فعال سعودی مخالف عادی سازی روابط با اسرائیل به ۲۵ سال زندان محکوم شد
سرویس خارجی: دادگاه جنایی عربستان یک فعال سعودی را به دلیل مخالفت با عادی‌سازی روابط ریاض – تل آویو به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.
دادگاه جنایی عربستان سعودی «داوود العلی» وبلاگ نویس و مخالف سازش با رژیم صهیونیستی را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. سازمان اروپایی – عربستانی حقوق بشر در این رابطه طی گزارشی اعلام کرد: دادگاه جنایی ریاض به دلیل اینکه «داوود العلی» (شیعه و ساکن استان الاحساء) در صفحه توئیتر خود علیه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعتراض کرده و به دفاع از حقوق فلسطینی‌ها پرداخته، بازداشت و به این حبس طولانی مدت محکوم شده است.
در گزارش این سازمان حقوق بشری آمده است: علیرغم اینکه صدور احکام خودسرانه و ناعادلانه در دادگاه های سعودی برای همگان واضح است، اما به نظر نمی‌رسد که مقامات سعودی از صدور اینگونه احکام وحشتناک علیه فعالان دست بردارند زیرا صدور چنین احکامی در حق فعالانی که در سال‌های گذشته به روند بهبود روابط «ریاض» و «تل آویو» اعتراض کرده‌اند، سابقه داشته است.
این احکام در شرایطی صادر می‌شود که یک رسانه آمریکایی در ماه ژوئن جزئیات جدیدی از تلاش‌های عربستان سعودی برای توافقات امنیتی با رژیم صهیونیستی و برقرار کردن روابط رسمی با این رژیم منتشر کرد. روزنامه «وال ‌استریت ‌ژورنال» در این رابطه نوشت که عربستان سعودی در حال انجام گفتگوهای جدی با اسرائیل برای برقراری روابط تجاری با «تل آویو» و رسیدن به توافقات امنیتی جدید است.
در همین حال، پسر مبلغ معروف سعودی که انتظار می‌رود طی روزهای آینده حکم اعدام او صادر شود با اعلام فرار از کشور، گفت: عربستان سعودی از هر نظر در حال فروپاشی است. «ناصر عوض القرنی» در توئیتر اعلام کرد که برای دفاع از پدر زندانی اش که دادستان کل عربستان خواستار اعدام او شده ، از عربستان سعودی خارج شده است. در چنین شرایطی، روزنامه «گاردین» در گزارشی نوشت: به دنبال منصوب شدن «بن سلمان» به عنوان نخست وزیر عربستان به نظر می رسد دولت «بایدن» به دنبال تاخیر در برگزاری دادگاهی است که درباره اعطای مصونیت قانونی به ولیعهد عربستان در پرونده ترور «جمال خاشقچی » روزنامه نگار منتقد واشنگتن پست تصمیم گیری می‌کند.

نسخه مناسب چاپ