توصیه کرد که به دلیل بالا بودن میزان محصول در سال جاری، باغداران حداقل نیمی از محصول هر درخت به خصوص در باغ‌های سنتی زیتون را به صورت سبز برداشت کنند تا در سال آینده از شدت سال‌آوری در درختان جلوگیری شود‎.

نسخه مناسب چاپ