فهرست جدید کالاهای ممنوعه وارداتی به زودی اعلام می شود
معاون صنایع عمومی وزیر صنعت از اعلام فهرست جدید کالاهای دارای ممنوعیت واردات اعلام در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش مهر، محمد مهدی برادران در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به کالاهای گروه ۴ که مطلقاً واردات آن‌ها ممنوع است و همچنین ممنوعیت واردات بخش دیگری از کالاها که جزو گروه ۲۷ هستند (گروه ۲۷ دارای اولویت ارزی غیرفعال است)، گفت: بر اساس قانون حمایت از تولید داخل، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ثبت سفارش کالاهای مصرفی یا مصرفی با دوام و خارجی دارای مشابه کالای داخلی با شرط اینکه دارای کیفیت مناسب و میزان کافی تولید باشند را تا پایان مدت قانون پنج ساله ششم ممنوع اعلام کند.
وی درباره فهرست کالاهای دارای ممنوعیت واردات ادامه داد: کتاب مقررات واردات وصادرات منتشر شده، اما بحث اصلی، بحث ارزبری و رقابت در منطقه مربوط می‌شود؛ چراکه می‌توان با صرفه جویی منابع ارزی به جای اختصاص دادن آن به کالاهایی که مشابه داخلی دارد، اعتبارات را در ساخت کارخانه آن کالا که باعث تعمیق تولید خواهد شد، استفاده کرد.
معاون صنایع عمومی وزیر صنعت با بیان اینکه قانون، کلیات کار را تعیین می‌کند و در قالب ستاد هماهنگی، چارچوب دقیق‌تر می‌شود، اظهار داشت: وزارت صنعت موارد را کنترل می‌کند و قانونگذار این اختیار را به وزارت صنعت داده که به عنوان مجری قانون برای تنظیم نوسانات و ارتقای کیفیت موجودی کالا در کشور، به سمت آزادسازی برویم یا ممکن است واردات کالایی به کشور آزاد باشد و به این نتیجه برسیم تولید کالایی در کشور به میزان کافی و با کیفیت و قیمت مناسب انجام می‌شود و به سمت محدودسازی برویم.
وی افزود: بخش دیگری قانون، تکلیف کرده که وزارت صنعت موظف است از محل اعتبارات داخلی وابسته به سامانه موجود، سامانه متمرکزی را برای فهرست توانمندی محصولات داخلی ساماندهی کند. این سایت تحت عنوان «توان ایران» معرفی شده که یک سمت نیازمند کالا و یک سمت کسی است که در داخل این کالا را تولید کرده است و بین این دو گروه ارتباط برقرار می‌شود.برادران در ادامه با بیان اینکه ۳۱۸ کالا در کارتابل فنی این سامانه وجود دارد، اظهار داشت: کارتابل فنی یعنی واردات کالا ممنوع نیست، اما محدود است. معاونان وزارتخانه آمادگی دارند هر کالایی که به تولید مطلوب رسیده و وزارت صنعت از آن مطلع نیست را فعالان داخلی به سامانه توان ایران اعلام کنند تا دفاتر تخصصی آن‌ها را جزو کالاهای ممنوعه قرار دهند. ممکن است این کالاها حداقل در کارتابل فنی قرار گیرد یا کلاً به گروه ۲۷ که به هیچ وجه وارد نمی‌شود، منتقل شود.
وی از صرفه جویی ارزی بالغ بر ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سامانه توان ایران خبر داد و گفت: تا جایی که تولیدکننده داخلی نیاز کشور را تأمین کند و قیمت بر اساس عرف بازار باشد، ممنوعیت واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود، ادامه خواهد داشت.

نسخه مناسب چاپ