شفافیت قیمت ها در بورس کالا
عضو هیئت علمی دانشگاه، عرضه خودرو در بورس کالا را راهی برای کوتاهی دست دلالان عنوان کرد و گفت: عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند قیمت‌ها را متعادل و شفاف کند.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) امیرحسن کاکایی افزود: بزرگترین مشکل صنعت خودرو این است که بعد از تحریم‌ها به جای اینکه توسعه صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی را پیش بگیریم، آن را به گونه‌ای قیمت‌گذاری کردیم که باعث از بین رفتن سرمایه، کاهش نقدینگی، افزایش هزینه‌ها و در نهایت کاهش ظرفیت تولید شد.
وی با بیان اینکه در گذشته سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو تولید می‌شد، اما به مرور زمان این تعداد کاهش یافت، اظهار کرد: تولید خودروسازان هر ساله روند کاهشی داشته به طوری که پارسال کمتر از یک میلیون دستگاه خودرو تولید شد.
کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در حالی که مسئولان اعلام کرده‌اند که تولید خودرو افزایشی خواهد بود، اما اقتصاد این اجازه را نمی‌دهد همانطور که امسال هم تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در دستور کار خودروسازان بود، اما با گذشت نیمه نخست سال تغییر چندانی در تولیدات نبوده و بعید است تا پایان سال به این رقم برسد.
استاد دانشگاه سپس آزادسازی قیمت‌ها را راهکاری در رفع مشکلات صنایع خودروسازی دانست و گفت: مشکل این است که آزادسازی قیمت خودرو انجام نمی‌شود و مسئولان آن را قبول نمی‌کنند.
کاکایی با بیان اینکه راه دیگر شفافیت قیمت خودرو، عرضه در بورس کالاست، افزود: عرضه خودرو در بورس کالا از طرفی می‌تواند قیمت‌ها را متعادل و شفاف کند و به این ترتیب دلال‌ها کمتر انگیزه ای برای ورود به این معاملات خواهند داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: افزایش تولید به یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو نیاز به سرمایه دارد که باید زیرساخت آن فراهم شود؛ زمانی که سرمایه به سمت تولید برود، این صنعت سود آور خواهد شد، اما اکنون نقدینگی خودروسازان کم است و زیان ده شده اند.

نسخه مناسب چاپ