افزایش حجم تجارت میان ایران و قاره آفریقا در امسال
در پنج ماهه نخست امسال صادرات ۴۰ درصد و واردات ۱۴۷ درصد با ۵۵ کشور قاره آفریقا نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
به گزارش ایرنا، سید روح‌اله لطیفی سخنگوی گمرک ایران دیروز در نشست بررسی فرصت‌های تجاری ایران و قاره آفریقا ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: توسعه روابط با همسایگان، کشورهای پیرامونی و حضور در بازار کشورهای نزدیک و همسو یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم است که ۵۵ کشور آفریقایی در این شاخصه‌ها قرار دارند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته به ۵۰ کشور صادرات و از ۱۸ کشور واردات داشتیم، تاکید کرد: آفریقای جنوبی با ۲۱۲ میلیون و ۷۴۰ هزار دلار و رشد ۲۰۳ درصدی، موزامبیک با ۱۰۵ میلیون و ۲۹۲ هزار دلار و رشد یک هزار و ۵۱۱ درصدی، سودان با ۸۵ میلیون و ۲۸۳ هزار دلار و رشد ۳۷۴ درصدی، نیجریه با ۸۱ میلیون دلار و رشد ۳۳۴ درصدی و غنا با ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار و کاهش ۶۲ درصدی پنج مقصد نخست کالاهای ایرانی در تجارت با قاره آفریقا در پنج ماهه امسال بوده است.
لطیفی تصریح کرد: در سال گذشته ایران همچنین به آفریقای جنوبی۲۵۴ میلیون و ۲۶۸ هزار دلار با رشد ۵۷۰ درصدی نسبت به سال ۹۹ صادرات داشت و ۶ میلیون و ۴۴۵ هزار دلار واردات انجام داده است. در این نشست «ویکا خومالو» سفیر آفریقای جنوبی در ایران هم با بیان اینکه مبادلات ایران با کشورهای آفریقایی به قرن قبل بازمی‌گردد که میزان آن اندک بود، اظهار داشت: از زمان دستیابی آفریقا به آزادی و استقلال شاهد رشد مبادلات دو کشور هستیم؛ اما به دلیل برخی مشکلات نتوانستیم به مرز مطلوب تجاری برسیم.

نسخه مناسب چاپ