کوتاه از سراسر جهان
 

پاشینیان: به دنبال تعمیق روابط ارمنستان با ایران هستیم
فارس: نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که این کشور حداکثر گام‌های عملی را به منظور تعمیق روابط با ایران بر‌می‌دارد. پاشینیان در یک مصاحبه با اشاره به مواضع ایران در حمایت از تمامیت ارضی ارمنستان، به دیدار اخیر خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران اشاره کرد و گفت: ما با ایران همکاری بسیار نزدیکی داریم، ما روابطی بسیار فشرده داریم، دیدارهای متقابل انجام می‌شود، بحث‌های کاری و گفت‌و‌گوهای تلفنی انجام می‌شود و البته به توسعه روابط خود با ایران علاقه‌مند هستیم و تلاش می‌کنیم گام‌های عملی در این راستا برداریم.

«ام آی ۵» انگلیس هک شد
ایسنا: هکرهای حامی روسیه وبسایت عمومی سرویس اطلاعات داخلی انگلیس «ام آی ۵» را مورد حمله قرار داده و به صورت موقت باعث شدند این وبسایت، آف‌لاین شود. این گروه هکری موسوم به «انانیموس» روسیه، مسئولیت این خرابکاری را بر عهده گرفت و مدارکی را منتشر کرد که نشان می‌داد این وبسایت با خطا روبرو شده است. بر روی وبسایت این سرویس امنیتی انگلیس عبارت “وبسایت در دست تعمیر است” نقش بسته بود. «ام آی ۵» مسئول حفاظت کشور، شهروندان و منافع انگلیس در مقابل تهدیدهای امنیت ملی از جمله کشورهای خارجی متخاصم و جاسوسی است.

میشل عون: پرونده ترسیم مرزها به‌زودی به نفع لبنان بسته می‌شود
ایسنا: رئیس جمهوری لبنان در سخنانی درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان کشورش و رژیم صهیونیستی گفت که این پرونده به زودی بسته خواهد شد. به دنبال انتشار اخباری مبنی بر تحویل پیشنهاد مکتوب آمریکا به لبنان برای حل و فصل مناقشه مرزی میان این کشور و رژیم صهیونیستی بر سر ترسیم مرزهای دریایی میان دو طرف، میشل عون گفت: در آستانه بستن این پرونده به نفع لبنان هستیم و به حق و حقوقمان دست خواهیم یافت. وی افزود: به زودی و بدون ارتباط مستقیم با اسرائیل و با میانجیگری آمریکا به حق و حقوق‌مان برای استخراج نفت و گاز دست خواهیم یافت.

بیانیه ۱۵۰ کشور جهان درباره تعهد مشترک به استرداد آثار تاریخی
ایسنا: همزمان با اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در مکزیک، وزیران فرهنگ و نمایندگان ۱۵۰ کشور با انتشار بیانیه‌ای متعهد شدند تلاش برای استرداد آثار تاریخی به کشورهای اصلی را افزایش دهند. بیانیه اعضای یونسکو خواستار شکل‌ گرفتن گفت‌وگوی بین‌المللی درباره آثار تاریخی که به صورت غیرقانونی خریداری شده‌اند و اتخاذ اقدامات منسجم برای مقابله با تجارت غیرقانونی آثار تاریخی شدند. گفته می شود در سال‌های اخیر موزه‌های بزرگ، حراجی‌ها و مجموعه‌داران خصوصی برای بازگرداندن آثار هنری ارزشمند و سایر آثار تاریخی متعلق به آمریکای لاتین و کشورهای آفریقایی تحت فشار بوده‌اند.

طومار صدها هزار امضایی مردم انگلیس برای استعفای نخست‌وزیر
فارس: صدها هزار شهروند انگلیسی با امضای طوماری خواستار استعفای «لیز تراس» نخست‌وزیر این کشور و برگزاری انتخابات سراسری شدند. به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مردم انگلیس با امضای این طومار خواستار برگزاری انتخابات سراسری شدند تا همه مردم کشور و نه فقط اعضای حزب محافظه‌کار درباره آینده کشورشان تصمیم بگیرند. این درخواست در حالی مطرح شده که هزینه‌های زندگی در انگلیس به‌شدت افزایش یافته و بسیاری کارشناسان و سیاست‌مداران درباره زمستانی دشوار هشدار داده‌اند. علاوه بر این گمانه‌زنی‌ها درباره وقوع جنگی اتمی با روسیه، مردم این کشور را نگران کرده است.

نیکاراگوئه روابط دیپلماتیک با هلند را قطع کرد
ایرنا: نیکاراگوئه در اعتراض به دخالت‌های سفیر هلند و رفتار مقام‌های این کشور با اتباع نیکاراگوئه، روابط دیپلماتیک بین دو کشور را قطع کرد. وزارت خارجه نیکاراگوئه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد به مقام‌های هلندی در مورد تصمیم ما برای قطع روابط دیپلماتیک دوجانبه به دلیل موضع مداخله جویانه و نواستعماری هلند که به خانواده‌های نیکاراگوئه‎‌ای توهین کرده و آنها را با لغو کارهای عمومی مانند بیمارستان‌ها در جوامع بومی و آفریقایی تبار تهدید می‌کند، اطلاع داده ایم. دانیل اورتگا رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه نیز دخالت هلند در امور داخلی کشورش را محکوم کرد.

شکایت اردوغان از سیاستمدار آلمانی که او را موش فاضلاب خواند
ایسنا: وکیل رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد موکلش رجب طیب اردوغان اقدام قانونی علیه سیاستمدار آلمانی را که وی را “موش کوچک فاضلاب” خطاب کرده بود، آغاز کرد. وکیل اردوغان گفت: از آنجایی که کرامت انسانی اردوغان به خاطر این اظهارات «ولفگانگ کوبیکی» نایب رئیس پارلمان آلمان زیر سوال رفته و عزت و احترام او خدشه‌دار شده، این شکایتنامه تنظیم شده است. گفته می شود کوبیکی این اظهارات را در رابطه با سیاست اردوغان درباره سوق دادن آوارگان سوری به طرف اتحادیه اروپا مطرح کرده بود.

نسخه مناسب چاپ