کوتاه از سراسر جهان
 

ژنرال صهیونیست: سید حسن نصرالله حرف و عملش یکی است
ایرنا: ژنرال ذخیره و فرمانده سابق واحد عملیات ارتش رژیم صهیونیستی، دبیرکل حزب الله لبنان را مهمترین تهدید برای دستگاههای امنیتی و نظامی این رژیم توصیف کرد و گفت سید حسن نصرالله حرف و عملش یکی است. ژنرال «اسرائیل زیو» گفت: نصرالله به طور کلی مهمترین تهدید برای نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل از زمان فروپاشی ارتش های منظم در منطقه به شمار می رود، بنابراین زیر نظر داشتن و شخصیت و شیوه رفتاری وی همواره در دستور کار افسران عالی رتبه اسرائیل بوده است. وی افزود: پیش از هر چیزی باید همواره نصرالله را جدی گرفت زیرا وی به قول و سخن خود پایبند است.
اروپا بودجه مجارستان را بخاطر لطمه به دموکراسی قطع می‌کند
ایسنا: اتحادیه اروپا توصیه کرد بودجه ۷.۵ میلیارد یورویی برای مجارستان به خاطر فساد و لطمه این کشور به دموکراسی، به حال تعلیق درآید. به گفته اتحادیه اروپا، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان دادگاه‌ها، رسانه‌ها، سازمان‌های غیردولتی و دانشگاه‌ها را تحت سلطه خود در آورده و حقوق مهاجران، زنان و همجنس‌گرایان را در بیش از یک دهه‌ای که در راس قدرت است، محدود کرده است.
نانسی پلوسی: در قضیه قره باغ، حامی ارمنستان هستیم
فارس: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که به ارمنستان سفر کرده بود، ازحمایت ارمنستان و مقابله با جمهوری آذربایجان و ترکیه در مسئله قره باغ کوهستانی خبر داد. «نانسی پلوسی» گفت آمریکا در مسئله تصویب قطعنامه نسل‌کشی ارامنه به دست عثمانی و مقابله با ترکیه در مسئله قره باغ کوهستانی، دوست ارمنستان است. نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز اظهار داشت: ارمنستان از موضع صریح ایالات متحده در قبال تجاوزات جمهوری آذربایجان قدردانی می‌کند. این در حالی است که جمهوری آذربایجان در واکنش به سفر پلوسی به ارمنستان اعلام کرد، این گونه اقدامات یکجانبه به تشدید تنش‌ها کمک می‌کند.
پایتخت قزاقستان رسماً از دیروز «آستانه» شد
مهر: دیروز با انتشار فرمان رئیس جمهوری قزاقستان در یک روزنامه رسمی در زمینه تغییر نام پایتخت این کشور، به طور رسمی پایتخت قزاقستان از «نورسلطان» بار دیگر به «آستانه» تغییر کرد. گفتنی است اوایل ماه سپتامبر گذشته برخی نمایندگان پارلمان قزاقستان، پیشنهادی را در زمینه تغییر نام پایتخت این کشور مطرح کرده بودند. مردم قزاقستان از مارس ۲۰۱۹ که پایتخت این کشور به تأسی از نام رئیس جمهوری وقت کشور یعنی «نورسلطان نظربایف» به نورسلطان تغییر کرده بود، ارتباطی با این نام جدید برقرار نکرده و خواستار بازگرداندن نام قبلی پایتخت بودند.
بایدن: از تایوان درصورت حمله چین دفاع می‌کنیم
ایسنا: رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی.بی.اس» گفت ارتش آمریکا در صورتی که به تایوان حمله شود، از این جزیره دفاع خواهد کرد. «جو بایدن» در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای آمریکایی از جزیره تایوان در صورت حمله چین دفاع خواهند کرد، گفت: بله، اگر در واقع یک حمله بی‌سابقه وجود داشته باشد.
اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه سال آینده آغاز به کار می کند
فارس: «فاتح دونمز» وزیر انرژی ترکیه از تسریع در ساخت نیروگاه هسته‌ای «آق‌قویو» به عنوان اولین نیروگاه هسته‌ای این کشور و بهره‌برداری از اولین واحد آن در سال آتی میلادی خبر داد. این نیروگاه در روستایی که نام نیروگاه نیز از آن گرفته شده در استان «مرسین» (جنوب ترکیه) واقع است.
بیل کلینتون: جمهوریخواهان برای کسب رأی، مردم را می‌ترسانند
ایرنا: بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا ضمن ابراز امیدواری نسبت به تسلط دموکرات‌ها بر کنگره در انتخابات میاندوره‌ای، هشدار داد که جمهوریخواهان فقط مردم را می‌ترسانند تا رای‌های سرگردان را به دست آورند. کلینتون در مصاحبه با «فرید زکریا» کارشناس مشهور شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: جمهوریخواهان همیشه راه جدیدی را پیدا می‌کنند تا به شدت رای‌دهندگان مُردد (سرگردان) را بترسانند.

نسخه مناسب چاپ