تقدیر فعالان رسانه ای از رئیس قوه قضائیه برای حمایت از خبرنگاران
۱۴۰ تن از مدیران مسئول، سردبیران، دبیران، خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، از شکل‌گیری فضای جدید در قوه نسبت به رسانه ها و دستورات ریاست قوه در پیگیری پرونده‌های مرتبط با ضرب و شتم و سوء قصد به خبرنگاران و حمایت از رسانه‌هایی که به پرونده‌های فساد در قالب سوت‌زنی ورود می کنند، تقدیر و تشکر کردند . به گزارش ایسنا، متن کامل این نامه به شرح زیر است:
جناب حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای
ریاست محترم قوه قضائیه
با سلام،در اهمیت رسانه همین بس که در کنار قانون اساسی، مجلس و احزاب، به عنوان یکی از ارکان مردمسالاری به شمار می‌رود. به طور حتم به همان میزان که رسانه‌ها در یک نظام سیاسی، آزادی عمل بیشتری در پرداختن به موضوعات داشته باشند، اعتماد عمومی در آن کشور به رسانه ها بیشتر و عمیق‌تر خواهد شد و به همان میزان که برای فعالیت رسانه‌ها محدودیت به وجود بیاید، مردمسالاری تضعیف و از اعتبار رسانه ها کاسته می شود.
به طور حتم حیات هر رسانه‌ای وابسته به خبرنگارانی است که در تحریریه آن مشغول فعالیت هستند. آنها هستند که سوژه‌ها را دنبال می‌کنند؛ نور به تاریکخانه‌ها می‌اندازند تا افکار عمومی را با آنچه در کشور و جهان می گذرد، آشنا کنند. اتفاق افتاده است که خبرنگاران به واسطه پیگیری‌های سوژه‌های مختلف، مورد تهدید، ضرب و شتم و سوءقصد قرار گرفته‌اند اما از رسالت اطلاع رسانی خویش دست برنداشته‌اند. ضرب و شتم سال گذشته خبرنگار روزنامه صبح نو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنین سوء قصد به خبرنگار روزنامه فرهیختگان نمونه‌های اخیر این قبیل اقدامات است.
در حالی که در پرونده ضرب و شتم خبرنگار روزنامه صبح نو، دادسرا قرار نهایی منع تعقیب برای متهم، صادر کرده بود، پرونده با دستور جنابعالی مجدداً در دستگاه قضایی مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد بازپرس در رسیدگی به پرونده تخلف کرده است و برای وی پرونده تشکیل شد. همچنین قرار منع تعقیب متهم از سوی شعبه ۱۰۵۲ کارکنان دولت نقض و پرونده برای بررسی مجدد به دادسرا ارجاع شده است.
در پرونده سوء قصد به خبرنگار روزنامه فرهیختگان هم پرونده در ابتدا سرنوشتی مشابه پرونده خبرنگار روزنامه صبح نو پیدا کرد. با وجود این که خودرو متهم به سوءقصد به خبرنگار روزنامه فرهیختگان متعلق به مدیر مجتمعی است که خبرنگار این روزنامه درباره تخلفات آن چند گزارش منتشر کرده است، بازپرس پرونده برای متهم قرار منع تعقیب صادر کرد. با شکل گیری فضای جدید در قوه قضائیه نسبت به رسانه ها و دستور پیگیری پرونده به صورت ویژه، شعبه ۱۱۰دادگاه کیفری در قم، دستورات جدیدی برای پیگیری پرونده داد و تحقیقات انجام پذیرفته در فرآیند رسیدگی را ناکامل دانست تا این پرونده مجدداً در دستور کار قرار گیرد.
علاوه بر دستورات جنابعالی در پیگیری‌ ویژه در پرونده‌های این چنینی، دستگاه قضا در رسیدگی به شکایت‌ها علیه رسانه‌ها هم با سعه صدر بیشتری برخورد کرده است. در همین باره باید این نکته را متذکر شد که عوامل مورد اشاره فرهیختگان پس از یک تجمع غیرقانونی در مقابل دادگستری تهران، حدود ۴۰شکایت از گزارش ضد فساد روزنامه فرهیختگان که در قالب سوت‌زنی از یک رسانه رسمی منتشر شد، ثبت کردند. این پرونده‌ها در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت دادسرا با رد اتهامات مورد بررسی به روزنامه، قرار منع تعقیب صادر کرد . به طور حتم رویکرد همراه با سعه صدر دادسرای رسانه و همچنین دستورات جنابعالی که بیانگر نگاه روشن ریاست محترم قوه قضائیه به رسانه و اهمیت اطلاع‌رسانی در عصر جدید است، قوت قلبی برای رسانه‌ها در پرداختن به مسائل و به ویژه پیگیری پرونده‌های مختلف در جهت روشنگری و مبارزه با ناهنجاری ها و ناملایمات توسط رسانه های رسمی خواهد بود.
بر همین اساس جمعی از فعالان رسانه ای، مدیران، سردبیران و خبرنگاران رسانه های کشور بر خود لازم دانستیم بدین وسیله از توجه جنابعالی به رسانه و عرصه اطلاع رسانی تقدیر و تشکر کنیم.

نسخه مناسب چاپ