پذیره‌نویسی صندوق تضمین سرمایه
صندوق تضمین مفید با قیمت پایه ۱۰۰۰ تومانی در هر واحد پذیره‌نویسی ‌شد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، «صندوق تضمین مفید» که از سوی سبدگردان مفید ارائه شده است، از نوع صدور و ابطالی است.
سقف حجم واحدهای ارائه‌شده در پذیره‌نویسی ۵۰۰ میلیارد تومان بود که با تکمیل این میزان یا پایان مهلت زمانی، پذیره‌نویسی این صندوق به پایان رسید.
صندوق تضمین مفید در پاسخ به دغدغه سرمایه‌گذارانی طراحی شده است که افزون بر حفظ اصل سرمایه تمایل دارند در شرایط صعودی بازار، از بازدهی‌های مناسب بهره‌مند شوند.
فروش یا ابطال واحدهای این صندوق مشمول جریمه نمی‌شود و سرمایه‌گذاران حتی یک‌روز پس از آغاز به کار این صندوق می‌توانند سرمایه خود را از این صندوق در شرایط سود یا ضرر خارج کنند اما با گذشت ۱۸۰ روز از خرید واحدهای این صندوق، حتی در صورت منفی بودن عملکرد بازار و صندوق، می‌توانند اصل سرمایه‌ خود را دریافت کنند.
مهمترین وجه تمایز صندوق تضمین اصل سرمایه در مقایسه با صندوق‌های سهامی و درآمد ثابت، به نحوه سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها بازمی‌گردد. نوع این صندوق مختلط خواهد بود، بنابراین هم در سهام و هم در اوراق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری خواهد کرد، این نوع فعالیت امکان لازم را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا از نظر پذیرش ریسک، مزایایی نظیر صندوق‌های درآمد ثابت داشته باشند و از نظر بهره‌مندی از بازدهی، با شرایط نزدیک به صندوق‌های سهامی همراه شوند.
این صندوق مهمترین ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را که از دست دادن اصل سرمایه است، کنار می‌گذارد و حفظ اصل سرمایه را در شرایط مختلف بازار تضمین می‌کند.
از سوی دیگر به گفته کارشناسان، بورس اوراق بهادار تهران به ارزنده‌ترین وضع خود در دو سال گذشته رسیده و میانگین ارزش معاملات خرد روزانه هم با رشد یک درصدی از دو هزار و ۳۱۴ میلیار تومان گذشته است.
مجتبی دانشی کارشناس بازار سرمایه در این باره گفت: افزایش نرخ بهره در اروپا و امریکا فشاری بر بازارهای کالایی تحمیل کرده و در هفته‌ های اخیر شاهد اصلاح قیمت فلزات اساسی بوده‌ایم و طبیعی است که این نگرانی در مورد سهم‌های گروه پتروشیمی، معدنی و فلزی بازار سرمایه ما هم وجود داشته باشد. وی ادامه داد: اما کلیت بازار سرمایه در سطح ارزنده‌ای قرار دارد و هر چه قیمت‌ها بیشتر افت می‌کند، ارزندگی سهم‌ ها افزایش می‌یابد،اگر چه با چشم‌ انداز احتمال رکود در بازارهای جهانی، انتظار رشد در برخی سهم‌ها وجود ندارد؛ اما انتظار افت قیمت سهم‌های وابسته به قیمت‌ های جهانی هم وجود ندارد.

نسخه مناسب چاپ