وزیر راه : تکمیل کریدورهای ریلی از ماه آینده آغاز می شود
 

وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات تکمیل کریدورهای ریلی در قالب انعقاد قراردادهایی با پیمانکاران ایرانی طی یک ماه آینده خبر داد.
به گزارش مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی در حاشیه نشست با معاون اجرایی رئیس جمهوری در خصوص تصمیم‌گیری برای تکمیل پروژه‌های ریلی کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی وظیفه اجرای پروژه‌های مهم ریلی کشور را برعهده دارد و با تمام توان در اجرای مصوبات و تصمیم‌های رئیس جمهوری گام برمی‌دارد.
وی اظهار امیدواری کرد طی یک ماه آینده تکمیل کریدورهای ریلی در قالب قراردادهایی با زمان‌بندی مشخص که با پیمانکاران ایرانی بسته خواهد شد، آغاز شود و در ادامه بر ضرورت تلاش وزارت راه و شهرسازی برای انجام تعهدات در حوزه تکمیل پروژه‌های بزرگ ریلی تاکید کرد و افزود: تلاش خواهیم کرد مصوبات این نشست با معاون اجرایی رئیس جمهوری اجرایی و عملیاتی شود.
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری هم در خاتمه این نشست از توافق با وزیر راه مبنی بر تکمیل طرح‌های کلان راه‌آهن از قبیل رشت-آستارا، چابهار-زاهدان و برقی کردن تهران-مشهد از محل تهاتر نفت خبر داد.
به گزارش مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سید صولت مرتضوی گفت: در جلسات متعددی تأمین منابع مالی پروژه‌های سفرهای رئیس‌جمهوری در خصوص رفع موانع، تسریع در روند اجرایی و تأمین مالی پروژه‌های ریلی کشور بررسی و تعیین تکلیف شد.
وی ادامه داد: بخشی از پروژه‌ها، آنهایی هستند که ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی دارند و با منابعی محدود قابل اتمام هستند که در این زمینه مقرر شد از منابع عمومی تأمین مالی پروژه‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰درصد دارند، انجام شود و مصوب شد تا در خصوص این بخش از پروژه‌ها در بازه زمانی معین شده منابع تأمین و پرداخت‌های لازم انجام شود.
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه بخشی از طرح‌های راه‌آهن بزرگ و هزینه‌بر هستند، توضیح داد: همچنین مقرر شد آن دسته از طرح‌های راه‌آهن که بزرگ و هزینه‌بر هستند، از محل تهاتر نفت اجرا شوند و با پیگیری‌هایی که ریاست‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی داشتند، مجوز لازم برای تهاتر اخذ شد وی ادامه داد: پروژه‌هایی که از محل تهاتر نفت اجرایی خواهند شد، حدود هشت طرح ریلی هستند که از جمله آنها طرح ریلی چابهار-زاهدان، قطار سریع‌السیر تهران-مشهد، طرح ریلی رشت-آستارا، طرح ریلی خرم‌آباد-درود، و طرح اندیمشک- اهواز است. همچنین در خصوص طرح ریلی شیراز- بوشهر-عسلویه تصمیم‌گیری و مقرر شد تا تأمین منابع انجام شود.
در این نشست مدیران عامل شرکت های راه‌آهن و ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، استانداران استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان رضوی، اصفهان و بوشهر، نماینده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و همچنین نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند .

نسخه مناسب چاپ