افزایش افسردگی و دلواپسی میان جوانان ایرانی به دلیل شرایط اقتصادی
رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران گفت: افسردگی، اختلالات فکری و دلواپسی میان جوان ایرانی به دلیل شرایط اقتصادی رواج بسیاری پیدا کرده و می تواند آینده آنها را تحت الشعاع قرار دهد.
دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران در گفت‌وگو با ایرنا افزود: : اختلالات روانپزشکی که شامل افسردگی، اضطراب، وسواس فکری و غیره است، اغلب کیفیت زندگی افراد را به حدی تحت تاثیر قرار می‌دهند که گاهی اوقات ممکن است آن‌ها تصور کنند زندگی ارزشی ندارد.
وی اظهار داشت: در واقع اختلالات روانی الگوهایی از علائم رفتاری یا روانی هستند که جنبه های مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار می دهند، این اختلالات منجر به ایجاد پریشانی در شخص دارای این علائم می شوند، افسردگی، اختلالات فکری و دلواپسی میان جوانان ایرانی به دلیل شرایط اقتصادی رواج بسیاری پیدا کرده و می تواند آینده آنها را تحت الشعاع قرار دهد.
خسرونیا تصریح کرد: اختلال دوقطبی نیز یکی دیگر از بیماری های روانی شایع در میان اختلالات خلقی است که شامل چرخه میان افسردگی و سرخوشی می‌شود. اختلالات خلقی از بیماری های روانی شایع در ایران و بیماری های روانی شایع در سالمندان هستند.
بر اساس گزارش سازمان نظام پزشکی کشور، لیلا رازقیان روانپزشک هم با اظهار تاسف از این که هزینه درمان مشکلات روانپزشکی علاوه بر افراد به سیستم بهداشت ودرمان نیز بار اقتصادی سنگینی را وارد می کند؛ تصریح کرد: هنوز این مهم در اولویت قرار نگرفته است و در حال حاضر با توجه به شیوع اختلالات روانپزشکی در دوران کرونا نیاز به برنامه ریزی و قانون‌گذاری توسط دولت با همکاری متخصصین این حوزه بیش از پیش احساس می‌شود.
این روانپزشک با اشاره به اینکه حدود ۱۵سال قبل قانون سلامت روان تدوین شد تا به عنوان لایحه سلامت روان برای تصویب نهایی به مجلس و دولت ارسال شود، اظهار داشت: پس از تصویب این قانون لازم است نهادهای مختلف از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی، آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، صدا و سیما، نظام پزشکی، سازمان ورزش و جوانان، سازمان های بیمه گر و سایر نهادها با یکدیگر در تعامل باشند تا این قانون اجرایی شود.

نسخه مناسب چاپ