سازمان ملل و اتحادیه اروپا نتایج همه‌پرسی روسیه در شرق اوکراین را غیرقانونی اعلام کردند
 

سرویس خارجی: یک روز پس از اعلام نتایج همه پرسی مسکو در منطقه «دونباس» اوکراین برای الحاق به خاک روسیه که طی آن اکثریت رأی‌دهندگان از پیوستن به فدراسیون روسیه حمایت کردند، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ناتو این همه پرسی را غیرقانونی اعلام و تاکید کردند که نتایج آن را به رسمیت نمی شناسند.
معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درخصوص برگزاری همه‌پرسی الحاق مناطقی از اوکراین، بر حمایت از تمامیت ارضی اوکراین در داخل مرزهای به رسمیت شناخته شده آن، تاکید کرد. «رزماری دی کارلو» گفت: همه پرسی در استان های اوکراین واقعاً اراده مردم را بیان نمی کند و به همین دلیل طبق قوانین بین المللی، قانونی نیست. وی افزود: سازمان ملل متحد کاملاً متعهد به حاکمیت، وحدت، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین در داخل مرزهای شناخته شده بین‌المللی است. از سویی اعلام نتایج همه‌پرسی در مناطق شرقی اوکراین و درخواست ساکنان مناطق دونباس برای پیوستن به فدراسیون روسیه با مخالفت سران اروپایی همراه شد و برخی رهبران اروپایی، نتایج همه‌پرسی در مناطق دونباس را رد کردند.«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: اتحادیه اروپا اجرای غیرقانونی همه پرسی روسیه در شرق اوکراین و نتایج جعلی آن را محکوم می‌کند.بورل افزود: نتایج همه پرسی روسیه علاوه بر نقض سیستماتیک حقوق بشر، نقض مجدد حاکمیت اوکراین است. «شارل میشل» رئیس شورای اروپا نیز گفت: نتایج همه پرسی روسیه در اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسیم زیرا این همه پرسی، دروغ و تقلبی است.«اولاف شولتز» صدراعظم آلمان نیز گفت: ما نتایج نادرست همه‌پرسی را نخواهیم پذیرفت و به حمایت قاطع از اوکراین ادامه خواهیم داد.
شولتز درباره دستور پوتین برای بسیج بخشی از نیروهای نظامی روسیه و فراخواندن ۳۰۰هزار نیروی ذخیره برای عملیات نظامی ویژه در دونباس نیز گفت: بسیج روسیه، اقدامی از سر استیصال و واکنشی به شکست نیروهای روس در شرق اوکراین است.«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه هم که کشورش از متحدان روسیه در منطقه غرب آسیا محسوب می‌شود، ضمن رد برگزاری همه‌پرسی در شرق اوکراین، گفت آنکارا هرگز الحاق مناطق دونباس به روسیه را به‌رسمیت نمی‌شناسد.ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز همه پرسی از سوی روسیه در مناطق اشغالی اوکراین را جعلی خواند و به ولودیمیر زلنسکی در خصوص حمایت از حق دفاع مشروع اوکراین اطمینان داد. وی تاکید کرد: رفراندم‌های ساختگی که توسط روسیه برگزار می شود، مشروعیت ندارد و نقض فاحش قوانین بین المللی است زیرا این سرزمین‌ها متعلق به اوکراین هستند.در چنین شرایطی آمریکا قصد دارد با معرفی قطعنامه‌ای در شورای امنیت اقدام روسیه در برگزاری همه‌پرسی الحاق چهار منطقه اوکراین را محکوم کند. یک مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان گفت لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد همراه با نماینده آلبانی به طور مشترک این قطعنامه را در نشست شورای امنیت ارائه خواهند کرد.
در این قطعنامه تصریح شده که شورای امنیت سازمان ملل از توسل به زور برای ترسیم مجدد مرزها حمایت نمی‌کند. از سویی رئیس‌جمهوری اوکراین گفت بعد از اقدام روسیه در برگزاری همه‌پرسی الحاق چهار منطقه، با مسکو مذاکره نخواهد کرد. ولودیمیر زلنسکی، در یک سخنرانی در سازمان ملل گفت اوکراین در مناطقی که در آنها همه‌پرسی برگزار شد از مردمش دفاع خواهد کرد. گفتنی است اوکراین و کشورهای غربی این همه‌پرسی را ساختگی خوانده و مدعی هستند نتایج این همه‌پرسی از قبل تعیین شده است. در این حال شبکه خبری راشاتودی گزارش داد که اکثر شهروندان ساکن در مناطق «دونتسک» و «لوهانسک» از ایده پیوستن به فدراسیون روسیه حمایت کرده‌اند. مطابق این گزارش، نتایج ها حاکی از آن است که در جمهوری خلق دونتسک بیش از ۹۹درصد از رأی‌دهندگان خواستار الحاق به روسیه شده‌اند. در لوهانسک هم نتایج مشابهی به دست آمده و بیش از ۹۸درصد از این ایده حمایت کرده‌اند.
این همه‌پرسی علاوه بر این دو منطقه در زاپروژیا و خرسون واقع در جنوب اوکراین هم برگزار شد و گزارش شده که شمارش آرا در خرسون نشان داد که ۹۶.۹۷درصد رای‌دهندگان در این منطقه به پیوستن به فدراسیون روسیه رای داده‌اند. در منطقه زاپروژیا هم بررسی آرا نشان داد که ۹۸.۱۹درصد شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی خواستار الحاق به روسیه هستند. در چنین شرایطی یوگنی بالیتسکی، رئیس دولت منطقه زاپروژیا از جدایی غیر رسمی این منطقه از اوکراین و ارائه درخواست برای پیوستن به روسیه خبر داد. بالیتسکیدر گفت‌وگو با خبرنگاران درباره این موضوع گفت: همه‌پرسی، جدایی منطقه زاپروژیا از اوکراین را به سرانجام رساند و حالا ما منتظر تصمیم دولت روسیه هستیم تا ما را به عنوان عضو این کشور قبول کند؛ البته پیش از این، درخواست داده بودیم. خبر دیگر اینکه ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو گفت در صورتی که اوکراین در جنگ با روسیه شکست بخورد، همه ما شکست خواهیم خورد.وی گفت: همه پرسی روسیه در چهارمنطقه اوکراین و هشدار ضمنی درباره استفاده از سلاح هسته‌ای، تشدید بحران از سوی روسیه به شمار می‌آید. دبیر کل ناتو اضافه کرد: نمی‌توانیم انتظار پایان یافتن جنگ در اوکراین را داشته باشیم اما باید آماده ادامه حمایت از اوکراین برای طولانی مدت باشیم.
استولتنبرگ گفت: در تلاش برای عدم تشدید تنش جنگ اوکراین هستیم اما حمایت کامل از کی‌یف می کنیم. وی گفت ناتو این اعتقاد را ندارد که احتمال زیادی درباره استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین وجود دارد اما این احتمال را جدی می‌گیرد. همزمان رئیس سازمان سیا گفت تهدید پوتین به احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای را باید جدی گرفت و برای آن آماده شد.ویلیام برنز افزود: در این نقطه واقعا سخت است که بفهمیم آیا پوتین بلوف می‌زند یا نه، اما ما باید این تهدید را جدی بگیریم و به دنبال نشانه‌های آمادگی حمله هسته‌ای باشیم. در چنین شرایطی سفارت آمریکا در روسیه در بیانیه‌ای از شهروندان آمریکایی خواست فورا خاک روسیه را ترک کنند.این سفارتخانه اعلام کرد: روسیه ممکن است دیگر شهروندی اتباع دوگانه را به رسمیت نشناسد و جلوی دسترسی آنها به کمک‌های کنسولی آمریکا و خروج آنها از روسیه را بگیرد و اتباع دوگانه را به سربازی برای خدمت در ارتش بفرستد.
انفجار خط لوله گاز «نورد استریم»
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: حوادث در خطوط لوله گاز نورد استریم تصادفی نیست، زیرا اطلاعات به اقدامات عمدی اشاره می‌کند. وزیر خارجه سوئد نیز این رخداد را نتیجه انفجار دانست. گفتنی است روز دوشنبه اعلام شد که یک توزیع کننده زمینی، افت فشار سریع گاز را در خط Aخط لوله «نورد استریم ۲» ثبت کرده است. این حادثه در آب‌های دانمارک در نزدیکی جزیره بورنهولم رخ داد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا عمیقا نگران آسیب به خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ است و نگرانی های ایمنی و زیست محیطی در اولویت قرار دارند. وی گفت: این حوادث تصادفی نیست و همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد. وی افزود: تمامی اطلاعات موجود نشان می‌دهد که این نشت‌ها نتیجه اقدامی عمدی است. این دیپلمات افزود: اتحادیه اروپا از هرگونه تحقیق در مورد حوادث نورد استریم حمایت خواهد کرد و همچنین اقدامات بیشتری را برای بهبود امنیت انرژی خود انجام خواهد داد. «آن لینده» وزیر امور خارجه سوئد نیز گفت که حادثه نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم ۱ و۲ روسیه در آب‌های سوئد و دانمارک ناشی از انفجارهای بالقوه خرابکارانه بوده است.
وی افزود: نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ در مناطق انحصاری اقتصادی سوئد و دانمارک در نتیجه انفجارهایی رخ داده که ممکن است ناشی از یک اقدام خرابکارانه باشد. وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و ژپه کوفود وزیر خارجه دانمارک در مورد وضعیت خطوط لوله نورد استریم گفتگو کردند. از طرفی مجله اشپیگل آلمان به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) چندین هفته پیش درباره احتمال حمله به خطوط لوله انتقال گاز در دریای بالتیک، به آلمان هشدار داده بود.اشپیگل افزود که در تابستان امسال، مقامات آلمانی هشداری از سوی سازمان سیا دریافت کردند، اما دولت این کشور در این باره اظهار نظری نکرده است. این در حالی است که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت اظهارات وزیر خارجه سابق لهستان که از ایالات متحده به خاطر آسیب وارده به خط لوله «نورد استریم ۲» روسیه تشکر کرده، می تواند به عنوان یک بیانیه رسمی در مورد حمله تروریستی تلقی شود.

نسخه مناسب چاپ