بهره‌برداری از ۱۵ بیمارستان در استان تهران طی ۳سال آینده
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از بهره‌برداری بیمارستان امام خمینی(ره) شهریار تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: ظرف سه سال آینده ۱۵بیمارستان در سطح استان تهران به بهره‌برداری می‌رسد.
علاء الدین ازوجی در گفتگو با ایسنا، درباره روند توسعه حوزه بهداشت و درمان در سطح استان تهران توضیح داد: برخلاف شهر تهران، شهرستان‌های استان تهران از محروم‌ترین شهرستان‌های کشور هستند. بی‌تردید در تخصیص بودجه‌ها باتوجه به نگاه ملی و فراملی توجه به تهران بیشتر است؛ در دنیا هم همینطور است و معمولا دولت‌ها توجه خاصی به پایتخت دارند.
وی افزود: شهرستان‌های استان تهران از بعد شاخص‌های سلامت،آموزشی، فرهنگی و اقتصادی جزو شهرستان‌های متوسط به پایین محسوب می‌شوند؛ زیرا در طول تاریخ نگاه به شهر تهران بیشتر از شهرستان‌های همجوار بوده است و از سوی دیگر مهاجرت از استان‌های دیگر به حاشیه تهران و سکونت اتباع خارجی در شهرستان‌های استان تهران که معمولا کارگر و از خانواده‌های ضعیف هستند از دیگر عوامل محروم ماندن شهرستان‌های استان تهران ‌است .
ازوجی گفت: بر اساس آخرین سرشماری که انجام شده بیش از دو میلیون نفر از اتباع غیر رسمی در تهران ساکن هستند که عمدتا در دو سال گذشته به ایران مهاجرت کرده و در استان تهران ساکن شده‌اند. همچنین حدود ۴۰۰هزار نفر از اتباع رسمی در استان تهران سکونت دارند که در مجموع تعداد آنها به ۲میلیون و ۵۰۰هزار نفر می‌رسد. در کنار مهاجرت اتباع خارجی به کشور، مهاجرت از شهرستان‌های استان‌های دیگر به استان تهران هم رخ می‌دهد؛ لذا دولت باید برای کل این جمعیت زیرساخت تهیه کند که خوشبختانه باتوجه به شیوع کرونا و نگاه ویژه دولت سیزدهم به حوزه بهداشت و درمان، شاهد رخدادهای مؤثری در سطح استان تهران هستیم.
وی با اشاره به محدودیت دسترسی خانواده‌های ساکن شهرستان‌های استان تهران به مراکز بهداشتی و درمانی تأکید کرد: با دستور رئیس‌جمهوری در سفر به استان تهران و تخصیص منابع، ۱۵بیمارستان در استان تهران طی ۳سال آینده به ویژه امسال و سال آینده با اعتبارات ملی و منابع داخلی وزارت بهداشت به بهره‌برداری می‌رسند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران افزود: این پروژه‌ها ملی هستند و ساخت آن بر عهده دولت و تجهیز آن بر عهده وزارت بهداشت است. همچنین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، تدوین کننده برنامه‌های استان است و متناسب با آن تأمین مالی انجام می‌دهد و بر اجرای برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی نظارت می‌کند. در همین راستا برای اولین بار در استان تهران برنامه سال تهیه شده و هر ۶ماه یک‌بار گزارش‌گیری انجام می‌شود و دستگاه‌ها متناسب با برنامه‌های هدف‌گذاری شده رصد می‌شوند.
وی اعلام کرد: در استان تهران۱۸۰۰پروژه نیمه‌تمام داریم که برای اتمام آنها به بیش از ۵هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که منابع آن از اعتبارات عمرانی تأمین می‌شود؛ اما اعتبارات سالانه ما حدود ۲هزار میلیارد تومان است. اگر در طول ۳سال آینده اعتبارات ما توسط دولت به طور کامل تأمین شود در این سال‌ها پروژه‌ها به اتمام خواهند رسید.
ازوجی با اشاره به بهره‌برداری از بیمارستان امام خمینی شهریار گفت: سازمان برنامه و بودجه اعتبار مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی را تأمین می‌کند و در هماهنگی با این دستگاه‌ها مشکلات را مرتفع خواهد کرد. در همین راستا بیمارستان امام خمینی(ره) شهریار که در سال ۶۷کلنگ‌زنی شده بود و تا امسال کاری برای آن انجام نشده بود با تأمین اعتبار لازم تا پایان سال جاری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

نسخه مناسب چاپ