دیدگاه
عضلاتی که فرمانده ندارند
داود مختاریانی- مسابقات جهانی کشتی فرنگی و آزاد قهرمانی جهان در بلگراد امروز به پایان می‌رسد. کشتی گیران کشورمان در این دوره از رقابت‌ها نشان دادند که از تمام توان خود را برای کسب نتیجه استفاده کردند ولی جذابیت ورزش و به ویژه کشتی در این است که هر لحظه امکان دارد پیش بینی‌ها درست از آب در نیاید و نتیجه دیگری رقم بخورد. اتفاقی که در کشتی فرنگی و تا حدودی کشتی آزاد به ضرر کشتی ما افتاد. با کمی دقت در نتایج به دست آمده معلوم می‌شود که اکثر ورزشکاران ما در برابر رقبای فیزیکی مشکلی نداشتند و بر عکس در برابر رقبای باهوش به زحمت افتادند.
در این رقابت‌ها نقطه ضعف مشترک کشتی فرنگی و آزاد ما در این بود که کادر فنی هر دو رشته، فقط به تمرینات فیزیکی توجه کرده بودند و به تقویت فکر و ذهن ورزشکاران کمتر توجه شده بود.
وقتی امیرحسین زارع در مسابقه رده بندی حریف کانادایی خود را با نتیجه ۸ بر صفر مغلوب می‌کند و با اقتدار به مدال برنز می‌رسد نشان می‌دهد که این کشتی‌گیر از آمادگی کامل فیزیکی برخوردار است و کادر فنی با زحمت زیاد وی را به این حد از آمادگی رسانده‌ است؛ولی اینکه چرا با این توانایی، زارع نتوانست در فینال حضور پیدا کند و در دیدار نیمه نهایی برابر کشتی‌گیر ترکیه در لحظات آخر باخت، مشکلی است که اکثر کشتی‌گیران داشتند. اگر زارع در لحظه آخر تشخیص داده بود که اصرار بر ادامه اجرای فن ممکن است او را به دردسر بیندازد، حتماً با یک تصمیم درست فرصت برتری به حریف ترک را نمی‌داد ولی وقتی ذهن در آن لحظه ورزشکار را یاری نمی‌کند آنچه نباید بشود می‌شود.
تیزهوشی و گرفتن تصمیم درست در کسری از ثانیه امتیازی بود که اکثر کشتی‌گیران ما از آن بی بهره بودند، در صورتی که این روزها وقتی ورزشکار خود را به سطح اول جهان می‌رساند، علاوه بر قدرت عضلات باید قدرت ذهن و تمرکز خود را نیز بالا ببرد.
حسن یزدانی و دیوید تیلور آمریکایی در شرایط برابر فیزیکی مبارزه کردند، ولی قدرت تصمیم گیری و حضور ذهن تیلور بود که توانست در لحظه تصمیم درست بگیرد و موفق شود.
در وزن ۵۷ کیلوگرم علیرضا سرلک در مسابقه اول به حریف چینی باخت. حریفی که گمنام بود و حتی در اینترنت هم اطلاعات خاصی از او پیدا نمی‌شد، ولی توانست با هوشیاری نه فقط از سد سرلک بگذرد بلکه در مراحل بعد، سایر رقبا را هم ببرد و به نیمه نهایی برسد. این ورزشکار، هم از لحاظ قدرت بدنی و جثه و هم از لحاظ تجربه از همه حریفان خود پایین‌تر بود ولی چون در لحظه تصمیم درست می‌گرفت، موفق می‌شد فنون خود را اجرا کند.
توانایی‌های فیزیکی تا جایی به ورزشکار کمک می‌کند که بین قدرت بدنی او و رقیبش فاصله زیادی باشد، ولی در شرایط تقریباً برابر، ورزشکاری برنده مسابقه می‌شود که حضور ذهن بهتری داشته باشد و بتواند در کمترین زمان بهترین فرمان را به عضلات بدهد.
برای موفقیت در آینده و به ویژه مسابقات المپیک پاریس باید فدراسیون کشتی علاوه بر مهارت‌های فنی و قدرت بدنی ورزشکاران به تقویت ذهن ورزشکاران با استفاده از کارشناسان این حوزه توجه کند. به عنوان مثال، حل کردن جدول، بازی‌های خاص رایانه‌ای و … اگر در برنامه اردویی ورزشکاران گنجانده شوند می‌توانند به تقویت ذهن آنها کمک کنند.

نسخه مناسب چاپ