عزای عمومی و اعتصاب سراسری در کرانه باختری درپی شهادت ۲ جوان فلسطینی
سرویس خارجی: بعد از شهادت دو جوان فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای رژیم صهیونیستی، جنبش فتح در رام الله و البیره عزای عمومی و اعتصاب سراسری اعلام کرد.
نیروهای اسرائیلی دیروز دوشنبه به منطقه نزدیک اردوگاه الجلزون در شمال رام الله یورش بردند و در جریان تیراندازی نظامیان صهیونیست به خودروی سه فلسطینی در این منطقه دو تن شهید شدند و یک تن دیگر زخمی شد.در این راستا جنبش فتح در رام الله و البیره عزای عمومی و اعتصاب سراسری اعلام و تاکید کرد: با ادامه جنایت‌های اشغالگران، ما از مردم در تمامی استان‌ها می‌خواهیم با ارتش اسرائیل و شهرک نشینان مقابله کرده و در اعتراض به این جنایت‌ها تظاهرات کنند.در چنین شرایطی یک سازمان حقوق بشری صهیونیستی اعلام کرد، این رژیم نزدیک به ۸۰۰فلسطینی را بدون محاکمه یا اتهام بازداشت کرده است که بالاترین رقم از سال ۲۰۰۸تاکنون است.
سازمان حقوق بشری “هموکید” که مرتباً آمار و ارقام ارائه شده از سوی مقامات زندان‌های رژیم صهیونیستی را جمع آوری می‌کند، اعلام کرد، در حال حاضر ۷۹۸فلسطینی در زندان‌های این رژیم تحت بازداشت هستند و ممکن است بازداشتشان ماه‌ها ادامه داشته باشد، در حالی که از اتهام خود خبر ندارند و اجازه هم ندارند به مدارک علیه خود دسترسی داشته باشند. این سازمان اعلام کرد که در سال میلادی جاری تعداد بازداشتی‌های اداری افزایش یافته است زیرا رژیم صهیونیستی در واکنش به حملات فلسطینی‌ها علیه صهیونیست‌ها، شبانه برای بازداشت فلسطینی‌ها به کرانه باختری یورش برده است. رژیم صهیونیستی مدعی است از بازداشت اداری برای ممانعت از انجام حملات و سرکوب افراد مسلح خطرناک استفاده می‌کند اما گروه‌های حقوق بشری و فلسطینی‌ها می‌گویند بازداشت اداری، سیستمی است که موجب می‌شود بدون انجام اقدامات قانونی، آزادی وجود نداشته باشد و برخی از فلسطینی‌ها ماه‌ها یا حتی سالها بدون ارائه مدرک و شاهد زندانی باشند.
هموکید اعلام کرد، این رقم نشان دهنده نقطه اوج جدیدی در موج فزاینده بازداشت‌های اداری است که بهار گذشته پس از یکسری حملات فلسطینی‌ها علیه صهیونیست‌ها که منجر به کشته شدن ۱۹نفر شد، آغاز شد. این حملات فلسطینی‌ها باعث شد رژیم صهیونیستی دست به یورش ببرد که در پی آن ۱۰۰فلسطینی کشته شدند. گفته می‌شود بسیاری از آنها افراد مسلح یا جوانانی بودند که در اعتراض به حضور اشغالگران بیرون آمده بودند اما غیرنظامیان نیز کشته شدند. در این حال جنبش جهاد اسلامی فلسطین مقاومت مسلحانه را تنها راه آزادسازی سرزمین فلسطین و مقدسات آن از دست اشغالگران دانست.جهاد اسلامی با صدور بیانیه ای از تمامی فلسطینیان خواست بر اساس یک برنامه ملی مشترک مبتنی بر مقاومت به عنوان تنها گزینه راهبردی بازپس گیری حقوق حقه ملت فلسطین و مقابله با توطئه های دشمن صهیونیستی تلاش کنند. این بیانیه تاکید کرد: شهر بیت المقدس و مسجد الاقصی همچنان محور اصلی مقاومت و آرمان فلسطین باقی خواهد ماند. این جنبش در بیانیه خود از اهالی مقاوم و استوار کرانه باختری و فلسطینیان ساکن مناطق اشغال شده سال ۱۹۴۸خواست رهسپار مسجد الاقصی شوند و با یورش گروه های صهیونیستی و تلاش های برنامه ریزی شده برای یهودی سازی مسجد الاقصی مقابله کنند.

نسخه مناسب چاپ