در دیدارباجمعی ازدانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور
سردارباقری:دانشجویان موتور محرک کشور هستند
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح:دانشجو نباید دچار سیاست‌زدگی و حزب‌گرایی شود
 

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، درس گرفتن از مقاطع حساس تاریخی کشور را از بهترین راهکارهای حل مشکلات فعلی بر شمرد و گفت: باید سعی کنیم رمز پیروزی در دفاع مقدس را پیدا کرده و با مطابقت دادن آن مقطع تاریخی با شرایط امروز، بستر برون‌رفت از مشکلات فعلی را ایجاد کنیم.
به گزارش سپاه نیوز،رئیس ستادکل نیروهای مسلح دردیدارباجمعی ازدانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور،بااشاره به نقش تعیین‌کننده دانشجویان در حوزه‌های علمی وفناوری‌های نوین،افزود:بدون تردید دانشجویان موتورمحرک کشورمحسوب می‌شوند.
وی با تأکید برلزوم توجه به تهدیدات امنیتی و توطئه‌هایی که انقلاب اسلامی با آن مواجه است، گفت: طبیعتاً قشردانشجو مسئولیت ورسالت خطیروسنگینی را درعرصه مقابله با تهدیدات پیشِ رو بر عهده دارد.
باقری ادامه داد: ازدانشجویان انتظارمی‌رود که در ارتباط با مسائل مختلف روحیه پرسشگر‌ی و مطالبه‌گری داشته باشند،نسبت به مسائل آگاه و توجیه باشندومهمتراین که دیگران راهم درمواجهه با مسائل توجیه کنند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: تشکل‌های دانشجویی امروزبه‌عنوان اصیل‌ترین و مهمترین تشکل‌ها محسوب می‌شوند و این مجموعه رسالت مهمی را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، به ویژه در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی عهده‌دار است.
وی در ادامه، حرکت در مسیر توسعه علم و دانش، فناوری و پژوهش را اصلی‌ترین وظیفه قشر دانشجو، بیان کرد و گفت: جایگاه علم و فناوری در تولید قدرت و سربلندی کشور بسیار مهم است و امروز دانشجویان ما باید با تلاش در عرصه‌های علمی و پژوهشی جایگاه علمی کشور را متناسب با شأن و طراز ملت بزرگ ایران، ارتقا بخشند. امروز یکی از مهمترین اهداف جبهه علمی کشور باید دستیابی به این جایگاه رفیع باشد.
باقری با تأکید بر این که برای رسیدن به جایگاه رفیع دانش و فناوری نیازمند پیشرفت در حوزه‌های مختلف علمی،به‌ویژه فناوری‌های نوین هستیم، بیان کرد: به‌طورمعمول دانشگاه‌ها برای همین مأموریت ایجاد شده‌اند ودانشجویان ما به‌ویژه دانشجویان انقلابی، متدین و حزب‌اللهی هم باید در این زمینه هم الگو باشند و از
درس‌خوان ترین‌ها و محقق ترین‌ها باشند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به این که درس‌آموزی و توسعه دانش، به‌عنوان فعالیت اصلی دانشجویان نباید کمرنگ یا به فراموشی سپرده شود، گفت: رتبه‌های برتر علمی در سطوح بین المللی باید از میان شما عزیزان باشد که البته در بسیاری موارد این مهم محقق شده است.
وی با بیان این که تشکل‌های دانشجویی ما نباید دچار سیاست‌زدگی، حزبگرایی و جریان‌زدگی شوند،افزود: تشکل‌های دانشجویی به دلیل انگیزه واهداف،بسیار فراترازجریان‌های سیاسی هستند؛چرا که آنان به دنبال به دست گرفتن مناصب،پست‌ها وقدرت هستند، اما تشکل دانشجویی به دنبال پیشبرد اهداف اصل نظام و انقلاب و در نهایت سربلندی کشور است.
باقری داشتن فهم عمیق و درک ژرف سیاسی را از ملزومات دانشجویان ذکر کرد و افزود: باید توجه داشت که سیاست‌زدگی و حزبگرایی، آفتی است که می‌تواند ما را از رسالت اصلی‌مان دور کند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: دانشجو باید نماد ترویج این باور باشد که در کشور هیچ بن‌بستی وجود ندارد و در واقع با عملکرد صحیح خود، فعل توانستن را در کشور نهادینه کند و کارهای سخت را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی به منصه ظهور برساند؛ مانند کاری که دانشجویان نسل اول انقلاب در دوران دفاع مقدس انجام دادند.
وی گفت: در میان تمامی حوادث تاریخی که کشورمان با آن مواجه بوده ، دفاع مقدس به‌عنوان یک قله مطرح است که ‌باید بر روی آن وقت گذاشت و مطالعه کرد و برای امروز و آینده از آن بهره گرفت.
گفته های فرمانده کل سپاه پاسداران
فرمانده کل سپاه پاسداران نفوذ منطقه‌ای ایران را سد بسیار عظیمی در مقابل دشمن دانست و اعلام کرد که آنها هم ایران را سدی در مقابل توطئه‌های خود می دانند.
به گزارش مهر، چهارمین دوره مراسم «یادها و نام‌ها» با حضور سرلشکر حسین سلامی در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
فرمانده کل سپاه در این مراسم در سخنانی با بیان این که دشمن در هر صحنه‌ای از جمله در هوا، زمین، دریا و در عرصه علم و فناوری شکست خورده است، گفت: شما می‌بینید توانایی که آمریکا امروز در منطقه دارد با ۲۰سال و ۳۰سال پیش قابل مقایسه نیست، آمریکایی‌ها پیر و فرسوده شده‌اند؛ من این ضعف آمریکا را می‌بینم و اعلام می‌کنم آنها شکست خورده‌اند.
سلامی با اشاره به اقدامات اخیر دشمنان برای نا امنی در ایران، تصریح کرد: همه شیاطین و اشرار عالم در جبران شکست‌های خود، جنگ رسانه‌ای و سیاسی را علیه ایران اسلامی آغاز کردند و شما نشانه‌های این تهاجم دشمن را برای جبران آن شکست‌ها می‌بینید. آنها می‌خواهند اجازه ندهند به نام اسلام یک جغرافیای مستقل با حاکمیت و قدرت و منطقی نافذ وجود داشته باشد.
وی نفوذ منطقه‌ای ایران را سد بسیار عظیمی در مقابل دشمن دانست و گفت: آنها جمهوری اسلامی را سدی در مقابل توطئه‌های خود می‌دانند و می‌گویند نفوذ تان را قطع می کنیم و ما می‌خواهیم حضور داشته باشیم و بعد شما را احاطه کنیم و بعد در سرزمین شما جاری شویم تا دوباره شما مشقی که ما می‌گوئیم بنویسید، اما ما با آنها می‌گوئیم از روزی که انقلاب پیروز شده است، دیگر در این عرصه نمی‌توانید وارد شوید.
فرمانده کل سپاه گفت: دشمنان می‌خواهند با فریب، جوانان ما را به درون خیابان‌ها بکشانند، این آخرین سیاست دشمن است؛ ترکیبی از آنچه که قبلاً به کار گرفتند اما ما آزموده هستیم؛ کافیست دشمن را بشناسیم چرا که نداشتن آگاهی و شناخت عامل شکست است، اما آگاهی همیشه پیروزی می‌آورد و پیروزی در آگاهی و ایمان است.
سلامی تصریح کرد: به جوانان عزیزمان می‌گوئیم وقتی به خیابان می آیید پشت سرتان را نگاه کنید، مراقب باشید که فریب دشمن را نخورید، ما این جوانان را دوست داریم حتی اگر آنها ما را دوست نداشته
باشند .
وی تاکید کرد: به آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها، سعودی‌ها و آن‌هایی که از طریق رسانه‌های ویرانگر خود قلب جوانان ما را نشانه گرفته‌اند، می‌گوئیم شما را می‌شکنیم و اجازه ورود یک نفر از شما را هم به میهن اسلامی‌مان نمی‌دهیم؛ حتی همین جوانان هم که عملیات روانی دشمنان بر روی آن‌ها تأثیر گذاشته هم برمی‌گردند و در صف اول مبارزه قرار می‌گیرند؛ ما جوانانمان را می‌شناسیم.
فرمانده کل سپاه با بیان این که هنر ما شکست دادن شما است، تصریح کرد: ما تجربه‌های زیادی در این رابطه داریم و علاوه بر آن رهبری داریم که شما را بارها خلع سلاح کرده است.
سلامی تأکید کرد: شکست برای ملت ایران بی معناست و در دایره‌المعارف سیاسی مردم کشورمان این واژه وجود ندارد و این راه را ادامه می‌دهیم. به مردم شریف و صبورمان که همواره می‌درخشند، مباهات می‌کنیم؛ این روزها موج اقتدار را دیدید و این راهی است که بعد از شهادت حاج قاسم آغاز شده است.
وی با بیان این که رزمندگان ما در دفاع مقدس هرگز در برابر اراده دشمن کرنش نکردند و زرهی که بر تن آن‌ها بود، هرگز پشت نداشت، تصریح کرد: رزمندگان ما هیچ واهمه‌ای از هیبت ظاهری و شیطانی دشمن نداشتند و وقتی آرایش جهانی دشمن را می‌دیدند، شادمان می‌شدند و با قامتی برافراشته‌تر و با گام‌هایی ثابت‌تر پیش می‌رفتند.
فرمانده کل سپاه افزود: پیشکسوتان جهاد هرگز در برابر دشمن کم نیاوردند و بی‌اعتنا به قدرتی که شرق و غرب به صحنه آورده بود، سرزمین‌های اشغالی را آزاد کردند.
سلامی گفت: آن‌ها هیچ واهمه‌ای از شکوه ظاهری و هیبت دشمن نداشتند. وقتی آرایش دشمن را می‌دیدند با گام‌هایی ثابت‌تر پیش می‌رفتند. آن‌ها کسانی بودند که رفیع‌ترین قله‌های کشور را فتح کردند.
وی افزود: آن‌ها اجازه ندادند سیمای زیبای استقلال کشور ضربه ببیند. زخمی شدند، بر زمین افتادند، اما شکوه آفریدند. تمام فضیلت‌ها را معنا کردند. برخی از آن‌ها رفتند. آن‌ها رفتند تا ما بمانیم، ایران بماند، نوامیس ما امنیت داشته باشند. رفتند تا منزلت، شکوه و عظمت جهانی بیابیم و ایران جهانی شود.
فرمانده کل سپاه گفت: آن‌ها رفتند تا دشمن به ما نگوید تو به عنوان ایرانی این مقدار باید در علم پیشرفت کنید. رفتند تا دشمن نگوید حق هسته‌ای شدن و پیشرفت فضایی ندارید. رفتند تا دشمن نگوید تو با کسی دوست باش که ما می‌گوئیم.
سلامی افزود: آیا می‌توان از این همه عظمت چشم پوشید و دستاوردهای این جماعت فداکار که در هیچ کجای عالم تکرار نمی‌شود را ندید؟ آیا می‌توان آزادی از اسارت قدرت‌ها را از دست داد و قدرت‌ها دوباره بر ما مسلط شوند؟
وی با بیان این که جاده و بیرق استقلال برافراشته شده است، اظهار داشت: ایران شاید جزو معدود سرزمین‌هایی باشد که هیچ بیگانه سلطه طلبی بر آن راه ندارد. این گنجینه دفاع مقدس است که به مردم روح می بخشد و به آنها جرأت می‌دهد.
فرمانده کل سپاه افزود: دفاع مقدس نقطه آغاز بود. آن‌ها نمی‌خواهند ما آزاد، مستقل، سرافراز، بزرگ و آباد باشیم. نبردی بین آن‌ها که نمی‌خواهند و ما که می‌خواهیم وجود دارد.
سلامی گفت: دشمن رها نکرد و از زوایای مختلف به سمت ما آمد تا ملت ایران را گرفتار کند. از همه ابزارها بهره برد و تحریم کرد. ملت عزیز ایران تحت هدایت‌های رهبر عزیز و حکیم، ایستاد تا از فراز تحریم‌ها عبور کند. قرار بود تحریم‌ها ما را فلج و تسلیم کند. تحریم نسخه تسلیم بود، اما آیا این اتفاق صورت گرفت؟
وی بیان کرد: هرآنچه در صفحات مجازی راهبردی دشمن دیده می‌شود، با آنچه واقعیت دارد، تفاوت دارد. دشمن هرآنچه بضاعت داشت به صحنه آورد. مشکلات وجود دارد، اما ربطی به اراده دشمن ندارد. دشمن از راه تهاجم فرهنگی برای تسخیر قلب‌ها و ذهن‌ها، پشیمان سازی ملت ایران و سست کردن اراده ملت ایران آمد. با همه ابزارها آمد و هنوز هم هست.
فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: اما از آن سو آن رود خروشان اربعین را می‌بینید. اجتماع غدیر را می‌بینید. اجتماع نونهالان و نوجوانان را هم در ورزشگاه آزادی برای خواندن سرود می‌بینید. دشمن می‌خواهد دین گریزی را در قلب جوانان ما نهادینه کند، اما ما صف‌های فشرده جوانان مدافع حرم را می‌بینیم.
سرلشکر سلامی گفت: ما از تحریم گذشتیم. شجاع باشید و بگویید که مردم ایستاده‌اند. در هر صحنه‌ای در دوردست و در نزدیک دشمن شکست خورده است. دشمن در همه جا شکست خورده است؛ فقط گریخته است. آیا شمایلی که امروز آمریکا در منطقه دارد با ۲۰سال گذشته قابل مقایسه است؟!

نسخه مناسب چاپ