اتحاد استراتژیک دو خودروساز بزرگ کشور
با امضای هفت تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین شرکت‌های زیرمجموعه ایران خودرو و سایپا، اتحاد استراتژیک دو خودروساز بزرگ کشور کلید خورد.
به گزارش ایرنا، اهداف اصلی این اتحاد استراتژیک شامل توسعه همکاری‌ها بین دو خودروساز بزرگ یادشده، از جمله تولید اقتصادی محصولات و قطعات، توسعه هسته‌های فناوری در ساخت و تامین، مدیریت و بهره‌برداری بهینه و کاهش هزینه‌های تمام شده، ارتقای سطح فناوری‌ها و به اشتراک گذاشتن دستاوردها و همچنین ارتقای عمق ساخت داخل محصولات در راستای کاهش ارزبری عنوان شده است.
مهدی خطیبی‌ مدیرعامل ایران‌خودرو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از اتحاد استراتژیک دو خودروساز، همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله لجستیک، خدمات پس از فروش، خرید، دفاتر خارجی، قوای محرکه و غیره شکل گرفت .
وی گفت: به‌طور قطع ، ایران‌خودرو داشته‌های خود در زمینه قوای محرکه را با سایپا به اشتراک خواهد گذاشت و اکنون علاوه بر تست و ارزیابی موتور tu5+ بر روی خودروی شاهین، آماده‌ایم تا یک موتور با حجم ۱۴۰۰ سی سی خود را که تاکنون استفاده نشده در اختیار سایپا قرار دهیم.
خطیبی خاطرنشان‌کرد: هدف از اتحاد استراتژیک، کاهش هزینه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های خالی یکدیگر است که اکنون به نحو احسنت بین دو خودروساز بزرگ کشور در حال شکل گیری است.
همچنین محمدعلی تیموری مدیرعامل سایپا در جمع خبرنگاران گفت: با تفاهم‌نامه‌هایی که به امضا رسید، بهبود کیفیت ساخت، افزایش تیراژ و در نتیجه کاهش قیمت‌های تولید خودرو انتظار می‌رود.
وی به ضعف های موتور توربوشارژ استفاده شده در خودروی شاهین اشاره کرد که در هشت ماه گذشته ایرادات و صدای غیرعادی آن برطرف شده است و گفت: با این حال مقرر شده شاهین را با موتور tu5+ ایران خودرو تولید کنیم که مراحل تست خود را می‌گذراند.
تیموری به برنامه ابلاغی کاهش سالیانه پنج درصدی مصرف سوخت خودروها از سوی دو خودروساز اشاره کرد و ادامه‌ داد: برای نیل به این هدف باید از موتورهایی استفاده شود که ما را به این هدف برساند.
وی خاطرنشان‌کرد: برای تولید خودروی اقتصادی مشترک مد نظر وزارت صنعت توسط ایران‌خودرو و سایپا، قوای محرکه جدیدی طراحی و ساخته خواهد شد.
مدیرعامل سایپا با تاکید بر اینکه در اتحاد استراتژیک قرار نیست ادغام سهامداری اتفاق بیافتد، اظهار داشت: ادغام دو شرکت که هر یک بیش از دو میلیون سهامدار دارند اتفاق نمی‌افتد، بلکه همکاری برای استفاده از ظرفیت‌های موجود و قابلیت‌های یکدیگر که نظیر آن را در جهان بین رنو و نیسان شاهد هستیم، اتفاق خواهد افتاد.

نسخه مناسب چاپ