استفاده از ابزارهای جدید تامین مالی در بورس کالا
ابزارهای سلف بورس کالایی و بورس انرژی باعث تامین مالی در بازار بورس می‌شوند.

دکتر علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس در گفتگو با ایسنا، گفت: در حال حاضر ثبات در بازار بورس حاکم شده و نوسانات از بین رفته است.

وی در باره سیاست‌های سرمایه‌ای بسته خروج از رکود دولت گفت: راجع به سیاست‌های بازار سرمایه در جلسات متعددی که برگزار شد نظراتمان را ارائه کردیم. نظرات اعضای کارگروهی که در این زمینه کار را دنبال می کردند گرفتیم و تغییرات لازم اعمال شد.

یک جلسه هم در ستاد اقتصادی دولت در خدمت آقای رییس جمهور‌ بسته ما مطرح شد و اصلاحات لازم را انجام دادیم و بسته نهایی شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: این بسته در شورای بورس به عنوان نقشه راه برای بازار سرمایه به تصویب رسیده است. عمده وظایفی که در نظر گرفته شده این است که به بازار ثانویه عمق بخشی کنیم.

وی گفت: نقش بازارگردان‌ها قرار است تقویت شود و فعالیت‌های بازارگردانی از معافیت مالیاتی برخوردار شود.

صالـح‌آبـادی افزود: در یکی از موارد این بسته توجه به بازار اولیـه و تـامین منـابع مـالی بنـگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

در حـوزه بورس کالایی از ابزارهای جدید برای تامین مالی استفاده می‌کنیم مثل ابزار سلف که به تامین مالی کمک کند.

اولین نمونه آن هم با معاملات سلف سنگ آهن گل گهر شروع شده و حدود ۸۵ میلیارد تومان عرضه این ابزار در بورس کالایی داشتیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه گفت: یکی دیگر از کارها در همین رابطه، سلف فرآورده‌های نفتی است که در بازار بورس انرژی توزیع می‌شود که با وزارت نفت تفاهم کردیم و به زودی شروع می‌شود.

وی در مورد وضع آینده بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه فعلا به ثبات نسبی رسیده است ولی به متغیرهای جهانی بستگی دارد و تا ماه آینده قابل پیش بینی نیست البته باید به به بازار سرمایه دید بلند مدت داشت.

نسخه مناسب چاپ