ناتو و اتحادیه اروپا، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به توقف درگیری فراخواندند
سرویس خارجی: یک روز پس از درگیری های مجدد نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، ناتو و اتحادیه اروپا این دو کشور را به توقف هرچه سریعتر درگیری فراخواندند.
ناتو از این دو کشور خواست اقدامات نظامی در مرزهای خود را متوقف کنند.«خاویر کولومینا» نماینده ویژه ناتو در قفقاز و آسیای مرکزی گفت: حملات بسیار نگران کننده در امتداد مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان از جمله علیه شهرک ها و زیرساخت‌های غیرنظامی در داخل ارمنستان گزارش شده است و ناتو خواستار توقف فوری خصومت‌ها و تنش زدایی در منطقه است. همزمان «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به تحولات جدید بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان واکنش نشان داد و گفت: ضروری است خصومتها متوقف شود و بازگشت به میز مذاکرات رخ دهد. بورل گفت: همه نیروها باید به مواضعی که قبل از این تشدید درگیری داشتند بازگردند و آتش‌بس باید به طور کامل رعایت شود. وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا متعهد به تداوم عمل به عنوان یک واسطه صادق بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای تحقق هدف مشترک داشتن یک منطقه قفقاز جنوبی امن، موفق و صلح آمیز، به نفع همه مردمش است.
توضیحات باکو به تهران
وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور در رایزنی تلفنی با همتای ایرانی، درباره درگیری‌های اخیر این کشور با ارمنستان توضیحاتی ارائه داد.حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت‌و‌گوی تلفنی برقرار کرد و وزارت خارجه جمهوری آذربایجان درباره رایزنی تلفنی بایراموف با امیرعبداللهیان بیانیه ای صادر کرد و از توضیحات وزیر خارجه جمهوری آذربایجان درباره درگیری‌های اخیر با ارمنستان خبر داد. طبق این بیانیه، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به همتای ایرانی خود درباره «اقدامات تحریک آمیز گسترده ارمنستان علیه جمهوری آذربایجان، نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و تعهداتش» خبر داد. بنا بر روایت وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، بایراموف تاکید کرد که نیروهای مسلح این کشور در پاسخ به اقدامات تحریک آمیز ارمنستان، پاسخ‌های تلافی جویانه را در پیش گرفتند. این مقام ارشد باکو همچنین تاکید کرد که اقدامات اخیر ایروان، تهدیدی برای تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، امنیت پرسنل نظامی و غیرنظامی این کشور بود و در جریان درگیری‌ها ۵۰عضو نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان جانشان را از دست دادند. در چنین شرایطی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد ۵۰ نظامی آذربایجانی در این درگیری با ارمنستان کشته شده‌اند. ارمنستان هم پیشتر از کشته شدن ۴۹ سرباز خود خبر داده بود اما نیکول پاشینیان نخست وزیر این کشور گفت شمار کشته های نیروهای ارتش ارمنستان به ۱۰۵ تن رسیده است.

نسخه مناسب چاپ