رسیدگی متمرکز پرونده های مالیاتی با فروش سالانه بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان
با توجه به اولویت رسیدگی و اهمیت ۱۰۰۰ پرونده مهم مالیاتی کشور که با معیار میزان فروش بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال تعریف شده‌اند، مقرر شد رسیدگی به آن‌ها در اداره‌کل حسابرسی ویژه و توسط تیم‌های خبره از ممیزان منتخب به صورت متمرکز دنبال شود.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، این مطلب را دکتر داود منظور رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی در نشست شورای معاونان این سازمان که با محوریت راهکار‌های تحقق عدالت مالیاتی، تشکیل اداره‌کل حسابرسی ویژه در سازمان امور مالیاتی، تاکید بر انتصاب مدیران براساس سند دولت مردمی و بررسی احکام پیشنهادی مالیاتی برگزار شد، اعلام کرد.
وی در این نشست از رسیدگی متمرکز به پرونده‌های مهم و بزرگ مالیاتی توسط ممیزان خبره و برگزیده خبر داد و همچنین بر ضرورت تأسیس اداره‌کل حسابرسی ویژه برای نخستین بار در این سازمان تاکید کرد.
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی افزود: تشکیل اداره‌کل حسابرسی ویژه در چارچوب تسریع و دقت برای تمرکز بر مهم‌ترین پرونده‌های مالیاتی و بررسی آن‌ها توسط خبره‌ترین کارشناسان سازمان محسوب می‌شود و وجود چنین اداره‌ ای از قبل در ساختار تشکیلاتی سازمان پیش‌بینی شده بود، اما اجرا و راه‌اندازی آن تاکنون میسر نشده بود که امیدواریم این حرکت جدید، منشأ تحول دیگری در جهت تحقق اهداف متعالی این سازمان باشد.
وی همچنین ضمن معرفی ۴ مدیرکل جدید ادارات امور مالیاتی برای ادارات شمیرانات، غرب، شرق و شمال تهران، به تبیین مزایا و محسنات گردش نخبگان و جابجایی مدیران در بدنه سازمان اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از برکات این جابجایی‌ها و قرار گرفتن در محیط جدید، تجربه محیط‌های مختلف کاری و کاستن از یکنواختی و روزمرگی در انجام وظایف است که این امر، خود مولد فرصت‌های جدیدی است که بروز خلاقیت‌ها و بهبود کارکرد نیروی انسانی را به همراه دارد.
دکتر منظور ضمن تشکر از مدیران‌کل پیشین ادارات مذکور، از مدیران‌کل جدید خواست تا با احراز نگاه تحولی در انجام وظایف مدیریتی خود، تلاش و جدیت مضاعفی در پیشبرد امور مربوط به مؤدی‌یابی و واحدیابی سیستمی، ارتقا کیفیت رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی و تمرکز بر منابع مالیاتی معوقه داشته باشند.
وی با تأکید بر اینکه همه مدیران می‌بایست به حوزه کاری خود اشراف اطلاعاتی لازم را داشته و نظارت مطلوبی بر انجام امور کارکنان خود داشته باشند، افزود: تفویض انجام کار‌ها و وظایف به کارکنان، رافع مسئولیت مدیر مجموعه نیست و پایش و کنترل شایسته انجام کار از وظایف خطیر مدیران محسوب می‌شود.
معاون وزیر اقتصاد ضمن ابراز امیدواری نسبت به بکارگیری مدیران با انگیزه و متعهد در سطوح مختلف برای پیشبرد صحیح و شایسته امور بیان کرد: امیدوارم با درایت و تدبیر مدیران فوق، هر روز شاهد حرکت رو به جلوی سازمان در مسیر پیشرفت و تعالی نظام مالیاتی باشیم.
خبر دیگر اینکه، چهارمین جلسه کارگروه راهبری سامانه مودیان در رابطه با قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان برگزار شد.
رئیس مرکز تنظیم مقررات قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان دراین جلسه در مورد اقدامات انجام شده در زمینه ساماندهی ابزار‌های پذیرش در شبکه پرداخت، سامانه مودیان و شناسه کالا و خدمات، برگزاری جلسات کمیته فنی و جلسات رفع ابهامات اجرایی، آخرین وضع شرکت‌های معتمد و وضع آموزش و اطلاع رسانی توضیحاتی ارائه داد.وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی از زمان ابلاغ مصوبه مراجع قانونی موظف است ظرف یک هفته نسبت به ثبت نام و عضویت همه مشمولان «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» در سامانه مودیان و تخصیص کارپوشه به آن‌ها اقدام کند، تصریح کرد: طبق برنامه زمان بندی طی یک سال و نیم و ظرف شش مرحله، همه مودیان ملزم به صدور صورتحساب الکترونیک ‌شدند که اولین گروه فراخوان شده شامل شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس از اول آبان سال جاری مشمول اجرا می‌شوند.

نسخه مناسب چاپ