اتحادیه اروپا: جهان چشمان خود را به روی بحران افغانستان بسته است
سرویس خارجی: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی اعلام کرد : جهان چشمان خود را بر روی مشکلات مردم افغانستان بسته و این کشور را به فراموشی سپرده است.
«جوزپ بورل» در کنفرانس سالانه سفرای خارجی مقیم کشورهای اتحادیه اروپا گفت : کشورهای جهان دیگر مثل گذشته به مسائل و مشکلات افغانستان توجه ندارد. این مقام اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه تابستان سال گذشته موضوع افغانستان در صدر اخبار رسانه های جهان قرار داشت، تاکید کرد : هم اکنون نیز مثل گذشته مشکلات در افغانستان پا برجاست، اما هیچ کس در موردش چیزی نمی‌گوید و جهان چشم خود را بر روی مشکلات مردم این کشور بسته است.
به گفته وی، بحران‌های جدیدی درجهان ایجاد شده و در ظاهر امر، این گونه به نظر می رسد که با ظهور بحران های جدید، بحران‌های گذشته حل شده اند، در حالی که این طور نیست و بحران های گذشته همچون بحران افغانستان همچنان ادامه دارند. در همین حال، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: واشنگتن برای مقامات طالبان و سایر افرادی که در اعمال محدودیت علیه زنان در افغانستان نقش دارند، محدودیت صدور ویزا وضع کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا در این رابطه از تحریم‌های جدید این کشور علیه طالبان خبر داد و گفت: آمریکا برای مقامات فعلی و سابق طالبان و سایر افرادی که ممکن است در اعمال محدودیت بر زنان و دختران در افغانستان نقش داشته باشند، محدودیت صدور ویزا وضع کرده است. «آنتونی بلینکن» افزود: افراد تحریم شده محدودیت‌هایی علیه زنان افغان مانند ممانعت از کار زنان و جلوگیری از انتخاب شغل و آزادی عمل و آزادی بیان در افغانستان ایجاد کرده‌اند. وی ادامه داد: محدودیت صدور ویزا شامل اعضای خانواده طالبان نیز می‌شود.
بلینکن گفت: برخلاف وعده‌های طالبان مبنی بر احترام به قوانین حقوق بشری، آن‌ها مجموعه‌ای از سیاست‌ها و فرمان‌هایی را صادر کرده‌اند که زنان و دختران را از مشارکت کامل در زندگی عمومی، دسترسی به تحصیلات متوسط و کار در بیشتر بخش‌ها منع کرده‌ است. وزیر خارجه آمریکا از سایر کشورها نیز خواست تا اقدامات مشابهی را علیه طالبان انجام دهند.

نسخه مناسب چاپ