بهره‌برداری از١٨٣ طرح گردشگری با ایجاد ٢٢٨١ فرصت شغلی
 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همزمان با هفته گردشگری و با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، ۱۸۳پروژه را در استان‌های مختلف با حجم سرمایه‌گذاری ۳۱۷۷میلیارد تومان افتتاح کرد.
به گزارش میراث‌آریا، مراسم افتتاح پروژه‌های گردشگری استان‌ها با حضور مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیرمیراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاونان او، مدیران کل ستادی به شکل حضوری و مدیران کل استانی به‌صورت ویدئوکنفرانس ظهر دیروز ششم مهرماه ۱۴۰۱در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.
در این مراسم ۱۸۳پروژه گردشگری در سراسر کشور با حجم سرمایه‌گذاری ۳۱۷۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید. با افتتاح پروژه‌های مذکور ۳۸۹هزار و ۷۵۱مترمربع به ظرفیت گردشگری کشور اضافه و برای ۲۲۸۱فرصت شغلی ایجاد شد. این پروژه‌ها ۲۱هتل، ۸۱اقامتگاه بو‌مگردی، ۲۱سفرخانه سنتی، ۲۶مجتمع گردشگری و ۳۴پروژه در دیگر حوزه‌ها را شامل می‌شود.
همچنین در این آیین، هشت پروژه اقامتگاه سنتی جواهریان در استان اصفهان، سفره‌خانه سنتی بهزاد در استان تهران، سفره‌خانه سنتی فصیحی در استان گیلان، هتل بوتیک علاءالدوله در استان یزد، هتل بوتیک قرائتی در استان فارس، مجتمع گردشگری ایرانمنش در استان کرمان، هتل فرازنده در استان البرز و عمارت سفید فخوری در استان گلستان در این آیین توسط وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌صورت پایلوت افتتاح شد.
علیرضا ایزدی مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان در این مراسم بیان کرد: شهر کاشان یکی از کهن‌شهرهای ایران اسلامی است که به واسطه اقامتگاه‌های سنتی مشهور است و امروز نیز شاهد به بهره‌برداری رسیدن اقامتگاه سنتی جواهریان با حجم سرمایه‌گذاری ۳۰میلیارد تومان در یکی از نقاط بافت تاریخی کاشان خواهیم بود. همچنین ۱۰پروژه دیگر با اعتباری بالغ بر ۲۷۰میلیارد تومان و دوازدهمین دوره نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی در طول هفته گردشگری در استان اصفهان افتتاح می‌شوند.
همچنین پرهام جانفشان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران گفت: یکی از سیاستگذاری‌های یک سال اخیر توجه به گردشگری شهری و خانواده‌محور بود که امروز با افتتاح ۱۷پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۴۱۱۰میلیارد تومان و ایجاد ۴۲۰فرصت شغلی تلاشمان بر تحقق این مهم بود. او ادامه داد: چهار مرکز تفریحی و سرگرمی نیز از شمال تا جنوب تهران امروز افتتاح می‌شود. افتتاح هتل آپارتمانی با حجم سرمایه‌گذاری ۲۰۰میلیارد تومان در منطقه نلسون ماندلا از دیگر پروژه‌هایی است که امروز به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران با اشاره به توجه ویژه به توسعه اقامتگاه‌های بومگردی در استان تهران تصریح کرد: با توجه به اینکه تهران به یکی از نقاط گردشگری تبدیل شده است توجه به بومگردی‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. جانفشان همچنین از چاپ کتاب «مسیرهای طبیعت‌گردی تهران» در ماه‌های آینده خبر داد.
سید محمد اسحاقی معاون اقتصادی استاندار گیلان گفت: گیلان به عنوان یکی از استان‌های گردشگرپذیر در نیمه ابتدایی سال میزبان ۵۲میلیون نفر گردشگر بود.
او درباره افتتاح سفره‌خانه سنتی فصیحی توضیح داد: این پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۲۵میلیارد تومان افتتاح می‌شود. همچنین ۲۰پروژه دیگر نیز در استان با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶۲میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۱۸۷نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰نفر غیر مستقیم افتتاح‌ می‌شود. ۴۲۰۰میلیارد تومان پروژه نیز در دست احداث است.
احمد آخوندی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد، این استان را به عنوان یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری دانست و گفت: در هفته گردشگری هفت پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶۰میلیاردتومان و زیربنای ۱۳هزار و ۵۰مترمربع به افتتاح می‌رسد و برای ۱۴۵نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
او افزود: موافقت اصولی ۲۹۱پروژه با حجم‌ سرمایه‌گذاری ۱۳هزار میلیارد تومان در استان صادر شده است و عملیات اجرایی ۱۳۶پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۰هزار میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی ۵۰درصد آغاز شده است. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد ادامه داد: تا پایان سال، ۹۹پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۲۸۰میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسند .
محمدجواد ساروی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان نیز بیان کرد: ۲۰پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۱۰۵میلیارد تومان به افتتاح می‌رسند. برگزاری جشنواره اقوام از دیگر نکات مورد اشاره بود.
سید مؤید محسن‌نژاد مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس هم در این راستا اظهار کرد: ۱۸۴پروژه در استان فارس داریم و سرمایه‌گذاری انجام شده و در حال اجراست و حجم سرمایه‌گذاری آن بیش از ۶هزار میلیارد تومان است که پیش‌بینی می‌شود برای ۵۸۱۴نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته باشد.
او افزود: در هفته گردشگری شش پروژه شامل هتل، بوتیک هتل و اقامتگاه سنتی را به بهره‌برداری می‌رسانیم و در این زمینه ۲۲۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.
همچنین فریدون محمدی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز گفت: چهار پروژه شامل هتل، اقامتگاه‌های بومگردی، سفره‌خانه سنتی افتتاح می‌شود که در مجموع ۳۷۰میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و ۴۳نفر اشتغال‌زایی مستقیم شده استر
علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور نیز در این مراسم اظهار کرد: گرامیداشت روز و هفته گردشگری را با شعار باز اندیشی در حوزه گردشگری آغاز می‌کنیم. به بهانه شروع مجدد سفرهای داخلی و خارجی با فروکش کردن کرونا امید احیای این صنعت دوباره جان گرفته است. امروز فرصتی برای ذی‌نفعان و فعالان گردشگری است تا بیش از گذشته مورد حمایت قرار بگیرند و باید این بخش را تقویت کرد تا بتوانیم در ایران گردشگری را که یک مزیت نسبی است به پیشران‌ اقتصادی تبدیل کنیم.
او افزود: طی یک سال گذشته ۲ راهبرد کلان را با حمایت مهندس ضرغامی ارائه کردیم: نخست جذب همکاری و هماهنگی بین دستگاهی و دوم رفع موانع و تسهیلگری حضور بخش خصوصی است. نگاه ما همکاری بین بخشی به عنوان راهبرد اساسی برای توسعه گردشگری کشور است؛ به همین منظور تلاش کردیم تا از ظرفیت‌ سرمایه‌گذاری‌های بین دستگاهی استفاده فعال کنیم تا ظرفیت‌های مغفول مانده را پویا کنیم. با وزارت نیرو در زمینه استفاده از ظرفیت سدها، از منابع طبیعی در حوزه محیط‌زیست و با شهرداری‌ها برای ایجاد اقامتگاه‌ها تفاهم‌نامه امضا کردیم. همچنین با سازمان فرودگاه‌ها در ۲۴نقطه برای ایجاد هتل مذاکره کردیم. از نظر ما یکی از راه‌های فعال کردن ظرفیت‌های گردشگری، هماهنگی بین دستگاهی برای سرمایه‌گذاری است.
شالبافیان تصریح کرد: سه مؤلفه را در حوزه گردشگری دریایی برای رفع موانع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شناسایی کردیم که یکی از آنها موانع سوخت یارانه‌ای به کشتی‌های تفریحی بود که دو مصوبه متقن اخذ کردیم. یکی از موانع بخش خصوصی بلاتکلیفی در صدور مجوزها بود که امروز این معضل با همکاری با استانداری هرمزگان رفع می‌شود و شاهد رونق گردشگری دریایی خواهیم بود.
معاون گردشگری ادامه داد: در هفته دولت ۱۸۹پروژه به ارزش حدود ۷هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و امروز ۱۸۳پروژه با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۳هزار میلیارد تومان افتتاح می‌شود. دیدگاه ما برای افتتاح پروژه‌ها، تسهیل ضوابط و بهره‌برداری از پروژه‌های گردشگری است.
وی گفت: یکی از رویکردهای جدی ما انتفاع اقتصادی برای سرمایه‌گذاران است که آیین‌نامه آن تدوین و مورد تأیید اولیه قرار گرفته است. امیدواریم با بازکردن گره‌ها برای سرمایه‌گذاران بتوانیم در توسعه گردشگری کشور نقش‌آفرینی کنیم.

نسخه مناسب چاپ