العربی الجدید: «چارچوب هماهنگی شیعیان» عراق با کُردها و سُنی‌ها ائتلاف تشکیل داد
سرویس خارجی: روزنامه «العربی الجدید» به نقل از منابعی آگاه و موثق، از وقوع تحولی مهم در عرصه سیاسی عراق با توافق میان «چارچوب هماهنگی شیعیان» و گروههای کُرد و سنی ( متحدان سابق جریان صدر) این کشور برای ایجاد ائتلافی جدید و بزرگ در پارلمان پس از خروج اخیر «مقتدا صدر» و جریان متبوع وی از مشارکت در روند سیاسی عراق خبر داد.
روزنامه «العربی الجدید» در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: به تازگی نشستی میان رهبران «چارچوب هماهنگی شیعیان»، حزب «دموکرات» کردستان، ائتلاف «حاکمیت» و ائتلاف «العزم» عراق برگزار شد و آنها در این نشست مشترک با تشکیل ائتلافی بزرگ برای خروج از بن بست سیاسی موجود در این کشور توافق کردند.
این منابع به العربی الجدید گفتند: «هادی العامری»، رهبر ائتلاف «الفتح» و همچنین چند رهبر برجسته دیگر «چارچوب هماهنگی» در این نشست حضور داشتند.«هشام الرکابی»، مدیر دفتر «نوری المالکی»، رهبر ائتلاف «دولت قانون» در توئیتی بدون اشاره به جزئیات در این باره نوشت: کشتی ائتلاف «إداره الدوله» (مدیریت کشور) به حرکت درآمده است.
همزمان، «فادی الشمری»، از رهبران «جریان حکمت ملی» به رهبری سید «عمار حکیم» نیز از توافق نهایی برای تشکیل ائتلاف سیاسی جدید «إداره الدوله» میان «چارچوب هماهنگی شیعیان» با حزب «دموکرات» و «اتحادیه میهنی» کردستان، ائتلاف «حاکمیت» و ائتلاف «العزم» و همچنین فراکسیون مسیحی «بابیلون» خبر داد.
از طرفی، رسانه‌های خبری محلی و صفحات رسانه‌های اجتماعی غیررسمی نیز درباره تشکیل این ائتلاف مطالبی منتشر کردند که طبق آن ها، همه اعضای ائتلاف جدید با برگزاری جلسات پارلمان موافقت کرده اند. این توافق همچنین شامل اصلاح قانون انتخابات و برگزاری انتخابات یک سال پس از اصلاح قانون آن است.
ائتلاف سُنی «حاکمیت» به ریاست «خمیس الخنجر» و و حزب «دموکرات» اقلیم کردستان عراق پیش از اعلام کناره گیری «مقتدا صدر»، رهبر جریان صدر از صحنه سیاسی عراق با این جریان برای تشکیل دولت ائتلاف کرده بودند.
در چنین شرایطی، «محمد شیاع السودانی» نامزد «چارچوب هماهنگی شیعیان » عراق برای تصدی پست نخست وزیری این کشور بار دیگر برنامه ها و اولویت‌های دولت آینده خود را اعلام کرد. وی همچنین از توافق با فراکسیون‌های سیاسی برای تغییر وزرا خبر داد.
دفتر السودانی طی بیانیه‌ای در حاشیه دیدار وی با شماری از تحلیلگران، نویسندگان و روزنامه نگاران اعلام کرد: برنامه دولت السودانی شامل پرونده‌های متعدد و ۲۳ محور است اما محورهای برق، بهداشت، خدمات شهری و جاده‌ای و مبارزه با فساد از اولویت برخوردار خواهند بود. بر این اساس، پیامدهای شرایط معیشتی و خدماتی دشوار شهروندان عراقی درپی افزایش قیمت دلار و دشواری‌های اقتصادی و نیز احیای کشاورزی و صنعت و مقابله با بیکاری به موازات حل پرونده‌های سیاسی از دیگر محورهای برنامه دولت آینده السودانی اعلام شده است. این بیانیه می‌افزاید : السودانی برای بهبود خدمات و اوضاع معیشتی عراقی‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان و فارغ التحصیلان و فعالسازی بخش‌های اقتصادی همچون صنعت، کشاورزی، گردشگری و کنترل دولت بر واردات و تقویت ابعاد سرمایه گذاری دارای طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است. السودانی همچنین در دیدارهای خود گفت : برای اصلاح روند دولت تلاش می‌کنم و با رهبران فراکسیون‌ها برای اعمال اختیارات قانونی جهت مواخذه وزرا در صورت ناکارآمدی و تغییر آنها در صورت نیاز به توافق رسیده ام.
از سوی دیگر، منابع عراقی از رایزنی های فشرده در راستای تشکیل دولت جدید در پشت درهای بسته خبر دادند. «جمال عبدالحسن» از رهبران «چارچوب هماهنگی» از رایزنی‌های پشت پرده در راستای تشکیل دولت جدید عراق به نخست وزیری «محمد شیاع السودانی» خبر داد و گفت: در این نشست‌ها، نخست وزیر پیشنهادی در حال تعیین وزرای کابینه است و توافقات ابتدایی درباره وزارتخانه‌های امنیتی ایجاد شده است.
استعفای رئیس پارلمان
همزمان با تلاش گروه های سیاسی عراق به ویژه «چارچوب هماهنگی شیعیان» این کشور در راستای تشکیل دولت و خروج از بن بست سیاسی موجود، «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان در اقدامی غیر منتظره از سمت خود استعفا داد. در این حال «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق ابراز امیدواری کرد که رئیس پارلمان این کشور استعفای خود را پس بگیرد و چنین موضوعاتی مطرح نشود. وی همچنین در گفت‌وگویی تاکید کرد که «چارچوب هماهنگی شیعیان»، درباره «محمد شیاع السودانی» به عنوان گزینه نخست‌وزیری به اجماع رسیده است

نسخه مناسب چاپ