وزارت صنعت: ایران هیچ محدودیتی در واردات ماشین آلات معدنی ندارد
معاون وزارت صنعت از نبود هیچ گونه محدودیتی در واردات ماشین آلات سنگین معدنی خبر داد.
سید رضا محتشمی‌پور گفت: یکی از سوالات همیشگی فعالان بخش معدن مشکلات در واردات ماشین آلات معدنی است که در دو سه سال گذشته شرایط خوبی در این حوزه نداشتیم و مشکلاتی هم ایجاد , باعث کندی حرکت شده بود. هر چند مسیر طولانی بود، اما در چند ماه گذشته شرایط کاملا تغییر کرده و امروز هیچ محدودیتی برای واردات ماشین آلات سنگین معدنی که فاقد سابقه ساخت داخل و کارکرد کمتر از ۵ سال هستند، وجود ندارد.
وی با بیان اینکه در حوزه ماشین آلات با سابقه ساخت داخل هم اقداماتی شده و مشکل این است که هر بار صحبت از ساخت داخل می‌شود، بحث محدودیت‌های خرید از خارج مطرح می‌شود، عنوان کرد: امروز توافقاتی در این بخش انجام شده و دوستان می‌توانند در حوزه توافقات انجام شده با صندوق ضمانت فعالیت‌های معدنی تماس بگیرند و از ظرفیت آن‌ها برای تامین ماشین آلات داخلی استفاده کنند و همچنین به موازات می‌توانند واردات را از طریق صندوق دنبال کنند و برای برخی از معادن کوچک که به دنبال تامین ماشین آلات کوچکتر هستند، صندوق و ستاد ما در وزارت صنعت می تواند آن را پیگیری کند.
معاون معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت با اشاره به انتشار یک آمار غلط از سوی مرکز ملی آمار توضیح داد: بر اساس این آمار اشتباه، رشد بخش معدن در سال گذشته منفی ۷ر۰ درصد نشان داده شده که در واقع اینطور نیست و ما بر اساس آمار رسمی و گزارش معادن و همچنین کنترل کارشناسان ادارات استانی، سال گذشته ۶۱۷ میلیون تن تولید محصولات معدنی داشته‌ایم در حالیکه این عدد در سال ۹۹ یعنی سال پیشتر، ۵۹۵ میلیون تن بوده است.
وی ادامه داد: ما در بخش معدن در سال ۱۴۰۰ به لحاظ حجمی افت تولید نداشته‌ایم و به لحاظ ارزشی هم طبیعی است که با توجه به تحولات بین‌المللی، افزایش شدید قیمت‌ها را نسبت به سال ۹۹ داشته‌ایم.
محتشمی پور تصریح کرد: این موضوع اساسا در سال گذشته ناشی از خطای نمونه‌گیری مرکز ملی آمار بوده که البته بخشی از آن هم به وزارت صنعت برمی‌گردد که دوستان این موضوع را پیگیری کردند و ظاهرا دسترسی لازم داده نشده و برای دریافت اطلاعات، مرکز ملی آمار ناچار به نمونه‌برداری شده است.
وی همچنین عنوان کرد: ما افزایش تعداد معادن غیرفعال را در سال گذشته داشته‌ایم که به دلیل رکود بخش ساختمان بوده و معادن غیرفعال عمدتا مرتبط با این بخش بوده‌اند که البته امید داریم با پیگیری بخش راه و ساختمان کشور، شرایط برای این بخش هم تغییر کند.
معاون وزیر صنعت تصریح کرد: موضوع دیگر اصلاح مسیر سرمایه‌گذاری‌ها در بخش فرآوری است که ما سال‌های گذشته در این بخش سرمایه‌گذاری‌های سنگینی عمدتا در بخش فرآوری فولاد داشته‌ایم که فراتر از ظرفیت تولید بوده است.
وی توضیح داد: در اینجا ظرفیت تولید به عدم تامین بخش معدن بازنمی‌گردد و بیشتر ناشی از آن است که این سرمایه‌گذاری‌ها فراتر از ظرفیت انرژی کشور طراحی شده و لازم است از ظرفیت‌های موجود با توجه به تکنولوژی روز استفاده کنیم تا سرمایه‌گذاری‌های آینده در این بخش متمرکز باشد. تصحیح مسیر سرمایه‌گذاری و بهبود شرایط واحد‌های تولید در بخش فرآوری و ایجاد تغییرات جدی از جمله اهداف ماست.
محتشمی پور ادامه داد: در یک سال گذشته که درگیر مساله فرآوری مواد هم بوده‌ایم، حرکت خوبی در حوزه فرآوری های‌تک داشتیم که امروز یک پروژه در منطقه کهنوج داریم و پروژه بعدی را هم در آینده نزدیک خواهیم داشت و تقریبا قفل موجود در شورآب‌های کشور باز خواهد شد، ولی سرعت ما در این بخش متاسفانه مناسب نیست.
وی تصریح کرد: متاسفانه تقاضای کمی در کشور در بخش این عناصر و فلزات کمیاب وجود دارد و امیدواریم در سال‌های آینده این تقاضای عناصر نادر را افزایش بدهیم.

نسخه مناسب چاپ