رونمایی از نخستین صندوق املاک و مستغلات فرابورس
 

پذیره‌نویسی نخستین صندوق املاک و مستغلات بورس با نام «ارزش مسکن»، طی مراسمی در فرابورس ایران برگزار شد.
به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در این مراسم، رضا نوحی مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار به راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در راستای سیاست‌های سازمان بورس در زمینه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم اشاره کرد و گفت: از این پس این امکان فراهم می‌شود که عموم مردم بتوانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق از تغییرات و بازدهی حوزه املاک و مستغلات بهره‌مند شوند، البته سرمایه‌گذاران باید به مطالعه دقیق و کامل امیدنامه این صندوق‌ها بپردازند.
نوحی با اشاره به اینکه اموال صندوق با سازوکار مشخصی که در امیدنامه قید شده قابل انتقال به سرمایه‌گذاران است، در تشریح ویژگی‌های این صندوق گفت: افراد علاقمند به بازار املاک و مستغلات امکان سرمایه‌گذاری در این صندوق با مبالغ اندک را هم دارند.
این مقام مسئول از مزیت‌های مهم این ابزار را ایجاد تعادل در بخش عرضه و تقاضا دانست و گفت: ساختار صندوق املاک و مستغلات به جریان مستمر تولید این حوزه با تقویت تقاضا کمک می‌کند که با تحریک تقاضا به‌صورت مستمر، سمت عرضه هم تقویت شود.
نوحی شفافیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را از دیگر ویژگی‌های مهم دانست و ادامه داد: همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری ملزم هستند ارکان را به ‌صورت روزانه نمایش دهند و تغییرات را اعلام کنند، علاوه بر این معاملات واحدهای این صندوق‌ها از طریق سایت مدیریت فناوری بورس قابل رصد است.
به گفته وی با محاسبات روزانه و اعلام نرخ خالص ارزش روزانه دارایی‌ها، معاملات واحدهای این صندوق‌ها به‌ طور معمول نزدیک به خالص ارزش دارایی‌ها انجام می‌شود. کشف قیمت واحدها هم بر مبنای سازوکار تقاضا در بازار است اما سرمایه‌گذاران با مطالعه کامل امیدنامه و اشراف کامل به اطلاعات، اقدام به خرید واحدهای این صندوق‌ها کنند.
میثم فدایی مدیرعامل فرابورس ایران هم در این مراسم با اشاره به اینکه فرابورس میزبان نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور است، گفت: حجم این صندوق ۱۵۰ میلیارد تومان است که پذیره‌نویسی آن در فرابورس آغاز شد.
وی با اشاره به تنوع ابزارهای معاملاتی در بازار سرمایه گفت: علاوه بر معاملات سنتی سهام در بازار سرمایه، بازار اوراق بدهی در فرابورس هم حجم قابل قبولی دارد و فرابورس به یکی از تأمین‌کنندگان مالی بنگاه‌های اقتصادی در کشور تبدیل‌شده و گواهی‌های مبتنی بر کالا نیز در بورس کالا مورد استقبال خوبی قرارگرفته است.
میثم فدایی صندوق املاک و مستغلات را چهارمین کلاس دارایی با جذابیت سرمایه‌گذاری دانست و گفت: تنوع ابزارهای جدید در بازار سرمایه باعث می‌شود تا چرخه پول در این بازار مستمر شود و افراد در حوزه‌های مورد علاقه خود سرمایه‌گذاری کنند.
وی با اشاره به استقبال بنگاه‌های اقتصادی از راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات گفت: امید است در ماه‌های آینده شاهد پذیرش صندوق‌های املاک و مستغلات تجاری، مسکونی و متنوع باشیم.
در ادامه این مراسم، مدیرعامل شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه صندوق ارزش مسکن در راستای سیاست‌های کلان صندوق بازنشستگی کشوری تاسیس شده است، اظهار کرد: هدف این صندوق کسب سود از بازار ملک است.
داوود حمزه با بیان اینکه واحدهای صندوق املاک و مستغلات به راحتی قابل نقل‌وانتقال و خریدوفروش هستند، گفت: سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها به صورت سه‌ماهه بین سرمایه‌گذاران تقسیم خواهد شد.
مدیرعامل شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به حسن همکاری سازمان بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران در پذیره‌نویسی صندوق ارزش مسکن گفت: دوره فعالیت صندوق پنج ساله بوده و با نظر سازمان بورس قابل تمدید خواهد بود، همچنین با ارزش‌گذاری املاک NAV صندوق هر
شش ماه تعیین خواهد شد.
حمزه در تشریح ویژگی‌های ملک ملاصدرا که اکنون روی صندوق تعریف شده است، بیان کرد: قیمت هریک از واحدهای این صندوق هزار تومان است و بر روی ملکی اداری با ۹۰۰ متر بنای مفید و عمر حدود ۱۴ سال در خیابان ملاصدرای تهران تاسیس شده است.
وی اضافه کرد: مشارکت سرمایه خرد باعث می‌شود تقاضای قابل توجهی در زمینه تولید و عرضه مسکن تحریک شود که زمینه‌ساز رونق بازار مسکن خواهد بود.
مدیرعامل شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با تاکید بر تاثیر صندوق املاک و مستغلات بر افزایش شفافیت بازار و امکان ایجاد شاخص بازاری قابل اتکا، بیان کرد: این صندوق با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا از تلاطم بازار کاسته و در برابر تورم مسکن هم مصونیت ایجاد می‌کند.
از سوی دیگر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: فراهم کردن امکان سرمایه‌گذاری، توسعه و بهسازی و نیز فراهم شدن امکان مدیریت تخصصی در بخش املاک و مستغلات از کارکردهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است.
محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه صندوق املاک و مستغلات یکی از ابزارهای محرک اقتصادی و راهکار تنظیم و رونق بازار مسکن به شمار می‌رود به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: این صندوق‌ها، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری هستند که سرمایه افراد را به منظور سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات جمع‌آوری و واحدهای این صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرد.
وی افزود: صندوق املاک و مستغلات ظرفیت بسیار خوبی را در حوزه مسکن ایجاد می‌کند.
به گفته نماینده مجلس؛ فراهم کردن امکان سرمایه‌گذاری، توسعه و بهسازی و نیز فراهم شدن امکان مدیریت تخصصی در بخش املاک و مستغلات از کارکردهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است.
پورابراهیمی اضافه کرد: ابزارهایی که تاکنون در بازار سرمایه فعال شده به بهبود عملکردها و شفافیت اطلاعات و برنامه‌ریزی دقیق‌تر در حوزه میدانی مرتبط با ماموریت‌های مختلف کمک کرده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه بیان کرد: هنر بازار سرمایه این است که تجهیز منابع را به درستی انجام دهد.
خبر دیگر اینکه مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تغییر مدیریت غیرفعال به مدیریت فعال، افزوده شدن رکن بازارگردان و امکان‌پذیر شدن ورود دارنده واحدهای ممتاز جدید، سه اصلاح مهم در مصوبه هیئت دولت در اساسنامه صندوق‌های پالایشی یکم و دارا یکم بوده است.
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مصوبه هیئت دولت برای اصلاح اساسنامه صندوق‌های پالایشی یکم و دارا یکم ابلاغ شد.
اصلاحات اساسنامه صندوق‌های دارا یکم و پالایشی یکم در شهریور ۱۴۰۱ با در نظر گرفتن تبدیل مدیریت صندوق از مدیریت غیرفعال به فعال و اضافه شدن رکن بازارگردان برای صندوق‌های مزبور به تصویب هیئت دولت رسید.
با اعمال اصلاحات اساسنامه به شرح یادشده، این صندوق‌ها از امکان تغییر پرتفوی سهام خود مطابق امیدنامه و صنعت مربوطه برخوردار خواهند شد و بازارگردان صندوق به عنوان یک شخص حقوقی به ارکان صندوق اضافه می‌شود.
در همین رابطه، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: اساسنامه صندوق‌های یادشده براساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مصوب شد.
هدف از ایجاد چنین صندوق‎هایی این بود تا دارایی‌هایی که دولت تحت عنوان سهام در اختیار دارد و از ویژگی نقدشونگی بالایی هم برخوردار است، تحت عنوان صندوق‌ سرمایه‌گذاری قرار بگیرد تا این واحدها با تخفیف به متقاضیان عرضه شود.
رضا نوحی حفظ‌ ‌آباد ادامه داد: برهمین اساس، اقدامات برای دو نمونه از صندوق‌های سرمایه‌گذاری یادشده به نام‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارا یکم و پالایشی یکم صورت گرفت و در نهایت، منجر به عرضه عمومی و تشکیل این صندوق‌ها شد. وی با مدنظر قرار دادن رخدادهای نیمه نخست سال ۱۳۹۹ و تغییر و تحولات و نوسانات در بازار سرمایه از این تاریخ تا کنون تصریح کرد: این تغییرات سبب شد موضوع باز طراحی این صندوق‌ها در دستور کار قرار بگیرد تا نواقص برطرف شده و عملکرد صندوق‌ها بهبود یابد.
به حداقل رساندن فاصله میان قیمت معاملاتی و خالص ارزش دارایی (NAV) هر واحد سرمایه‌گذاری از جمله اهدافی بوده که از این تغییرات مورد انتظار است.
البته نباید از نظر دور داشت که بازدهی سرمایه‌گذاران تابعی از قیمت خرید و فروش آنها بوده و سازوکارهای عرضه و تقاضا تعیین‌کننده اصلی قیمت‌های واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری یادشده در بازار است.
این مقام ارشد در سازمان بورس افزود: بر همین اساس، شورای‌عالی بورس در مصوبه‌ای تغییرات مدنظر را مشخص و به هیئت دولت اعلام کرد و هیئت دولت هم در شهریور سال جاری با انجام تغییرات مطرح شده در صندوق‌های سرمایه‌گذاری موافقت کرد.
وی تغییر نوع مدیریت صندوق‌ سرمایه‌گذاری را نخستین تغییر اعلام و اظهار کرد: تا پیش از این، مدیریت اینگونه از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت غیرفعال بود، به بیانی دیگر مدیریت صندوق نمی‌‎توانست اقدام به فروش دارایی‌هایی که در پرتفوی این صندوق‌ها قرار داشت، بکند، همچنین در مواردی که مدیر وجه نقد در اختیار داشت قادر به افزودن سهام به پرتفوی صندوق نبود.
به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، با تغییر مدیریت غیرفعال به مدیریت فعال، آزادی عمل مدیر صندوق بیشتر شد و حالا می‌تواند در مواقعی که نیاز به نقدینگی است، اقدام به فروش بخشی از پرتفوی کند. همچنین در زمان‌هایی که وجه نقد از محل سودهای نقدی یا سایر موارد حاصل می‌شود، بتواند نسبت به خرید سهامی که موضوع عملیات صندوق است، اقدام کند.
وی به افزوده شدن رکن بازارگردان به این صندوق‌ها به عنوان تغییر دیگر اشاره کرد و گفت: با توجه به توانایی مالی بازارگردان، رکن یادشده می‌تواند نسبت به ارائه سفارش‌های خرید و فروش به صورت هم‌زمان در سامانه معاملات اقدام کند.
این سفارش‌گذاری‌ها نویدبخش افزایش نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری است و با افزایش نقدشوندگی انتظار می‌رود فاصله میان قیمت معاملاتی و خالص ارزش دارایی (NAV) کاهش ‌یابد.
نوحی خاطرنشان کرد: حضور بازارگردان به عنوان یک مشارکت‌کننده فعال، در زمانی که اقبال به واحدها وجود دارد، می‌تواند درخواست صدور واحد جدید را به صندوق ارائه دهد و با صدور واحدهای جدید و فروش آنها در بازار، سرمایه‌گذاران جدیدی که علاقمند ورود به این صندوق‌ها هستند را از این امر منتفع کند.
همچنین، رکن بازارگردان می‌تواند در مواقعی که موضوع ابطال مطرح است، اقدام به ابطال نموده و وجوه مربوطه را از صندوق دریافت کند.
به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس امکان‌پذیر شدن ورود اشخاص جدید به ترکیب دارندگان واحدهای ممتاز جدید به این صندوق‌‎‌ها از دیگر تغییرات مهم محسوب می‌شود.
پیش از این اصلاحات، تغییر ترکیب دارندگان واحدهای ممتاز مستلزم دریافت مجوزهایی بود که برخی از آنها موانعی برای ورود فعالان به ترکیب دارندگان واحدهای ممتاز تلقی می‌شد.
مدیر ارشد سازمان بورس ادامه داد: با اصلاحات صورت گرفته در این باره، اشخاص و شرکت‌ها می‌توانند نسبت به تملک واحدهای ممتاز درخواست ارائه دهند و دارندگان این واحدها هم حق تصمیم‌گیری در مورد تعیین ارکان صندوق را خواهند داشت.
وی در پاسخ به این پرسش که فعال شدن مدیریت و حضور بازارگردان سبب ایجاد چه توقعاتی خواهد شد، گفت: با ایجاد چنین تغییراتی انتظار می‌رود ظرفیت صندوق افزایش یابد و در صورت نیاز هم بخشی از پرتفوی خود را واگذار کند.

نسخه مناسب چاپ