کنعانی: خدمه نفتکش یونانی در ایران بازداشت نبودند
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان این که خدمه دو نفتکش یونانی در ایران بازداشت و زندانی نبودند، گفت: خدمه پیشین با هماهنگی‌های رایج، نفتکش را ترک کردند. درواقع موضوع مربوط به تعویض خدمه کشتی حسب پروتکل‌های دریانوردی بین‌المللی است که شرکت‌های کشتیرانی خودشان انجام می‌دهند.
ناصر کنعانی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سئوال که در مورد خدمه دو نفتکش یونانی توقیف شده در ایران، اخباری از سوی رسانه‌های یونانی منتشر شده است که آنها آزاد شده‌اند آیا این خبر صحت دارد؟ اظهار داشت: آنها اساسا در ایران بازداشت و زندانی نبودند.
وی تاکید کرد: فرایند تعیین تکلیف نفتکش ها هم در حال انجام است.
پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات یونانی ادعا کرده بود که اولین نفر از گروه کارکنان دو نفتکش توقیف‌شده یونانی توسط ایران در ماه مه، آزاد شده و روز سه‌شنبه به آتن رسیده است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ این سئوال که آیا دیپلمات های ایرانی در آلبانی به تهران بازگشتند؟ با بیان این که در باره اصل اقدام دولت آلبانی‌ در قطع روابط با ایران، قبلا اعلام موضع کرده بودیم، گفت: بله، البته مدت زمانی که طرف آلبانیایی برای خروج دیپلمات های ایرانی در نظر گرفت، بازه زمانی بسیار محدودی بود، به عبارتی این اقدام در عرف دیپلماتیک اقدامی نادرست و ناشایست بود که در بازه زمانی ۲۴ساعته دیپلمات‌ها هم نمایندگی را ببندند و هم زندگی شخصی شان را جمع کنند و از این نظر این اقدام دولت آلبانی به لحاظ رفتار دیپلماتیک کاملاً نسنجیده بود.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا تعرض خاصی به اماکن دیپلماتیک ایران شده بود که شما در این ارتباط به طرف آلبانیایی هشدار دادید؟ اظهار داشت: اماکن دیپلماتیک جزو اماکنی هستند که طبق کنوانسیون وین مصونیت دارند و تعرضی نباید به آنها صورت بگیرد و به عبارتی با توجه به آمادگی نیروهای آلبانی برای ورود به ساختمان سفارت پس از خروج دیپلمات های ما، قصد این بود که طرف آلبانیایی را متوجه مسئولیت‌های خودش هم در ارتباط با رعایت شئونات دیپلماتیک و هم رعایت مصونیت ساختمان سفارت جمهوری اسلامی به عنوان مکان دیپلماتیک بکنیم.
براساس این گزارش ، ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی روز چهارشنبه ۱۶شهریور، گفت: این کشور برای خروج دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت ایران در این کشور مهلتی ۲۴ساعته تعیین کرده است.
آلبانی که با اعلام این موضوع قصد قطع روابط دیپلماتیک با ایران را داشت، سال‌هاست به گروهک منافقین که از گروه‌های تروریستی شناسنامه‌دار محسوب می‌شود، پناه داده است.

نسخه مناسب چاپ