رونمایی از موشک های بالستیک و کروز انصارالله در بزرگترین رژه صنعا
 

سرویس خارجی: شهر «صنعا»، پایتخت یمن شاهد بزرگترین و بی سابقه ترین رژه نیروهای یمنی بود که در آن انصارالله با رونمایی از جدیدترین و پیشرفته ترین موشک های نقطه زن «بالستیک»، «کروز» و همچنین پهپادهای شناسایی و انتحاری خود، بخشی از توان نظامی این جنبش را به رخ سعودی ها کشاند؛ نمایش قدرتی تاثیرگذار که به گفته برخی منابع موثق، عربستان را وادار کرد تا در همان ساعات اولیه پس از این رویداد بزرگ، با هدف جلوگیری از حملات ویرانگر یمنی ها، با شروط رهبر انصارالله جهت تمدید چندباره آتش بس موافقت کند.
بر اساس گزارش رسانه ها، «صنعا»، پایتخت یمن شاهد رژه نظامی بزرگ و بی سابقه ای در میدان «السبعین» این شهر به مناسبت هشتمین سالروز انقلاب ۲۱ سپتامبر بود. این رژه نظامی با حضور «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن و مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی دولت نجات ملی یمن وابسته به انصارالله برگزار شد.
در این رژه بزرگ و گسترده نظامی، نیروهای مسلح یمن از سامانه‌های مختلف و سلاح‌های بازدارنده راهبردی از جمله موشک‌های نقطه زن بالستیک و کروز، پهپادهای انتحاری جدید و موشک‌های پدافند هوایی و ضد کشتی رونمایی کردند. از جمله موشک‌های جدید و پیشرفته به نمایش در آمده در این رژه بزرگ، موشک های «حاطم»، «فلق»، «حیدر»، «البحر الاحمر»، «معراج» و موشک «قدس۳» بود.
در همین حال، رئیس شورای عالی سیاسی یمن در جریان این رژه طی سخنانی تاکید کرد: این انقلاب مسیر ملت یمن به سوی استقلال را هموار کرد. «مهدی المشاط» افزود: ما خواستار پایان دادن به جنگ و محاصره و اصلاح آن چیزی هستیم که دشمنان خراب کردند و شروط آن، «لغو محاصره»، «مبادله اسرا» و «پرداخت حقوق کارمندان» است.
سپهبد «جلال الرویشان» معاون نخست‌وزیر در امور امنیتی و دفاعی دولت نجات ملی یمن نیز تاکید کرد : نیروهای مسلح یمن آماده نبردهای گسترده‌تر با متجاوزان هستند. وی افزود: سلاح‌های ما موازنه وحشت با دشمن را محقق ساخته است و ما با متجاوزانی روبرو هستیم که فقط زبان زور را می‌فهمند.
«علی القحوم»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نیز پس از این رژه بزرگ تأکید کرد: رژیم صهیونیستی باید بداند که ملت یمن به عنوان قلب محور مقاومت در منطقه، آماده است از فلسطین دفاع کند. وی به شبکه خبری المیادین گفت : این رژه گسترده پیامی است مبنی بر اینکه نیروهای یمن همچنان بیشترین قدرت و توانمندی را دارند و ارتش و ملت یمن، حق خود را از آمریکا و عربستان خواهند گرفت.
در چنین شرایطی، برخی منابع غیر رسمی اما موثق اعلام کردند که رژه بزرگ و بی سابقه انصارالله در « صنعا» به همراه تهدیدات فرماندهان و رهبران این جنبش علیه ائتلاف سعودی تاثیر خود را گذاشته است زیرا عربستان و امارات را وادار کرد تا ساعاتی پس از این رویداد، با شروط مهم انصارالله برای تمدید چندباره آتش بس موافقت کنند.
در همین رابطه ، حساب کاربری «الشرطه السریه» که به منابع اطلاعاتی سعودی نزدیک است، در صفحه توئیتر خود نوشت: پس از رژه بزرگ «صنعا» در میدان «السبعین» و تهدید مقامات انصارالله، مذاکرات میان این جنبش و مقامات سعودی پیشرفت خوبی داشته و عربستان با شروط جدید رهبر انصارالله برای تمدید آتش بس و جلوگیری از وقوع دوباره نبرد ها موافقت کرده است.

نسخه مناسب چاپ