کوتاه از سراسر جهان
 

دختر چاوز نماینده ونزوئلا در سازمان ملل شد

فارس: وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد «ماریا گابریلا چاوز» دختر هوگو چاوز رهبر فقید انقلاب بولیواری این کشور از این پس نماینده ونزوئلا در سازمان ملل متحد خواهد بود. ماریا گابریلا چاوز از این پس جایگزین «ساموئل مونکادا» نماینده سابق ونزوئلا در سازمان ملل می‌شود که دلیل آن به گفته مقامات این کشور رساندن پیام چاوز به تمامی مردم آسیا، آفریقا، خاورمیانه و آمریکای لاتین خواهد بود. نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا نیز گفته است این امر قطعا باعث تقویت جایگاه ونزوئلا در این سازمان خواهد شد.

آزمایش موشکی کره شمالی همزمان با سفر پاپ به سئول

ایسنا: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به مناسبت شصت و نهمین سالگرد آزادی کشورش از استعمار ژاپن، پرتاب آزمایشی یک موشک تاکتیکی با دقت و قابلیت بالا را رهبری کرد. کره شمالی اعلام کرده به اینگونه اقدامات خود به منظور پاسخگویی به رزمایشهای مشترک بین کره جنوبی و آمریکا ادامه خواهد داد. وزارت دفاع کره‌جنوبی اعلام کرد، همزمان با ورود پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان به سئول در چارچوب نخستین سفر به آسیایی اش، کره شمالی دست به این آزمایش موشکی زد.

عذرخواهی «هیلاری» از اوباما

مهر: وزیر خارجه سابق آمریکا که سیاست هایباراک اوباما در سوریه را به باد انتقاد گرفته بود، طی تماسی تلفنی از وی عذرخواهی کرد. هیلاری کلینتون گفت قصدش از این اظهارات، حمله به دولت آمریکا نبوده است. کلینتون در گفتگو با هفته نامه «آتلانتیک» مواضع منفعلانه اوباما در قبال سوریه را اشتباهی بزرگ و عامل اصلی بی نتیجه ماندن تلاش مخالفان بشار اسد خوانده بود. وی با انتقاد از سیاست رئیس جمهوری آمریکا در قبال سوریه، وی را به دلیل حمایت نکردن از شورشیان مسلح، مسئول وضعیت کنونی این کشور دانسته بود.

درخواست اردوغان برای تدوین قانون اساسی جدید ترکیه

فارس: رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه که به تازگی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد با بیان اینکه ترکیه برای دوران جدید خود به یک حزب اپوزیسیون جدید نیاز دارد، خواستار تدوین قانون اساسی جدید برای کشورش شد. اردوغان همچنین اعلام کرد تا اواخر این هفته نخست وزیر ترکیه را معرفی خواهد کرد. درتحولی دیگر افراد ناشناس ساختمان دادگستری استانبول را مورد حمله مسلحانه قرار دادند.در جریان این حمله یکی از نگهبانان ساختمان دادگستری به ضرب گلوله زخمی شد.

مرگ نامزد ریاست جمهوری برزیل در سانحه هوایی

ایسنا:نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست

‌جمهوری برزیل در یک سانحه هوایی جان باخت. ادواردو کامپوس ۴۹ ساله، از چهر‌ه‌های اپوزیسیون دولت برزیل بر اثر سقوط هواپیمای شخصی‌اش در ایالت سائوپائولو درگذشت. پلیس اعلام کرد در این سانحه ۹ تن دیگر نیز کشته شدند. ادواردو کامپوس با برخورداری از ۱۰ درصد حمایت واجدان شرایط رای‌دهی در جایگاه سوم رقابت انتخاباتی پیش رو در برزیل قرار داشت.

بان‌ کی مون و خاورمیانه عاری از سلاح‌ اتمی

ایسنا: دبیرکل سازمان ملل هشدار داد، ناکامی در برگزاری نشستی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح اتمی در خاورمیانه در سال جاری میلادی می‌تواند موفقیت‌آمیز بودن بازبینی توافق ۱۹۷۰ را باهدف توقف گسترش تسلیحات اتمی در جهان که سال آتی میلادی برگزار می‌شود، به مخاطره بیندازد. وی به تمامی گروه‌ها و طرف‌های درگیر تاکید کرد تمهیداتی را برای برگزاری این کنفرانس هرچه سریعتر در سال جاری میلادی نهایی کنند.

استعفای دستیار وزیر خارجه آمریکا در دفتر عملیات جنگ

فارس: دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در دفتر جنگ و عملیات تثبیت و از اعضای سابق سنا از مقام خود استعفا کرد. «ریک بارتون» که در سه سال گذشته سمت معاونت وزیر امور خارجه در دفتر عملیات‌های جنگ و تثبیت را بر عهده داشت در دوران همکاری خود با وزارت امور خارجه با هدف اجتناب از تعارض و پاسخگویی به بحران‌های مختلفی که در سراسر جهان در جریان است به تاسیس دفتر مذکور پرداخت. این دفتر در موارد چندی از جمله بحران سوریه، سومالی، هندوراس، برمه، کنیا و نیجریه به اقدامات متفاوتی پرداخته است. بارتون در سابقه فعالیت‌ سیاسی خود عضویت در سنای آمریکا و فعالیت در وزارت بهداشت، آموزش و رفاه را نیز دارد.

حمله انتحاری «جلال‌آباد» افغانستان ۴ کشته داشت

فارس: سخنگوی والی «ننگرهار» اعلام کرد،حمله انتحاری شهر «جلال‌آباد» مرکز این ولایت چهارقربانی گرفت.وی افزود: دو نظامی افغان و دو غیرنظامی در این حمله کشته شدند.از سویی،سخنگوی والی قندهار در جنوب افغانستان گفت: فرمانده پلیس اسپین بولدک بر اثر درگیری با فرمانده یک پاسگاه به قتل رسید.خبر دیگر اینکه،ریاست امنیت ملی افغانستان از دستگیری یک فرمانده شبکه تروریستی در شرق این کشور خبر داد.

نسخه مناسب چاپ