رئیسی: تصمیم نهایی درتوافق هسته ای با واشنگتن است
رئیس جمهوری در گفتگو با شبکه قطری الجزیره درباره روند مذاکرات هسته ای گفت که اکنون آمریکا باید برای رسیدن به توافق هسته ای تصمیم نهایی را بگیرد.
به گزارش ایسنا، وی افزود: برداشتن تحریم های ایران باید همراه با تضمین باشد و برای پیشرفت در موضوع مذاکرات مساله تضمین ها باید حل شود.
رئیسی تاکید کرد که مذاکرات مستقیم با آمریکا درباره توافق هسته ای بی فایده است. ‌منافع مردم ایران در مذاکرات مستقیم با آمریکا نیست.
رئیس جمهور ی در ادامه این سئوال را مطرح کرد که اگر واشنگتن تمایل به رسیدن به توافق را دارد، چرا حین مذاکرات هسته ای تحریم های جدیدی علیه ایرانی ها وضع می کند؟
وی با بیان اینکه دولت آمریکا باید اقداماتی در راه اعتمادسازی با ایران اتخاذ کند خاطرنشان کرد: غربی ها قبل از اینکه از ایران درخواست کنند که فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند باید این درخواست را از رژیم صهیونیستی بکنند که سلاح کشتار جمعی در اختیار دارد.
رئیسی درباره تحولات عراق هم گفت:
ایرانی ها با دیدن دولت قوی در عراق خوشحال می شوند و عراقی ها باید از امروز دیگر اجازه حضور آمریکایی ها در کشور خود را ندهند.
وی گفت که برخی کشورهای اروپایی درباره بحران عراق با تهران در ارتباط بودند و مسئولان ایرانی به آنها اعلام کردند که مساله به خود عراقی ها باز می گردد.
رئیس جمهوری در باره بحران یمن هم گفت: برای رسیدن به آتش بس کامل و تقویت مذاکرات میان یمنی ها باید حصار از این کشور برداشته شود.رئیسی درمورد مذاکرات ایران و عربستان تاکید کرد که پنج دور مذاکرات میان دوکشور برگزار شده است و تهران به این مساله ادامه خواهد داد و اگر قدرت های خارجی دخالت نکنند ، حل مشکلات منطقه امکانپذیر خواهد بود.
سازمان همکاری شانگهای خواستار اجرای کامل برجام شد
ازسوی دیگرسازمان همکاری شانگهای در بیانیه سمرقند خواستار اجرای کامل برجام از سوی همه طرف‌ها شده است.
به گزارش فارس، در بیانیه سمرقند آمده است: «کشورهای عضو بر اجرای مستمر برنامه جامع اقدام مشترک در باره برنامه هسته‌ای ایران منطبق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأکید دارند. اعضا از طرف‌ها می‌خواهند به تعهداتشان در اجرای کامل و موثر برجام پایبند باشند.»
ازسوی دیگر،یک مقام ارشد آمریکایی گفت که برنامه‌ای برای تشکیل جلسه برجامی در نیویورک وجود ندارد.وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا هم که کشورش ناقض توافق هسته‌ای برجام به شمار می‌رود مدعی شد که مذاکرات رفع تحریم‌های وین به «بن‌بست» برخورده است.
شرمن روز جمعه در جلسه‌ای به میزبانی واشنگتن‌پست مدعی شد: ماه گذشته اتحادیه اروپا به عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات وین پیشنهادی در باره احیای توافق ارائه کرد.
او گفت : ما در بن‌بست هستیم از این لحاظ که ایران در آخرین دور مذاکرات پاسخ بسیار سرسختانه‌ای به ما داد که برای ما قابل قبول نبود. ما پیام خود درباره اینکه فکر می‌کنیم چه چیزهایی ضروری چه هستند و مؤلفه‌های اصلی در اینجا چه هستند را برای ایران فرستادیم.
کاخ سفید: از تلاش برای رسیدن به توافق دست نکشیده‌ایم
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید هم در گفتگو با شبکه صدای آمریکا در پاسخ به سئوالی درباره وضع کنونی مذاکرات احیای برجام و زمان حصول توافق گفت که نمی‌تواند پیش‌بینی در این زمینه انجام دهد یا به گمانه‌زنی در این باره بپردازد.
وی در ادامه با تکرار ادعاهای واهی واشنگتن درباره ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان افزود: اما می‌توانم یک چیز را بگویم؛ رئیس‌جمهور بایدن بسیار واضح گفته است که ما اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی سلاح‌های هسته‌ای دست یابد، زیرا می‌دانیم که حل هیچ مشکلی در خاورمیانه با ایران مجهز به سلاح هسته‌ای آسان‌تر نمی‌شود.
کربی تصریح کرد: رئیس جمهوری همچنین گفته است که «بهترین راه برای دستیابی به این نتیجه از طریق یک فرآیند دیپلماتیک است» و به همین دلیل ۱۶ ماه است که در مذاکرات (احیای برجام) حضور داریم و برای اجرای مجدد این توافق و بازگرداندن تمام طرف‌ها به آن تلاش می‌کنیم.
هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین به سخنان اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر «دورتر شدن چشم‌انداز دستیابی به این هدف نسبت به چند هفته پیش و این که بعید است بتوانیم به این زودی به توافق بازگردیم» اشاره و تاکید کرد: اما این، بدان معنا نیست که از تلاش دست کشیده‌ایم. به این معنا نیست که همه آنچه انجام شده است را رها کرده‌ایم.

نسخه مناسب چاپ