توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و کشورهای عضو سازمان شانگهای در آذر امضا خواهد شد
رئیس سازمان توسعه تجارت حجم صادرات ایران به کشورهای عضو شانگهای را طی پنج ماهه نخست امسال ۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و کشورهای عضو سازمان شانگهای در آذر امضا می شود و پس از آن این توافقنامه باید توسط مجالس این کشورهای به تصویب برسد.
به گزارش فارس، علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در جلساتی که رئیس جمهوری با روسای کشورهای عضو شانگهای داشتند، بر توسعه تجارت و رفع موانع و چالش‌ها تاکید شد. در بحث مالی و بانکی با کشورهایی مثل روسیه، بلاروس و قزاقستان هم اقدامات خوبی انجام داده ایم تا از مسیرهای جایگزین استفاده کنیم. علاوه بر این حذف دلار و یورو در دستور قرار داده خواهد شد و به طرف های مقابل پیشنهاد استفاده از بیمه‌ها و کانال‌های مالی جدید که بانک مرکزی ما در نظر گرفته، ارائه شد.
وی بیان داشت: رئیس جمهوری تاکید بر توسعه تجارت آزاد داشت و ما تجربه خوبی را در حوزه اوراسیا داشتیم و ۸۰ درصد اقدامات به نتیجه رسیده و آذر بحث کارشناسی را نهایی خواهیم کرد و توافقنامه های تجارت آزاد به امضا قرار می‌رسد و برای تصویب به مجالس کشورها می‌رود که البته این اولین تجربه تجارت آزاد ما خواهد بود. کشورهای اوراسیا اکثرا عضو سازمان شانگهای هستند و رئیس جمهوری پیشنهاد داد که بحث تجارت آزاد را در حوزه شانگهای هم دنبال کنیم.رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: موضوع دیگری که رئیس جمهوری مطرح کرد، استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بین اعضای سازمان شانگهای است، ما کریدور‌ شمال-جنوب را داریم و در چند ماه اخیر بر آن تمرکز کردیم و ظرفیت‌های ترانزیتی را توسعه دادیم اما حجم کار وسیع است و‌ نیازمند مشارکت اعضای شانگهای است.
وی با بیان اینکه اعضای سازمان شانگهای آمادگی خود را برای مشارکت در توسعه زیرساخت‌ها اعلام کردند، درباره جذب سرمایه‌گذاری بیان داشت: در جلسه رئیس جمهوری کشورمان با رئیس جمهوری روسیه در خصوص کریدور شمال-جنوب بحث و بر دو موضوع تاکید شد، موضوع اول تکمیل خطوط راه آهن رشت-آستارا و موضوع دوم افزایش ناوگان دریایی در خزر و‌ توسعه بنادر شمالی خزر بود.
پیمان پاک تصریح کرد: در حوزه شرق-غرب هم صحبت‌های جدی با کشور چین مطرح شد تا این ظرفیت‌ها را توسعه دهیم. در حال حاضر ظرفیت‌هایی را برای توسعه کالایی داریم اما وقتی بخواهیم تجارت را با کشورهای عضو شانگهای توسعه دهیم باید زیرساخت‌های مان را توسعه دهیم و به ابزارهایی مانند کشتی، واگن و … نیاز داریم.
وی افزود: در حوزه بحث‌های نرم و‌ گمرکات، مشابه توافقنامه‌ای که چند ماه گذشته بین ۳ کشور ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه امضا شد، با سایر کشورها هم مذاکراتی انجام شده است. تمام این اقدامات منجر به توسعه تجارت و ایجاد درآمد پایدار برای ایران می‌شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت درباره تشکیل بازار برق منطقه شانگهای هم اظهارداشت: بزرگ‌ترین تولید کنندگان انرژی جهان، از جمله ایران و روسیه عضو اتحادیه شانگهای هستند و همزمان بزرگ‌ترین مصرف کنندگان انرژی جهان مانند چین و هند عضو این اتحادیه هستند. رئیس جمهوری اشاره به این موضوع داشتند که باید سازوکاری برای همکاری‌های پایدار در حوزه امنیت انرژی تعریف شود. رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه موضوع امنیت غذایی هم در این دیدارها مورد تاکید قرار گرفت، بیان داشت: رئیس جمهوری به موضوعاتی مانند سلامت و استفاده از ظرفیت‌های ایران در حوزه سلامت تاکید کرد تا صادرات تجهیزات پزشکی، داروهای بیوتکنولوژی و خدمات گردشگری سلامت به کشورهای عضو شانگهای توسط ایران صورت گیرد.
وی در ادامه با اشاره حمایت این سازمان از تجار و بازرگانان ایران در سایر کشورها گفت: تلاش می‌کنیم در کشور‌های عضو شانگهای مساله بیمه قرارداد‌های تجاری را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار جایگزین اعتبار اسناد بانکی (LC ) جا بیندازیم.
پیمان پاک ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مهمی که روی آن تمرکز کرده‌ایم، بحث مسائل حقوقی و بحث‌های ضمانتی است. در این راستا بیمه‌های خودمان را فعال کردیم و هفته گذشته بزرگترین قرارداد بیمه تجاری را بین صندوق ضمانت صادرات ایران و بیمه‌های روسیه امضا کردیم و در حال مذاکره با برخی از کشور‌های دیگر هستیم.
وی افزود: دوماه قبل هم قرادادی با قزاقستان برای جایگزینی بیمه قرارداد‌های تجاری به جای اعتبار اسناد بانکی امضا شد و درحال مذاکره با پاکستان و ارمنستان برای امضای قرارداد همکاری مشترک هستیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: نکته دیگر اینکه بتوانیم اتاق‌های داوری را به‌عنوان مجاری حل اختلاف بازرگانان تعریف کنیم. این ابزار حرفه‌ای باعث می‌شود تجار با مشکل حقوقی و مسائل قانونی روبرو نشوند تا نیازمند پیگیری قضایی باشند.

نسخه مناسب چاپ