دستیابی به پیمان صلح، محور دیدار وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ژنو
 

سرویس خارجی: وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان طی دیداری دوجانبه در ژنو با تاکید بر مواضع پیشین کشورها در مرزبندی میان دو کشور، بر اهمیت دستیابی به توافق صلح تاکید کردند.
«جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در این دیدار بر اهمیت عادی سازی روابط میان دولت‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان و امضای پیمان صلح پس از پایان درگیری‌ها تاکید کرد. طرف آذربایجانی همچنین با توجه به تنش‌های اخیر در مرزهای مشترک دو کشور، پیشنهاد داد که نشست بعدی کمیسیون‌های دوجانبه تعیین حدود مرزی، به جای نوامبر (آبان ماه)، یک ماه زودتر برگزار شود. وی با اشاره به اهمیت بازگشایی خطوط حمل و نقل و ارتباطی میان دو کشور در کوتاه مدت براساس توافق اولیه میان رهبران دو کشور، بر لزوم پیشرفت در زمینه مرزبندی‌ها تاکید کرد.
وزیر خارجه جمهوری آذربایجان بار دیگر بر تعهد این کشور برای تضمین صلح و ثبات در منطقه و همچنین آمادگی برای امضای یک پیمان صلح تاکید کرد. بر اساس توافق طرفین مقرر شد گفت‌وگوها در این زمینه ادامه پیدا کند. وزارت خارجه ارمنستان نیز درباره این دیدار اعلام کرد: «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان در دیدار با همتای آذربایجانی با اشاره به اهمیت ایجاد یک سازوکار بین‌المللی برای کنترل مرزهای میان دو کشور، بر موضع ایروان برای خروج نیروهای جمهوری آذربایجان از خاک ارمنستان و آزادی اسرای جنگی تاکید کرد.
بر اساس این گزارش، طرفین در مورد پیمان صلح میان دوکشور و راهکاری‌های تضمین حقوق و امنیت ارمنی‌های ساکن قره باغ تبادل نظر کردند. گفتنی است در دور جدید درگیری‌های مرزی جدید بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان از ۱۲تا ۱۴سپتامبر (۲۱تا ۲۳شهریور)، ایروان اعلام کرده ۱۳۵سرباز خود را در این جنگ از دست داد و باکو هم تعداد کشته های خود را ۷۹سرباز اعلام کرد. دو طرف، یکبار در سال ۲۰۲۰و یکبار هم در دهه ۱۹۹۰بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، تجربه دو جنگ را داشته‌اند.

نسخه مناسب چاپ