افزایش قیمت نفت در راه است؛ پوتین و بن سلمان به غرب می‌خندند
نویسنده: توماس فریدمن - منبع: نیویورک تایمز - مترجم:آرش میری خانی
 

جالب است که جنگ ها اتحادهای شگفت انگیزی را رقم می زنند.امروز ما آمریکا و متحدان واشنگتن در ناتو را داریم که از اوکراینی های شجاعی حمایت می کنند که برای نجات کشورشان از تکه تکه شدن توسط ولادیمیر پوتین در حال جنگ با روسیه هستند.از طرفی اکنون ما روسیه ، عربستان سعودی، برنی سندرز، گروه مترقی مجلس نمایندگان و کل(G.O.P) (حزب  بزرگ  قدیمی یعنی جمهوریخواهان)را داریم که همه تلاش خود را معطوف به این کرده اند تا اطمینان یابند پوتین بیش از هر زمان دیگری درآمد نفتی خود را دارد تا اوکراینی ها را بکشد و اروپا را در زمستان امسال تا زمانی منجمد نگه دارد که دست از حمایت از کی‌یف بردارد. این تلاش اکنون عمدا یا به دلیل فریب خوردن در لایه های مختلف در حال دنبال شدن است.از سویی،در گوشه تاریک دیگری، پوتین و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نیز احتمالا امید دارند همچنان بر تورم افسار گسیخته در حوزه انرژی که از زمان حمله همه جانبه روسیه به اوکراین آغاز شده است موج سواری کنند و در کنار آن به جمهوریخواهان تحت رهبری دونالد ترامپ کمک کنند تا کنترل دست کم مجلس نمایندگان را در انتخابات ماه آینده(نوامبر) به دست گیرند. این می تواند برای هر دوی آنها(پوتین و بن سلمان) اتفاقی عالی باشد چون رهبران روسیه و سعودی می دانند که ترامپ رئیس جمهوری است که همچنان به نفت سیاه بیش از انرژی سبز خورشیدی عشق می ورزد و او نیز مانند رهبران ریاض و مسکو نیک می داند که اتفاقات بد برای مردم خوب می افتد.شاید شما به من بگویید که دیدگاهم خیلی بدبینانه است!در جواب باید بگویم نه اصلا اینطور نیست. متاسفم! شما نمی توانید با وجود این گروه از رهبران خشن، راهزنان و احمق های به دردبخور خیلی بدبین باشید. فقط کافی است به حقایق نگاه کنید.همین چند روز پیش و در حالی که جهان مانند قبل در رکود فزاینده ای دست و پا می زد و در عین حال بازار جهانی نفت و گاز در حال رسیدن به آرامشی نسبی بود، کارتل اوپک پلاس، که عربستان سعودی و روسیه از اعضای اصلی آن هستند، توافقی انجام داد که بر اساس آن اعضای این سازمان باید به طور جمعی تولید نفت خود را به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا این اطمینان حاصل شود که قیمت ها در بازار نفت کاهش پیدا نکنند.
حال با تصمیم باید منتظر باشیم تا قیمت هر بشکه نفت خام به زودی به بالای ۱۰۰ دلار برگردد و در همان مقطع قیمتی باقی بماند.این در حالی است که کاهش واقعی تولید به احتمال زیاد نزدیک به یک میلیون بشکه در روز خواهد بود، چون بسیاری از تولیدکنندگان کوچکتر عضو اوپک در حال حاضر کمتر از سهمیه خود تولید نفت تولید و صادر می کنند.همانطور که فایننشیال تایمز نوشت: با قیمت امروز که تقریباً ۹۰ دلار در هر بشکه است ، بهای نفت خام کمتر از آن زمانی است که جهان از حمله روسیه به اوکراین در شوک فرو رفت و شاهد یک جهش قیمتی بسیار زیاد در آن مقطع زمانی بودیم، اما به هر حال با تصمیم تازه اوپک پلاس قیمت نفت بسیار بالاتر از هر زمان دیگری بین سال های ۲۰۱۵ و اوایل سال ۲۰۲۲ خواهد بود. انگیزه و اشتیاق پوتین برای این افزایش قیمت جهانی انرژی برکسی پوشیده نیست. پوتین می داند ارتش روسیه در اوکراین به صورت مستمر در حال از دست دادن قلمروهایی است که پیشتر در اشغال نظامیان روس بود . از طرفی این موضوع که رهبر روسیه بخش هایی از اوکراین را که حتی کنترل آنها را هم در دست ندارد به خاک روسیه ضمیمه کرده ، برای مقامات کرملین مایه نگرانی است. در حقیقت پوتین قبل از اینکه مجبور به انجام کاری بی پروایانه شود فقط یک امید دارد و آن اینکه بتواند با کاهش عرضه نفت و گاز و بالطبع افزایش ناگهانی قیمت های جهانی انرژی، اتحادیه اروپا را وادار کند که کی یف و واشنگتن را کنار بگذارد و در ازای برقراری آتش‌بس و ازسرگیری صادرات انرژی روسیه، جهان را وادار به پذیرفتن الحاقات سرزمینی خود کند .
نکته مهم اینکه سعودی ها هم از قِبَل راهبرد جدید پوتین در افزایش قیمت نفت سود خواهند برد و از این رو شاهدیم که ریاض و مسکو در زمینه تلاش ها برای افزایش قیمت جهانی انرژی یک هدف مشترک را دنبال می کنند.متاسفم که باید بگویم به دلیل دو دهه ناتوانی کشورهای غربی در تفکر راهبردی در مورد انرژی،اکنون استراتژی پوتین ، نه احمقانه به نظر می رسد و نه دور از دسترس. جهانی که می توانست به سوخت های فسیلی وابسته نباشد اکنون به شدت برای ادامه بقا نیازمند این نوع از انرژی است. به واقع می شد با کمی تفکر و دور اندیشی به ابزارهایی برای رسیدن به نقطه بی نیازی به سوخت های فسیلی دست یافت. اگر رهبران غربی بر امنیت آب و هوایی، امنیت انرژی و امنیت اقتصادی خود به صورت همزمان می پرداختند وضع اکنون اینچنین نبود.آنها تلاش نکردند و در عوض وانمود کردند که در حال تلاش برای رسیدن به انرژی های پاک هستند.در اروپا شاهد بودیم که رهبران قاره سبز با تشویق پنهان پوتین وانمود کردند که می‌توانند مانند آلمانی‌ها منابع بزرگ انرژی عمدتاً بدون آلایندگی مانند انرژی هسته‌ای را کنار بگذارند و مستقیماً به سمت تامین انرژی از باد، خورشید و سایر انرژی‌های تجدیدپذیر بروند آن هم یک شبه!انگار رسیدن به این انرژی ها مانند گاز زدن یه هلوی رسیده است! اوه خدای من. آلمانی‌ها در انجام این کار خود را بسیار استاد کار و پیشرو می‌دانستند .آلمانی ها هیچگاه اعتراف نکردند که تنها دلیلی که تلاش می کنند از رویای لوله‌کشی(منظور استفاده از گاز طبیعی است) دور‌شوند این بود که پوتین به آنها گاز ارزان می‌فروخت تا آنها کسری های خود در رسیدن به انرژی پاک را جبران کنند.این داستان تا آنجا ادامه یافت که پوتین به این ماجرا پایان داد و این اتفاق بزرگ افتاد. در ۲۸ سپتامبر، خبرگزاری رویترز از فرانکفورت گزارش داد: کابینه آلمان دو لایحه فوری برای عملیاتی کردن نیروگاه‌های تولید برق با استفاده از سوخت زغال سنگ را تصویب کرد. بر اساس این قوانین اکنون شرکت های آلمانی باید تلاشی دو چندان برای تولید و ذخیره زغال سنگ انجام دهند.در آمریکا نیز ما نسخه خودمان از این سیگنال دهی که همان آرزوی رسیدن به انرژی سبز است را داریم. مترقیان سبز، صنعت نفت و گاز را شیطانی جلوه دادند .آنها دلایل خوبی هم برای این کار دست و پا کرده اند.این افراد بر این باورند که توسعه صنعت نفت و گاز تغییرات آب و هوایی را تشدید می کند و آینده بشریت را در معرض خطر قرار می دهد. آنها به متولیان و سرمایه گذاران حوزه نفت و گاز گفتند لطفا بروید و در جایی آرام بمیرید چون مادر حال حرکت به سمت تامین انرژی از باد و خورشید هستیم.این در حالی بود که سرمایه گذاران و بانکدارانی که در حوزه نفت و گاز فعالیت می کردند این پیام را گرفتند و به تعویق انداختن یا توقف سرمایه گذاری در تولید نفت و گاز جدید در داخل خاک آمریکا را کلید زدند و در عوض بر کسب سود هر چه بیشتر از چاه های موجود متمرکز شدند.همانطور که در نشریه گلدمن ساکس در ماه آوریل آمده است: به دلیل این حجم از تأخیر در تصمیم گیری ها در زمینه سرمایه گذاری در پروژه های جدید نفت و گاز، چقدر تولید انرژی در آینده را از دست داده ایم؟
پاسخ ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز است که معادل تولید روزانه نفت عربستان سعودی و ۳ میلیون بشکه در روز معادل نفت در گاز طبیعی مایع(LNG) است که بیش از تولید روزانه قطر است. اگر از سال ۲۰۱۴ تصمیمات جدید سرمایه گذاری در نفت و گاز را به تعویق نمی انداختیم، حتما می توانستیم یک عربستان سعودی و یک قطر جدید در داخل آمریکا داشته باشیم.در حالی که امروزه آمریکا برخلاف اروپا همچنان می تواند از نظر تئوری بخش اعظم نیازهای خود به نفت و گاز را تامین کند، اما ما به اندازه کافی برای صادرات در مقیاس مورد نیاز برای جبران کاهش تولید نفت و گاز از سوی پوتین و اوپک پلاس و تسهیل گذار اروپا به آینده ای بدون کربن نداریم.متاسفانه ترقیخواهان سبز هرگز این پیام را دریافت نکردند. در جلسه استماع کمیته مجلس نمایندگان ، رشیده طلیب، نماینده مجلس نمایندگان خواست تا بداند که آیا جی پی مورگان چیس،جیمی دیمون و سایر مدیران بانکی که در جلسه حاضر شده بودند برنامه ای در مقابل تأمین مالی محصولات جدید نفت و گاز دارند یا خیر. دیمون پاسخ داد: مطمئناً نه، و این راهی به سوی جهنم برای آمریکا خواهد بود.
طلیب سپس به دیمون گفت : دانشجویانی که وام های دانشجویی و حساب های بانکی در جی پی مورگان دارند باید با بستن حساب های خود تلافی کنند. شک نکنید که این نوع تفکرات کودکانه نماینده طلیب قطعا روز ولادیمیر پوتین را خواهد ساخت. البته او هیچگاه به اندازه اعضای حزب جمهوریخواه بد نبوده است. برخی سناتورها سال ها دروغ های «اکسون موبیل» در این باره که تغییرات آب و هوایی یک فریب است را باور کرده بودند و سپس از این خلاف گویی ها برای جلوگیری از گذار آمریکا ما به دوره انرژی های پاک بهره بردند. اما طلیب روز پوتین را رقم زد.چیزی که پوتین را بیش از پیش سربلند و خوشنود کرد، تماشای برنی سندرز، دموکرات‌های مترقی مجلس نمایندگان و کل حزب بزرگ قدیمی یعنی جمهوریخواهان بود که هفته گذشته گرد هم آمدند تا مانع تصویب لایحه‌ای با حمایت بایدن و رهبری دموکرات ها برای ساده‌سازی فرآیند صدور مجوز برای پروژه‌های انرژی داخلی، به‌ویژه صدور مجوز برای خطوط لوله گاز و خطوط انتقال بادی و خورشیدی شوند.سخت است بدانیم چه کسی بدتر است؛ مترقیانی که نمی‌دانستند چه مقدار انرژی خورشیدی و بادی به مجوز انتقال سریع‌تر نیاز دارند تا انرژی پاک را به میزان مورد نیاز تامین کند یا جمهوریخواهان که می‌دانستند شرکت‌های نفت و گاز برای رشد تولید گاز به مجوز سریع‌تر خط لوله نیاز دارند. اما به هر حال همه آنها طرح های بایدن برای رسیدن به منابع کافی انرژی را از بین بردند و طبیعتا رئیس جمهوری موفقیت دیگری در این زمینه کسب نخواهد کرد.
لازم به یادآوری است که جو منشن،دموکرات دوستدار سوخت فسیلی که از این لایحه حمایت می کرد، گفت: «چیزی که من انتظارآن را نداشتم این بود که میچ مک کانل و دوستان جمهوریخواه من، با برنی (سندرز) برای به تصویب نرسیدن این طرح واجازه ایجاد اصلاحات در زمینه تولید انرژی همپیمان شوند.در مجموع، پوتین ماه بدی را در اوکراین سپری کرد ،حال آنکه ماه خوبی را در کنگره ایالات متحده داشت.مردم این پیچیده نیست: آیا می خواهید نکته ای را مطرح کنید یا می خواهید تفاوت ایجاد کنید؟ اگر می‌خواهیم تغییری ایجاد کنیم، باید امنیت انرژی، امنیت طبیعی و امنیت اقتصادی آمریکا را به یکباره به حداکثر برسانیم. تنها راه برای انجام موثراین کار این است که بازار خود را برای تولید یک عرضه پایدار و مطمئن انرژی، با کمترین میزان انتشار کربن و با کمترین هزینه ممکن در سریع ترین زمان ، تشویق کنیم.تنها راه واقعاً مؤثر برای انجام این کار، سیگنال قیمتی قوی است .یکی از این روش ها اعمال مالیات بر انرژی های ناپاک و در عوض اعطای مشوق برای استفاده از انرژی های پاک خواهد بود.همچنین بالا بردن مداوم استانداردهای انرژی پاک برای تولید برق نیز یکی از دیگر روش ها است.تا زمانی که آماده انجام این کار نباشیم و فقط آن را جعل ‌کنیم و پوتین و بن سلمان به ایده های ما که برای خزانه های روسیه و سعودی بسیار مفید است،خواهند خندید.

نسخه مناسب چاپ