تاکید امام جمعه زنجان بر ضرورت تقویت فرهنگ جامعه به وسیله رسانه‌ها
زنجان ـ‌ خبرنگار اطلاعات: نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه زنجان بر تقویت فرهنگ جامعه به وسیله رسانه‌ها تاکید کرد و گفت: رسانه‌ها باید در جهت تقویت و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه تلاش کنند، زیرا جامعه‌ای که در فرهنگ بی‌ریشه و ضعیف باشد،‌ دشمن بیشتر به آن حمله می‌‌کند.

آیت‌الله خاتمی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار، در دیدار با نمایندگان روزنامه‌های کثیرالانتشار،‌ خبرگزاری‌ها و مدیران مسئول نشریات استانی افزود: یکی از رسالت‌‌های صاحبان رسانه و خبرنگاران،‌ توجه به فرهنگ عمومی جامعه است، چون که جامعه امروزه به این امر مهم نیاز مبرم دارد.

امام جمعه زنجان احساس مسئولیت و تعهد را از دیگر رسالت‌‌های خبرنگاران عنوان و به پوشش خبری جنگ غزه اشاره کرد و گفت: خبرنگاری که در کانون خطر قرار می‌گیرد، قطعاً منافع مادی هیچ ارزشی برایش ندارد و این تنها نشان دهنده تعهد او به کارهای خبری است.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه متاسفانه در رسانه‌های استان جای مسایل اعتقادی و دینی ضعیف است، افزود: برخی مواقع مسایل دینی در برخی نشریات کم رنگ است و حتی یک ستون در مورد نماز ندارند.

نماینده ولی‌فقیه در استان بر افزایش مهارت خبرنگاران تاکید کرد و گفت: به صاحبان جوان قلم توصیه می‌کنم مطالعات را در رشته خود افزایش دهند و توان خود را بالا ببرند و تنها به مدرک دانشگاهی اکتفا نکنند و از تجربیات پیشکسوتان بهره‌ ببرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به اینکه مطبوعات استان هم از لحاظ سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری مشکلات فراوانی دارند که جز با کمک و همت مسئولان مربوطه و نمایندگان مجلس قابل رفع نیست،‌ افزود: حمایت از نشریات و مطبوعات محلی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید است که در این مورد ۷۰ درصد آگهی‌های دولتی بر اساس ابلاغ وزارت ارشاد به مطبوعات محلی اختصاص می‌یابد و حمایت‌های یارانه‌ای نیز به شکل جدید، انجام می‌گیرد.

مقدم، برگزاری دوره‌های آموزشی مقدماتی و تکمیلی، برگزاری جشنواره مطبوعات شمالغرب کشور و پیگیری بیمه تکمیلی خبرنگاران را از برنامه‌های در دست اجرای اداره کل ارشاد اعلام کرد و با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۰ نفر از اصحاب رسانه‌‌ها در صندوق حمایت از نویسندگان عضویت دارند، افزود:‌ با توجه به اقدامات انجام شده در این زمینه،‌ اکثر اصحاب رسانه در این صندوق عضو خواهند شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجموع نشریات دارای مجوز در استان را ۵۴ عنوان اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۲ نشریه به صورت روزنامه،‌ ۱۲ هفته‌نامه،‌ ۱۱ دو هفته‌نامه و مابقی به صورت ماهنامه و فصل‌نامه منتشر می‌شوند.

او افزود: در حال حاضر در استان بیش از ۱۹ نمایندگی روزنامه‌های کثیرالانتشار و ۱۲ نمایندگی خبرگزاری‌ها فعالیت می‌کنند و تمامی روزنامه‌های کثیرالانتشار در زنجان نمایندگی دارند.

مقدم، توسعه و ساماندهی کیوسک‌های مطبوعاتی را از دیگر برنامه‌های اداره کل ارشاد اعلام کرد و گفت: علیرغم اینکه نشریات با زحمات زیادی منتشر می‌شود، در مورد عرضه آن‌ها مشکل داریم. در حال حاضر در شهر زنجان کمتر از ۶ کیوسک مطبوعاتی وجود دارد که با کمک استانداری و شهرداری ۶۰ کیوسک مطبوعاتی در زنجان ایجاد خواهد شد.

گفتنی است به مناسبت روز خبرنگار،‌ با حضور استاندار، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان کشوری و استانی،‌ مراسمی در تالار دانشگاه آزاد اسلامی زنجان برگزار شد و از خبرنگاران و اصحاب رسانه با اهدای لوح، قدردانی به عمل آمد. به همین مناسبت مراسمی نیز برای تجلیل از خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی و سازمان صنعت، معدن و تجارت،‌ شرکت شهرک‌های صنعتی و شهرداری زنجان برگزار و از اصحاب خبر استان،‌ تجلیل شد.

نسخه مناسب چاپ