‏ دولت با برگزاری تجمعات قانونی موافق است
سخنگوی دولت با اشاره به این که دولت با برگزاری تجمعات قانونی موافق است و قانون هم قواعد مربوط به فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی را در آیین‌نامه مشخص کرده است،افزود: رئیس‌جمهوری پیشنهادی را برای به روزرسانی سازوکارها مطرح و به شورای عالی انقلاب فرهنگی محول کرده است.
به گزارش خبرنگار ما، علی بهادری جهرمی در نشست خبری همچنین با بیان این که سازوکارهای لازم برای راه‌اندازی «خانه ملی گفتگوی آزاد» در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است ادامه داد: در خانه گفتگوی آزاد فضایی آزاد برای مردم خصوصا جوانان به دور از هرگونه محذوریت علمی و گفتگویی فراهم می‌شود.
وی با اشاره به تاکید رئیس‌جمهوری برای در نظر گرفتن مکان‌هایی برای طرح اعتراض یا انتقادات، یادآورشد: این کار در همین روزهای اخیر به مرحله اجرایی رسید، در دانشگاه تهران خانه گفتگو تاسیس شد و نخستین نشست آن با حضور ۹۰ نفر از اساتید این دانشگاه و ارائه دیدگاه‌های ۲۰ استاد برگزار شد.
سخنگوی دولت افزود: این موضوع در دستور کار دولت بوده است و از هر گونه مشارکت نخبگانی در این زمینه استقبال می‌کند و همچنین برای این که خللی در امور کشور پیش نیاید وزیر کشور مکلف شد تا برای ساماندهی ، پیشنهادهایی ارائه کند.
بهادری جهرمی با بیان این که در آشوب‌های اخیر، اغتشاشگران به کسب و کارها، اموال عمومی و حتی ۹۰ دستگاه آمبولانس‌ها خسارت زیادی وارد کردند، افزود: کسانی که جزو مباشران، مسببان، مشوقان و حامیان اغتشاشات و ناامنی بودند باید این خسارت را جبران کنند.
وی در ادامه با بیان این که دولت در چارچوب کمک به کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم، امسال تلاش خود را برای عادلانه‌سازی و متناسب‌سازی انجام داده است، تاکید کرد: افزایش ده برابری یارانه‌ها، افزایش حقوق کارگران، بازنشستگان و معلمان در همین زمینه عملیاتی شد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه دو فوریت آخرین حلقه این زنجیر یعنی لایحه متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان در مجلس تصویب شد، در صورت تصویب لایحه مذکور، افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی خواهد بود و حقوق‌های پایین‌تر، افزایش بیشتری خواهند داشت.
سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: در سال زراعی جاری ۷ میلیون و ۱۷۰ هزار تن گندم به ارزش بیش از۸۳ هزار میلیارد تومان(حدود ۳.۶ برابر سال گذشته) از کشاورزان خریداری و پیرو تاکیدات رئیس‌جمهوری و پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی، کل مطالبات کشاورزان تسویه و پرداخت شده است.
فعالیت ۳ شیفته کارخانه نساجی مازندران
بهادری جهرمی در ادامه با بیان این که کارخانه نساجی مازندران در قائمشهر پیرو سفر رئیس جمهوری و دستورات و مصوبات برای احیای این کارخانه بزرگ و قدیمی صنعتی در حال حاضر جان دوباره گرفت و به صورت سه شیفته فعال شده است، افزود: بیش از ۴۰۰ کارگر کارخانه به کار بازگشته اند و با اجرای طرح توسعه در این کارخانه زمینه امکان ۱۰۰ شغل جدید هم فراهم می‌شود، مطالبات و حقوق کارگران در این واحد هم به روز شده است.
وی در باره آخرین وضع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: سرپرستی آقای زاهدی‌وفا بر این وزارتخانه با توجه به اِذن رهبر معظم انقلاب، تا زمان انتخاب وزیر جدید ادامه دارد، گزینه ها در حال بررسی است و در روزهای آینده فرد در نظر گرفته شده معرفی خواهد شد.
سخنگوی دولت درباره انتشار اخبار شبکه‌های خبری معاند و اقدام عملی دولت ایران برای برخورد با آنها تصریح کرد:برخی رسانه‌ها به جای خبر رسانی درست به مردم، تریبونی برای آموزش اقدامات تروریستی و سوءاستفاده از کودکان شده اند. این رسانه‌ها مورد حمایت کشورهایی هستند که خود در بازنشر اخبار درگیری‌های خود جرأت انتشار ندارند و این رسانه‌ها باید پاسخگوی اقدامات تخریبی خود در مراجع قانونی باشند و دولت به طور حتم مدافع حقوق مردم خواهد بود.
حمایت از کسب و کارهای دیجیتال
بهادری جهرمی دراین باره که از دسترس خارج شدن پلتفرم‌های اینستاگرام و واتساپ تا چه زمان ادامه داد؟ گفت: کارگروهی در دولت به منظور حمایت از کسب و کارهای دیجیتال تشکیل شده است.
وی افزود: باید تدابیری اندیشیده شود و مدیران آنها (واتس آپ و اینستاگرام) خود را به رعایت قواعد حقوقی ملزم کنند.
سخنگوی دولت با اشاره به دخالت کشورهای غربی در امور کشور و تحریم‌ها، گفت: در عرصه‌های مختلف شاهد رفتارها و استاندارهای دوگانه از کشورهای غربی بوده و هستیم. همان طور که دیدیم با آشوب و آشوبگری به نام حمایت از زنان دفاع می‌کنند، اما در قلب اروپا به بانوی سفیر ایرانی با سلاح سرد حمله می‌شود و حتی توانایی تامین امنیت سفیر ایران را هم ندارند اما ادعای نسخه پیچی امنیتی می کنند.رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت ادامه داد: این استانداردهای دوگانه باید حل شود؛ این کشورها که نسخه
می پیچند خود به تعهدات عمل نکردند. آمریکا از توافق خارج و باعث شد دولت در مسیر تضمین حمایت از حقوق مردمش و برداشتن تحریم‌ها جدی‌تر شود.
سخنگوی دولت اظهار داشت: دارویی که خانم مهسا امینی مصرف می‌کرد، تهیه مواد اولیه‌ آن بارها به دلیل تحریم‌های آمریکا با مشکل وارد می‌شد، پس نمی‌شود اینجا از حمایت دم زد یعنی در زمینه تامین داروها با اقدامات ضد حقوق بشری مانع ورود دارو می‌شوند اما بعد مدعی حمایت می‌شوند و این ادعا مضحک است.
بهادری جهرمی همچنین به وقوع زلزله اخیر در شهرستان خوی در آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: در این حادثه که خوشبختانه صدمات جانی نداشت، همه مسئولان به‌موقع در صحنه امدادرسانی حاضر شدند و میزان خسارت هم از سوی ستاد بحران پس از ارزیابی اعلام می‌شود و تنخواهی هم برای امور اضطراری در اختیار آنها قرار گرفته است.
تقویت همکاری‌های ایران و روسیه
وی درباره دستاورد سفر اخیر معاون اول رئیس جمهوری به روسیه و شرکت در نشست اقتصادی کشورهای حوزه خزر توضیح داد: آقای مخبر در نشست کشورهای ساحلی خزر، هفت پیشنهاد را برای رفع موانع اقتصادی مطرح کرد که مهمترین آن تلاش برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری مشترک است و در صورت تحقق
می تواند یک بازار حدود ۷۰۰ میلیارد دلاری را در برابر ایران قرار دهد و به خنثی سازی تحریم ها کمک‌ کند.
بهادری جهرمی همچنین با اشاره به آغاز احداث راه آهن رشت – آستارا ادامه داد: تلاش برای تکمیل کریدور شمال – جنوب از دیگر موضوعات مهم مذاکرات معاون اول رئیس جمهوری بود که می تواند چهار کشور ساحلی دیگر را به خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند وصل کند.
وی یادآور شد: تلاش برای یکسان سازی فرکانس های برق و تبادل انرژی، توافق برای ایجاد نظام مالی بانکی مشترک و موافقت با پیشنهاد ایران برای همکاری های نفت و گاز و گردشگری و محیط زیست و امنیت غذایی از دیگر دستاوردهای سفر معاون اول رئیس جمهور به روسیه بوده است. در این سفر قراردادهایی منعقد شده است که اجرای آنها تقویت بیش از پیش روابط و همکاری‌های دو کشور را در پی دارد.
سخنگوی دولت درباره تاکید دولت بر مبارزه با فساد و برگزاری جلسات هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، تاکید کرد: اقدامات این ستاد منوط به برگزاری جلسه نیست و اولویت دولت از بین بردن ساختارهای فسادزا و زیرساخت‌های ایجاد فساد است.
بهادری جهرمی درباره برنامه دولت برای بهبود وضع معیشتی مردم گفت: مسیری که دولت برای وضع معیشت و حل مشکلات اقتصادی آغاز کرده است، با جدیت ادامه دارد و آثار این
تصمیم گیری ها در شاخص‌های اقتصادی کم و بیش آشکار است و برای درمان دردهای مزمن باید زمان داد. دشمن احساس کرد با اصلاح اقتصادی در کشور، مشکلات اقتصادی در سال‌های بعد مرتفع خواهد شد و این موضوع دشمن را به این مسیر برد که از اعتراض‌ها استقبال و ایجاد ناامنی کند و این اقدام دشمن به روشنی اثبات کرد مسیر دولت برای اصلاح موانع اقتصادی مسیر درستی است.
تأثیر مخالفان بر مدارس
وی در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر مخالفان بر مدارس و دانش‌آموزان، تاکید کرد: دانش آموزان در برهه‌های مختلف نشان داده اند با استعدادی که دارند می‌توانند آینده کشور را تضمین کنند. دشمن در این شرایط سعی در تضعیف این جامعه پیشرو دارد. در این رهگذر تکلیف دولتمردان و جامعه فرهنگیان و خانواده‌ها در این شرایط بیشتر می‌شود تا پیشرفت این نسل با استعداد را در مسیر فرهنگ ایرانی اسلامی هدایت کنند. این نسل، شرایط خوبی را برای کشور رقم خواهد زد.
بهادری جهرمی درباره برنامه دولت برای گشایش امور توسط ارتباط با همسایگان، تصریح کرد: سیاست دولت حمایت و برنامه ریزی برای هدایت سرمایه به مجموعه‌های پیشران اقتصادی است. همزمان کمک می‌کنند تا تورم ناشی از بمب نقدینگی موجود در کشور کنترل شود. پا به پای این حوزه‌های سرمایه گذاری، دولت از ظرفیت‌های بیرونی غافل نبوده و با سیاست توسعه مبادلات تجاری و بهره گیری جدی از ظرفیت‌های تجاری و نگاه همه جانبه نگر سعی در رونق و رشد اقتصادی داشته است.

نسخه مناسب چاپ