ارتش اوکراین مواضع جدایی طلبان را در «دونتسک» بمباران کرد
سرویس خارجی: ارتش اوکراین مواضع جدایی طلبان را در شهر« دونتسک» بمباران کرد. گفته می شود در پی این بمباران، دود زیادی به هوا برخاست به طوری که آسمان این شهر را پوشاند و بیشترساکنان آن به زیرزمین ها و پناهگاه ها پناه بردند.ارتش اوکراین می گوید یک منطقه مهم بین دونتسک و لوهانسک را که در اختیار جدایی طلبان بود به کنترل خود در آورده است.مقام های محلی در دونتسک و لوهانسک نیز اعلام کردند که اوضاع در مناطق جنوب شرق اوکراین همچنان متشنج و بحرانی است و نیروهای دولتی اوکراین همچنان به گلوله باران این مناطق ادامه می دهند.

در تحولی دیگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: روسیه مخالف سیاست تحریم در سطح جهانی و امور بین المللی است.وی گفت: تحریم های ضدروسی غرب بر اقتصاد جهانی تاثیرمنفی خواهد داشت.در همین حال، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در گفتگوی تلفنی با پوتین مصرانه از وی خواست که مانع عبور تجهیزات نظامی، مشاوران نظامی و پرسنل مسلح این کشور از مرز اوکراین شود. درهمین حال،«چاک هیگل» و «سرگئی شویگو»، وزرای دفاع آمریکا و روسیه در گفتگوی تلفنی جدیدترین تحولات اوکراین و اقدامات برای کمک های بشردوستانه را بررسی کردند.

در چنین شرایطی، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، روسیه را به ادامه تحویل سلاح به شبه نظامیان در شرق اوکراین متهم کرد.« آندرس فوگ راسموسن»،دبیرکل ناتو هم مدعی شد،روسیه شبانه به اوکراین نفوذ کرد و این نشانه آشکاری از دخالت دائمی روسیه در بی ثبات کردن شرق اوکراین است.در مقابل روسیه هم اتحادیه اروپا را متهم به ارسال سلاح به اوکراین کرد که این امر از لحاظ حقوقی نقض توافقات بین‌المللی مربوط به تجارت سلاح است.شورای امنیت ملی امریکا هم در بیانیه ای اعلام کرد، درهفته های اخیر فعالیت‌های روسیه شرایط شرق اوکراین را بیش از پیش متشنج کرده است. در چنین شرایطی، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد، این نهاد بین المللی بر لزوم راه حل سریع و مسالمت آمیز مناقشه اوکراین تاکید دارد. درتحولی دیگر، رئیس جمهوری لهستان در جریان برگزاری بزرگترین رژه نظامی نیروهای مسلح این کشور، گفت: ناآرامی‌ها در اوکراین نشان می‌دهد که درگیری‌ها هنوز یکی از واقعیت‌های وحشتناک در شرق اروپا است و لهستان باید بتواند از خودش دفاع کند.خبر دیگر اینکه، وزیرخارجه اوکراین امروز در نشستی چهارجانبه در برلین با همتایان روس، آلمانی و فرانسوی خود درباره اوضاع جاری در اوکراین دیدار و گفتگو می‌کند.

نسخه مناسب چاپ