مجوز حرفه‌ای استقلال و پرسپولیس صادر می‌شود؟
عضو سابق کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها می‌گوید در ایران فقط دو باشگاه مجوز حرفه‌ای دارند.
کاظم اولیایی در گفتگو با ایسنا، درباره تشکیل کمیته بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها اظهار کرد: زمانی در فیفا بحث این بود که جام جهانی را دو سال یک بار برگزار کنند اما مخالفت و قرار شد برای توسعه فوتبال توجه‌ها معطوف به باشگاه شود و به همین خاطر فیفا بحث فرپلی مالی را تصویب و ابلاغ کرد. این موضوع از سال ۲۰۱۵ در یوفا اجرا می‌شود تا باشگاه‌ها فقط از درآمد خودشان هزینه‌های جاری را تامین کنند. این موضوع جلوی پولشویی را خواهد گرفت و همچنین باشگاه‌ها به عنوان بنگاه تجاری و با قوانین تجارت اداره می‌شوند. به همین جهت فیفا با یک شرکت قرارداد منعقد می‌کند که بر باشگاه‌ها نظارت کند واستانداردهای لازم را اعمال کند. به همین دلیل در اساسنامه‌های فدراسیون کمیته‌های صدور مجوز شرکت در مسابقات تشکیل شد که کارش صدور مجوز برای باشگاه‌ها بود. قبلا این کمیته در AFC تشکیل شده بود و نماینده این نهاد به تهران می‌آمد و مدارک باشگاه‌ها را بررسی می‌کرد اما بعدها این کمیته‌ها در کشورها تشکیل شد تا از نزدیک مدارک باشگاه‌ها را بررسی و مجوز حضور در مسابقات را در کلیه سطوح صادر کند.
وی در ادامه درباره تعلیق کمیته بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای هم گفت: این کمیته‌ها رکن هستند و باید توسط فدراسیون‌ها تشکیل شوند. تمام باشگاه‌هایی که در لیگ شرکت می‌کنند باید مجوز شرکت در مسابقات داشته باشند. هنوز باشگاه‌های ما مجوز ملی برای حضور در مسابقات ندارند و اگر کنفدراسیون روی این موضوع دست بگذارد ممکن است که لیگ ما را تعلیق کند. باشگاه‌ها حتی در لیگ دو، لیگ سه هم باید استانداردهایی را داشته باشند. امسال متاسفانه چندباشگاه در استان خودزمین مسابقه نداشتند و در استان دیگری میزبانی می‌کنند که این موضوع یعنی استانداردهای لازم جهت شرکت در مسابقات رعایت نشده است.
او درباره نحوه انتخاب اعضای کمیته صدور مجوز حرفه‌ای هم گفت: در ماده ۵۸ اساسنامه آمده است که کمیته‌ها به پیشنهاد رئیس فدراسیون و تصویب هیات‌رئیسه که به تایید کنفدراسیون فوتبال آسیا برسد. بعد از تایید، AFC سوابق افراد را بررسی می‌کند و بعد از اخذ تعهدات مبنی بر راستگویی و … کار کمیته شروع می‌شود. سال گذشته که آقای عزیزی‌خادم حضور داشتند کمیته بدوی مدارک دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را تایید نکرد اما در کمیته استیناف با حضور وکیل و وزیر و کلی بگیر و ببند، به غلط مجوز سه ماهه دادند که این موضوع در آیین‌نامه داخلی بود ولی در آیین‌نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا نبود. البته این تنها مشکل نبود. اعضای کمیته بدوی که به تایید آقای عزیزی‌خادم رسیده بودند، تایید هیات رئیسه را نداشتند و این موضوع به عنوان ایراد کار به AFC منعکس شد. در ادامه کنفدراسیون فوتبال آسیا کمیته را تعلیق کرد تا جلسه هیات‌رئیسه تشکل شود و اعضا تایید شوند. الان هم این کمیته‌ها تعلیق هستند.
اولیایی در ادامه گفت: کسانی که قبلا کار می‌کردند آیین‌نامه غلطی نوشته‌اند و الان باید آیین‌نامه اصلاح شود و کمیته‌ها به تایید هیات‌رئیسه برسند و این کمیته‌ها زیر نظر فدراسیون فوتبال کار کنند. قبلا در دوره ریاست قبلی آقای تاج، جلسه‌ها با حضور او و در اتاق خودشان تشکیل می‌شد اما بعد از ایشان آقایان می‌خواستند این کمیته در دل سازمان لیگ فعالیت کند و هر زمانی نیاز بود روی این کمیته‌ها معامله شود. پارسال تنها سالی بود که نتوانستند معامله کنند. سال قبل از آن هم وزیر شخصا تعهدداده بود و با انجام ندادن تعهدات آبروریزی بزرگی شد. در حال حاضر فقط دو باشگاه سپاهان و فولاد مجوز شرکت در مسابقات بین‌المللی را دارند و سایر باشگاه‌ها مشکل قانونی دارند.

نسخه مناسب چاپ