دبیر: سایر فدراسیون‌ها تلاش کنند تا به کشتی برسند
 

رئیس فدراسیون کشتی گفت: الان مشکل ما با کشورهای اروپایی است که به تیم‌های ما ویزا نمی‌دهند و مدام این موضوع را بهانه می‌کنند که اینترنت نداریم.
به گزارش ایسنا، علیرضا دبیر درباره بحث‌های مطرح شده در خصوص قرارداد یک میلیاردی حسن یزدانی در لیگ کشتی، گفت: قرارداد کشتی گیران خیلی پایین است. اولا اینکه لیگ ما ۸ سال تعطیل بود و از ۲ سال و نیم پیش که ما شروع کردیم قراردادها همه ۲۰ یا ۳۰ میلیون تومان بود. یک میلیارد تومان هم الان برای کشتی‌گیران کم است. از همه تیم‌هایی که آمدند و در لیگ کشتی سرمایه گذاری کردند ممنونم. از پنج‌شنبه لیگ شروع می‌شود. یک میلیارد یا ۸۰۰ میلیون تومان در قراردادهای کشتی اصلا پولی نیست. سایر رشته ها را ببینید که قراردادهایشان چقدر است؟ البته برای آن‌ها هم کم است.
رئیس فدراسیون کشتی افزود: قهرمانان ما بدانند که ته این پول برای مردم است چرا که آن‌ها توقع دارند یک قهرمان چارچوب‌های اخلاقی و قهرمانی را رعایت کند و این یک بحث دو طرفه است.
وی در واکنش به این موضوع که برخی رسانه‌ها عنوان کردند یزدانی با توجه به شکست زودهنگام همه رقبا برای هر دقیقه مبارزه صد تا دویست میلیون تومان می‌گیرد، گفت: آن کسی که می آید و قرارداد می‌بندد مدیرعامل یا بخش حقوقی تیم‌هاست و آن‌ها در اینباره تصمیم‌گیری می‌کنند. این طور نگاه کردن به موضوع درست نیست. امثال سوریان، نوروزی، رضایی و قاسمپور جوانی‌شان را برای کشتی مملکت گذاشتند.
دبیر در ادامه درباره غیبت‌ها روس‌ها در مسابقات جهانی، خاطرنشان کرد: سال گذشته هم روسیه و هم آمریکا در مسابقات جهانی بودند و ما بیشتر از امسال مدال گرفتیم. قطعا اگر روس‌ها امسال در مسابقات جهانی بودند آمریکا انقدر طلا نمی‌گرفت و مدال‌ها تقسیم می‌شد. با حضور روس‌ها، آمریکایی‌ها در اوزان ۹۷ و ۷۴ کیلوگرم قطعا به مدال طلا نمی‌رسیدند. من قبل از جهانی هم گفتم که غیبت روس‌ها به نفع ما نیست و حضور آن‌ها می‌توانست در بخش تیمی به ما کمک کند.
رئیس فدراسیون کشتی، در ادامه درباره انتقاد سایر فدراسیون‌ها به بودجه کشتی، گفت: ۸۲ درصد مدال‌های کل ورزش ایران را کشتی گرفته است و همه با هم ۱۸ درصد سایر مدال‌ها را کسب کرده‌اند. کشتی برای دیروز و امروز نیست و کشتی ۷۰ سال است از زمانیکه ورزش قهرمانی بوده از زمان آقا تختی بوده و و بعد من هم خواهد بود. این خوب نیست که بار ورزش ایران روی دوش کشتی باشد. امیدوارم ورزش‌های دیگر هم قوی شوند و ما کیف کنیم. اگر ورزش‌های دیگر ما هم قوی شوند استرس کشتی‌گیران در رقابتهایی مثل المپیک کمتر می‌شود و استرس مدال‌آوری روی سایر ورزشکاران هم می‌آید.
وی افزود: دوم اینکه کشتی پولی نمی‌گیرد. ما از ابتدای سال نزدیک ۱۰۰ میلیارد خرج کرده‌ایم اما فقط ۱۶ میلیارد به ما پول داده‌اند. هر شاخصه‌ای که وزارت ورزش تعریف کند کشتی بالاست. این دیگر دست من نیست. به جای این صحبت‌ها باید برویم خودمان را قوی کنیم. در ایران می‌خواهند جلوی هر کسی که تند می دود را بگیرند، به جای اینکه سعی کنند از او جلو بزنند. خود من خوشحال نیستم که آمار کشتی انقدر بالاست چرا که این برای ورزش ما خوب نیست که فقط روی کشتی و وزنه‌برداری و بعد تکواندو تکیه کنیم. امیدوارم روزی برسد که رشته‌های دیگر ما هم مثل والیبال، فوتبال، بسکتبال، شمشیربازی و شنا هم مدال المپیک بگیرند و ما با افتخارآفرینی آن‌ها خوشحال می‌شویم.
وی درباره احتمال حضور ایران در جام جهانی آمریکا، گفت: این دیگر دیدار دوستانه نیست و باید در آن شرکت کنیم. به مسئول برگزاری مسابقات هم گفتم که باید به همه تیم ویزا بدهند. ما اسامی را اعلام کردیم و منتظر هستیم که برای دریافت ویزا به سفارت برویم. مشکل ما الان با کشورهای اروپایی است که ویزا نمی‌دهند. الان نزدیک مسابقات قهرمانی امیدهای جهان هستیم اما اسپانیا هنوز ویزای تیم را صادر نکرده است. آن‌ها ۳ هفته مدارک را از ما تحویل نمی‌گرفتند.
وی در پایان خطرنشان کرد: با وزارت امور خارجه هم صحبت کردیم. سفارت‌ها مدام می‌گویند که اینترنت های ما قطع است و متاسفانه کسی پیگیری نیست که چرا ویزا نمی‌دهند. تیم پیشکسوتان ما هم نتوانست به بلغارستان برود. سفر اسپانیا هم الان روی هواست، خب امور خارجه وسط بیاید تا مشکل حل شود.

نسخه مناسب چاپ