بیمه سهام شرکت های بورسی
انتشار گسترده اوراق تبعی به عنوان بیمه سهام در دستورکار صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار قرار گرفت و هدف از انتشار اوراق تبعی بر روی سهام ۱۵ شرکت بزرگ بورسی، نشان از رویکرد اطمینان بخشی به بازار سهام دارد.
به گزارش پایگاه کالاخبر، ارکان بازار سرمایه در رابطه با اطمینان بخشی به بازار سهام برنامه گسترده انتشار گسترده اوراق تبعی را در دستورکار دارد، از نگاه سیاست‌گذار هدف از این اقدام به زبان ساده با رویکرد اطمینان‌بخشی به بازار، بیمه کردن سهام بسیاری از شرکت‌های بورسی اعلام شده است.
براساس اطلاعیه اعلام شده، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار با هدف تامین مالی از روز سه‌شنبه ۱۹ مهر عرضه اوراق اختیار فروش تبعی روی سهام شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، پالایش نفت بندر عباس ، پتروشیمی پارس ، مخابرات ایران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی ، ملی صنایع مس ، فولاد مبارکه، بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات، بانک پارسیان و ارتباطات سیار ایران را آغاز کرد.
همچنین نشستی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیران هلدینگ‌های بزرگ بازار سرمایه برگزار شد که از موضوعات مهمی که در این نشست به جمع‌بندی رسید، حمایت هلدینگ‌ها از سهام زیر مجموعه خود در قالب انتشار اوراق اختیار تبعی بود.
در همین حال راضیه صباغیان مدیر اسبق نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس درباره انتشار اوراق تبعی از سوی هلدینگ‌های بزرگ به منظور حمایت از سهام شرکت‎های زیرمجموعه خود، اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی بازار سرمایه، مردم نگران این هستند که با سرمایه‌گذاری در این بازار مجددا متضرر شوند، اما انتشار اوراق تبعی به نوعی این اطمینان خاطر را به سهامداران می‌دهد که اگر سهم را تا زمان سررسید نگهداری کنند، نه فقط از ارزش آن کم نمی‌شود، بلکه سودی هم در زمان سررسید نصیب سهامدار می‌شود.
وی افزود: بنابراین انتشار اوراق تبعی به سهامداران اطمینان داده و به ثبات بازار هم کمک می‌کند، چراکه اوراق تبعی بیمه کننده پرتفوی سرمایه‌گذار است؛ به طوری که با داشتن این اوراق سرمایه گذار می‌داند که حداقل سودی تضمین شده دریافت خواهد کرد.
صباغیان تصریح کرد: این اوراق علاوه بر کارکرد بیمه کردن سهم، با هدف تامین مالی شرکت‌ها هم منتشر می‌شود، هلدینگ‌های بزرگ در زمان انتشار اوراق تبعی، اختیار خرید از خریدار دریافت می‌کنند، در این صورت مالکیت سهم خود را حفظ کرده و از طریق انتشار این اوراق تامین مالی خواهند کرد.
وی ادامه داد: انتشار اوراق تبعی از سوی هلدینگ‌ها مانند این است که آنها وامی با سود مشخص دریافت می‌کنند و در زمان سررسید هم اختیار خرید را اعمال کرده و سهام خود را پس می‌گیرد، درصد عمده‌‎ای از دارایی بسیاری از هلدینگ‌ها به سهام شرکت‌ها اختصاص دارد و آنها نمی‌خواهند مالکیت سهم را از دست بدهند.
مدیر اسبق نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس یادآور شد: هلدینگ‌ها از این طریق از منابع مالی قفل شده استفاده می‌کنند و از رکود خارج می‌شوند، سرمایه‌گذار هم این اطمینان را دارد که با سرمایه‌گذاری صورت گرفته، سود و بازدهی تضمین شده به دست می‌آورد.
صباغیان خاطرنشان کرد: انتشار اوراق تبعی علاوه بر ایجاد ثبات و اطمینان به بازار سرمایه به شرکت‌های تولیدی هم کمک می کند زیرا سرمایه‌گذاران در شرایط فعلی کشور و با وجود ریسک‌های سیستماتیک و اقتصادی می‌‎توانند نیازهای نقدینگی خود را پوشش دهند، این اوراق به بهبود ساختار سرمایه شرکت ها کمک می کند و حتما در بهبود تولید و بهبود شرایط اقتصادی کشور و کاهش ریسک سیستماتیک هم موثر است.
علی سجادی رئیس هیئت مدیره سرمایه‌گذاری امین نیکان آفاق هم در این زمینه با بیان اینکه انتشار اوراق اختیار فروش تبعی به نوعی بیمه سهام در مقابل نوسان قیمت‌ها است، گفت: با این ابزار سهامدارانی که به صورت عمده یا خرد دارنده سهم هستند اطمینان حاصل می‌کنند که در یک قیمت مشخصی در سررسید معین قادرند سهام خود را با یک بازدهی معقول نقد کنند.
به گفته کارشناس باراز سرمایه با اوراق تبعی خیال سهامداران از بابت ریسک افت قیمت سهام و سود تضمین شده، راحت می شود و می توانند با اطمینان خاطر نسبت به نگهداری سهام خود اقدام کنند.
وی در ادامه اظهار کرد: اوراق تبعی این اطمینان خاطر را به سهامداران و مجموعه‌هایی مانند صندوق‌ها و سبدگردان‌ها می دهد که بازدهی مشخصی را تا سررسید اوراق برای خود فراهم کنند، از این جهت اوراق فوق در شرایطی که ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک در بازار زیاد شده و سهامداران نگران سود خود هستند می تواند اطمینان خاطری را برای فعالان بازار فراهم کند.
به گفته سجادی، این ابزار می‌تواند در افزایش اعتماد سهامداران اثرگذار باشد، با وجود افشای اطلاعاتی که همواره از سوی ناشران و شرکت‌های بورسی اتفاق می افتد باز هم نبود تقارن‌های اطلاعاتی ممکن است وجود داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ