رشد ثبت‌نام در سامانه سجام
ثبت نام در سامانه سجام در پایان شش ماهه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه پارسال با رشد ۱۱۰ درصدی مواجه شد.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، آمارها نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور تعداد یک میلیون و ۸۱۵ هزار و ۲۵۲ سهامدار در سامانه سجام ثبت نام کرده اند که در مقایسه با دوره شش ماهه اول پارسال که ۸۶۶ هزار و ۹۳۴ سهامدار در این سامانه ثبت نام کرده بودند، معادل ۱۱۰ درصد افزایش دتشته است.
همچنین در شش ماهه نخست امسال، یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۸۴ احزار هویت توسط سرمایه گذاران در سامانه جامع اطلاعات مشتریان «سجام» به ثبت رسیده که نسبت به دوره مشابه پارسال که یک میلیون و ۶۰ هزار و ۹۲۸ احزار هویت صورت گرفته بود با بیش از ۲۴۶ هزار افزایش در تعداد سهامداران، رشد ۲۳ درصدی را رقم زده است.
سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری و غیر حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.
بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.
سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir ثبت نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیک انجام دهند.
یک کارشناس بازار سرمایه هم گفت: مصوبه تقسیم حداکثر ۲۰ درصد سود حاصل از فروش سهام هلدینگ‌های سازمان بورس، باعث کنترل خروجی نقدینگی و تجمیع منابع خواهد شد.
محمد صفاری در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، در مورد مصوبه سازمان بورس مبنی بر قابل تقسیم بودن حداکثر ۲۰ درصد از سود حاصل از فروش سهام پرتفوی شرکت‌های هلدینگ و مادر، اظهار کرد: هر ساله، سود حاصل از فروش سهام موجود در سبد سهام شرکت تا میزانی که باعث زیان انباشته نشود، به حساب اندوخته سرمایه‌ای منتقل و پس از رسیدن به نصف سرمایه ثبت شده شرکت و اخذ مجوز از سازمان بورس بنا به پیشنهاد هیئت مدیره و با تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده قابل تبدیل به سرمایه است.
صفاری افزود: اندوخته سرمایه‌ای تا زمان ادامه فعالیت شرکت، غیرقابل تقسیم است و برای حفظ روند سوددهی تصمیم گیری شد هرسال حداکثر تا ۲۰ درصد از مبلغی که در همان سال به حساب اندوخته سرمایه‌ای انتقال یافته، بین صاحبان سهام تقسیم می‌شود.
به گفته وی تا کنون اگر شرکت‌های هلدینگ به صورت بلوکی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه خود را به فروش می‌رساندند، این بخش در تقسیم سود سالانه شرکت در مجمع پیش‌بینی و تقسیم می‌شد، اما اکنون مصوبه‌ای که تصویب شده این است که هلدینگ‌ها حداکثر ۲۰ درصد را می‌توانند، تقسیم کنند و مابقی را باید در جهت افزایش سرمایه درون خود شرکت مادر نگهداری کنند.
کارشناس بازار سرمایه در مورد فواید مصوبه سازمان بورس گفت: با این مصوبه، خروج پول توسط شرکت‌های هلدینگ و مادر، کنترل خواهد شد و تجمیع منابع و شناوری افزایش می‌یابد.
همچنین تعداد شرکت‌هایی که فرایند افزایش سرمایه را سپری می‌کنند، افزایش می‌یابد، شرکت‌ها مجبور هستند این مبلغ را نگهدارند و این مبالغ را در نمی‌توانند در صورت‌های مالی و هزینه‌های خود ثبت کنند.
یک کارشناس بازار سرمایه هم گفت: وظیفه بازارگردان ایجاد تعادل و نقدشوندگی در سهام است، اما برخی از بازارگردان‌ها در بازار اقدام به
نوسان گیری در سهم می‌کنند.
کوروش آسایش در مورد وظایف بازارگردان ها، اظهار کرد: به طور کل بازارگردانی از سال ۹۳ تصویب شد و در سال ۹۹ با ریزش سنگین بازار، وجود بازارگردان برای شرکت‌ها الزامی شد، وظیفه بازارگردان‌ها ایجاد نقدشوندگی برای سهام است؛ بازارگردان‌ها در صف‌های خرید بخشی از سهام را می‌فروشند و در صف‌های فروش جمع می‌کنند که این اقدام باعث می‌شود، سهم به سمت ارزش واقعی یا ذاتی خود حرکت کند.
آسایش افزود: البته برخی بازارگردان‌ها علاوه بر تامین نقدشوندگی، اقدام به نوسان گیری از سهامداران خرد می‌کنند و به جای اینکه سهام را به سمت ارزش ذاتی سوق دهند، به بازار هیجان تحمیل می‌کنند به طوری که در سال ۱۴۰۰ بین ۹ تا ۱۰ درصد معاملات مربوط به بازار گردان‌ها بود.
بازارگردان در نماد بورسی موجود در تصویر در روند صعودی سهم را فروخته و در روند نزولی سهم را خریده است شاید با هر ریز موج صعودی هم سهمی را فروخته و نوسانات بسیاری از بازار گرفته باشد.

نسخه مناسب چاپ