۲۱۰۰ نفر ازبازداشت شدگان اتفاقات اخیرآزاد شدند
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه شمار در بازداشت ماندگان اتفاقات اخیر حداقلی است گفت: دردومرحله ۴۰۰ و ۱۷۰۰نفر در مرحله تحقیقات آزاد شدند.
به گزارش خبرنگارما، مسعود ستایشی در نشستی با رسانه ها ، با بیان اینکه تلاش دشمن اتهام افکنی، آشوب طلبی و کشته سازی است، افزود: هدف نهایی دشمن ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی است و اقتصاد و بازار هم ضربه خورده است .
وی به گزارش سازمان پزشکی قانونی در با ره فوت مهسا امینی اشاره کرد و گفت: یکی از بی نظیرترین و قویترین کمیسیون‌های تخصصی با حضور ۱۹نفر از صاحبنظران رشته‌های مختلف پزشکی قانونی و نخبگان در رشته خودشان و با اختصاص وقت موسع و مداقه موضوع را بررسی کردند و هیچ گزارشی نبود که رسیدگی نشود.گزارش‌ منتشر شده مراجع رسمی درباره مهسا امینی، جای ابهام ندارد.
ستایشی ادامه داد: قوه قضائیه محل تظلم خواهی عموم افرادی است که مورد ظلم قرار گرفتند و کسانی که ظلم علیه ملت کردند باید جبران کنند.همچنین بر خود تکلیف دانستیم که قائل به تفکیک متهمان و بازداشت شدگان باشیم.
ستایشی با تاکید بر برخورد با عوامل اصلی و زمینه ساز اتفاقات اخیر، گفت: نظام از این افراد نمی‌گذرد و کسانی که بر اساس هیجانات به میدان آمدند هم مشمول رأفت اسلامی می‌شوند و احکام‌متناسب با وضع بازداشتی‌ها صادر می‌شود.
وی با تاکید بر موضوع طبقه بندی افراد افزود: اتخاد تصمیم قانونی لازم با رعایت مؤلفه‌های سرعت و دقت انجام می شود. دادستان کل کشور هم بخشنامه‌ای را در این باره ابلاغ و تاکید کرده است که اوضاع بازداشتی‌ها در اسرع وقت، بررسی شود. نخستین نکته‌ای که در این بررسی باید
مد نظر قرار گیرد، طبقه بندی آنهاست. کسانی که محرک در اغتشاشات بودند و معترضان را به میدان آوردند با کسانی که آمدند و احساسی با موضوع برخورد کردند، تفکیک شوند.
وی با اشاره به بازداشتی‌های وقایع اخیر گفت: در یک مرحله در تهران حدود ۴۰۰نفر از دستگیر شدگان تعیین تکلیف و آزاد شدند و طرح تفکیک و طبقه بندی بازداشتی ها پیگیری می شود و کار ادامه می یابد.سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به تلاش کارکنان دادسرای امنیت گفت: اینکه وضع فرد متهم سریعا تعیین تکلیف شود، جای تقدیر دارد. گزارش داشتیم تا سه روز قبل ۱۷۰۰نفر بلاقید در مرحله تحقیقات آزاد شدند و تعدادی هم هستند که تعیین تکلیف می شوند و مفتخریم بگوییم بازداشتی های ما حداقلی است‌.
سخنگوی قوه قضائیه درباره اتفاقات اخیر در زاهدان و آمار کشته شدگان و بازداشتی‌ها گفت: به لحاظ مطالبه ملت ایران و مردم سیستان و بلوچستان این حوادث اخیر را به صورت عمیق و دقیق و کارشناسانه بررسی و ریشه یابی می کنیم و مطمئن باشید این بررسی و رسیدگی ها تا خشکاندن
ریشه های این حادثه تاسف برانگیز و احقاق حقوق مردم ادامه دارد. قوم بلوچ به عنوان قومی ریشه دار و صبور و مقاوم همواره مطرح بوده است. بدخواهان امنیت کشور درصدند یکپارچگی ملی و اتحاد امت اسلامی را مخدوش کنند .
وی افزود: بخشی از ریشه های اتفاقات اخیر در زاهدان شناسایی شدند و قبل از نشست با دادستان زاهدان تماس گرفتم و او گفت عده ای در این استان شناسایی شده و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند .همچنین شماری از سارقان مسلح که در اقدامهای روز جمعه زاهدان دست داشتند، شناسایی شده اند و از آن زمان دیگر گزارش سرقت دراین استان نداشته اند. عده ای خانم و آقا در زاهدان دستگیر شده اند که زاهدانی و بلوچی نبودند، اما لباس بلوچی پوشیده بودندکه تحقیقات از آنها ادامه داد.ستایشی ادامه داد: در سیستان و بلوچستان شعبی از بانک و ۲پاساژ و ۲۲باب مغازه تخریب شد و ۵مر کز درمانی خسارت دید و ۳داروخانه و مر کزآموزشی و تاسیسات عمومی مورد تعرض واقع قرارگرفت.
وی درباره آخرین وضع پرونده فائزه هاشمی گفت: خانم هاشمی با قرار بازداشت موقت در بازداشت است .اوبه موجب دادنامه ۶بهمن ۱۳۹۹به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱۵ماه حبس و دو سال مجازات تکمیلی محکوم شده است . دردادنامه دیگری در ۲۱آذر سال ۱۴۰۰از سوی دادگاه تجدیدنظر به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس و دوسال مجازات تکمیلی و منع خروج از کشور محکوم شده است . در اجرا و تحقق مقرراتی که داریم در اردیبهشت امسال پرونده او به شعبه ۳۶تجدیدنظر تهران رفت وبه اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱۵ماه حبس تعزیری و ۲سال مجازات تکمیلی مثل ممنوعیت فعالیت در فضای
مجازی و … محکوم شد.
وی افزود: اتهام های جدید ایشان در شعبه دادسرای امنیت مطرح است و اتهامهای او اجتماع و تبانی ، اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام است و با قرار بازداشت موقت دربازداشت به سرمی برد وسریعا پرونده ایشان رسیدگی و به دادگاه ارسال خواهد شد و محکومیتشان نیزدر شرف اجر است.
سخنگوی دستگاه قضا درباره مزایده خودروهای خارجی از سوی سازمان تملیکی، گفت: پرونده مربوط به خودروها در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب اسلامی ، بررسی شد وقاضی دستور لازم برای مزایده را صادر کرد. خودروهای لوکس در هوای بوشهر در شرف از بین رفتن بود و دستور فروش خودروها به سازمان اموال تملیکی داده شد. مزایده خودرو تحت نظر نمایندگانی از حفاظت اطلاعات قوه قضائیه و بازرسی صورت گرفت وازتعداد ۱۰۶۲خودرو ۹۸۲خودرو در مزایده قرار گرفت و ۹۷۳خودرو عرضه شده و ۹ خودرو باقی مانده و رقم مزایده حدود سه هزار میلیارد تومان است. البته مزایده بعدی ۲۷ مهر اجرا
می شود.
ستایشی درباره اقدامات برخی از افراد مشهور در حوادث اخیر گفت: محرکان و افرادی که مردم را تشویق و ترغیب به ارتکاب عمل مجرمانه می‌کنند در صورت احراز مجرمیت و بزه مورد تعقیب قرار خواهند گرفت. ورزشکاران، هنرمندان و افراد شاخص مورد تکریم و احترام مردم هستند و ممکن است برخی اقداماتی انجام دهند که البته راه ابراز ندامت و پشیمانی، مفاهمه و گفتگو باز است.

نسخه مناسب چاپ