ارزش دلاری بازار سهام ایران
بازار سرمایه این روزها به یک کانال پایین‌تر سقوط کرده و برای رشد نیاز به عمق بیشتری دارد، ارزش دلاری بورس تهران در هفته های گذشته به ۱۹۷ میلیارد دلار نزدیک شده است.
به گزارش فارس، ارزش دلاری بورس تهران در مقایسه با بورس‌های جهانی، ارزشی کمتر از یک درصد بورس نیویورک و نزدک را شامل می ‌شود، ارزش دلاری بورس تهران ۹ درصد بورس تداول عربستان است که کمتر از ۲۰ سال از تأسیس آن می‌ گذرد.
نسبت ارزش معاملات روزانه به ارزش کل بازار در بورس های جهانی میانگین ۷ر۲ درصد قرار دارد، این نسبت در بورس تهران ۷ر۰ درصد است که نشان از رکود معاملات بازار به نسبت بازار های جهانی دارد.
مهدی امیدی کارشناس بازار سرمایه، درباره شرایط بورس گفت: با توجه به از دست رفتن سطح حمایت پیشین و ورود شاخص کل بورس به یک کانال پایین تر، باید دید شاخص به کدام حمایت واکنش نشان می دهد.
وی ادامه داد: شاخص کل بورس می‌ تواند تا رقم یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد پائین برود، نزول شاخص ‌های بورس و رشد قیمت دلار نشان از انتظارات منفی موجود در میان معامله‌ گران دارد.
کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: مشکل این روزهای بازار سرمایه ایران، عمق کم این بازار است و برای بهبود شرایط بازار نیاز به تعمیق آن داریم،عمق دادن به بازار سرمایه در وضعی اتفاق می‌افتد که اعتماد مردم و سرمایه گذاران به بورس جلب شود و ورود پول بتواند ارزش بازاری را افزایش دهد.
به گزارش فارس، بورس از ابتدای سال ۱۴۰۰ در حال نوسان ‌ است و بیشتر سهامداران ترجیح داده‌اند‌ سرمایه خود را از بورس خارج کنند، همین مساله سبب شده است تا معاملات بورس با کمبود نقدینگی و رکود همراه باشد.
به عبارت دیگر، بورس تهران از اواسط اردیبهشت‌‌ تحت‌تاثیر سناریوهای مختلف از برآیند بازارهای جهانی، اخبار مرتبط با رخدادهای بین المللی و تعدد ریسک‌های سیستماتیک حرکت در مدار نزولی را آغاز کرد و در مدت یادشده در وضعی نوسانی وارد فاز جدیدی از رکود و کاهش بازدهی شده است.
این وضع که سهامداران و کارشناسان از آن تحت‌ عنوان یک دوره فرسایشی همراه با ناملایمات یاد می‌کنند، نگاه به بورس را تغییر داده است.
عملکرد بازار سرمایه نسبت به بازارهای دارایی دیگر متلاطم جلوه داده شده است؛ عملکرد بازارهای رقیب هم بنا بر اطلاعات آماری به ‌درستی بر این موضوع تاکید می‌کند و بازدهی بیشتر آنها هم در این مدت تائیدکننده همین موضوع است.
در هفته های گذشته هرچند بازار دو چهره معاملاتی متفاوت را از خود به نمایش گذاشت؛ اما بررسی‌های به‌عمل آمده حاکی از تداوم احتمالی روند رو به رشد قیمت برخی سهام است این شرایط از جهتی می‌تواند سبب کاهش نگرانی‌هایی درمیان سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران بازار سهام شود.

نسخه مناسب چاپ