نوبخت: یارانه ۵/۵ هزار میلیارد تومانی تولید پرداخت می‌شود
سرویس خبر: معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور بر ایفای تعهد دولت در پرداخت یارانه ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی بخش تولید تاکید کرد.

به گزارش جماران، محمد باقر نوبخت در حاشیه اجلاس روسای بیمارستان‌های دولتی در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر این که مسئولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده‌اند برای پرداخت یارانه متولدان جدید در چند ماه گذشته تاکنون اعتباری ندارند گفت: اگر این جمله را مسئولان این سازمان بیان کرده باشند رد می‌کنم؛ البته مدیریت ما به نحوی است که به تکالیف قانونی خود عمل کنیم اما در زمان معین، این فرصت برای خانوارها بود که برای نام نویسی اقدام کنند و ما هم بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: سازمان هدفمندی یارانه‌ها، اطلاعاتش را بر اساس رویدادهای چهارگانه تکمیل می‌کند و ما نیز قطعا برای پرداخت یارانه همه آنان اقدام می‌کنیم و مشکلی در این خصوص نداریم اما درست نیست که این اطلاعات هر لحظه دستخوش تغییر شود بلکه باید هر از گاهی اطلاعات دریافتی از خانوارها را دریافت و روزآمد کنیم تا یارانه‌ها متناسب با آن پرداخت شود.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا معوقه یارانه متولدان جدید نیز پرداخت می‌شود تاکید کرد: قطعا همه مواردی که پیش بینی شده و حقی برای خانواده‌هاست پرداخت می‌شود و هیچ حقی را ضایع نخواهیم کرد.

نوبخت افزود: ما افزون بر پرداخت یارانه‌های نقدی در بیست و دوم هر ماه، بیش از ۲ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان بابت اجرای موفق برنامه تحول نظام سلامت پرداخت کردیم و برای اجرای خوب قانون هدفمندی یارانه‌ها در بخش تولید نیز ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم.نوبخت گفت: برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت نیز ۲۶۶۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده‌ایم و در آینده نیز تخصیص منابع به نوعی جلوتر از میزان عملکرد ماهانه ما خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به یارانه‌های مصوب برای حمایت از بخش تولید گفت: برای حمایت از این بخش هم رقم مناسبی گذاشته‌ایم اما چون تولید را به صورت یارانه تسهیلات خواهیم داد این یارانه همان روز اول پرداخت نمی‌شود بلکه دستگاه‌ها یا واحدهای تولیدی از این محل تسهیلات می‌گیرند و در زمان بازپرداخت، بخشی از سودشان را به صورت یارانه از این محل پرداخت می‌کنیم.نوبخت افزود: برنامه ما برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها دقیقا متناسب با تکالیف قانونی پیش می‌رود.

تخصیص اعتبار برنامه تحول نظام سلامت ‏

وی گفت: تاکنون بیش از ۲۶۶۰میلیارد تومان از بودجه برنامه تحول نظام سلامت را پرداخت کرده‌ایم و بخش دیگری از اعتبارات این برنامه را که بیش از ۵۰ درصد آن است باید تا شهریور تامین می‌کردیم که قطعا تا هفته آینده تخصیص خواهیم داد.

نوبخت با اشاره به برنامه‌ها و اهداف رئیس‌جمهور برای بهبود وضع معیشت مردم افزود: تحقق این هدف محصول سیاست‌هایی است که تولید ثروت می‌کند و سیاست‌هایی که توزیع عادلانه ثروت را در پی داشته باشد.نوبخت افزود: بر اساس این تعهد در بیست و دوم هر ماه ۴۵ هزار و پانصد تومان به هر نفر باید داده می‌شد و در اینجا بود که غیر از این یارانه ریالی که به همه داده می‌شد کمک ریالی دیگری هم باید به برخی قشرهای خاص داده می‌شد که بر این اساس اکنون هرفصل به صورت بسته کالایی که معادل ریالی هم دارد توزیع می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور افزود: برای توزیع نقدی نیز مجبور بودیم ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از خزانه عمومی برداشت کنیم که با این وضع، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نه فقط هیچ پولی به خزانه نیاورده بود بلکه سهم ۵۰ درصدی تولیدوبهداشت و درمان نیز برای توزیع نقدی استفاده می‌شد.

نوبخت گفت: با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در مرحله دوم موفق شدیم که به منابع بیشتری دست یابیم البته در قانون بودجه امسال، ‌مجلس به دولت اجازه داد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی ۴۸هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند و ۱۱هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان همچنان از خزانه برداشت کند که به آن ۴۸ هزار میلیارد تومان بیفزاید که بیش از ۵۹ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی افزود: مقرر شد ۱۰ درصد از آن ۴۸ هزار میلیارد تومان یعنی ۴هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای بخش بهداشت و درمان، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تولید و ۲هزار میلیاردتومان برای اشتغال و کمک به پرداخت‌های مستمری بیکاری بدهد تا ماموریت مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود.

نوبخت گفت: با وجود مجوز مجلس برای تامین ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت‌ها، این هدف تحقق نیافت و دولت به رغم این مجوز مجلس حاضر نشد به اندازه ۴۸ هزار میلیارد تومان افزایش قیمت سوخت را اجرا کند زیرا همچنان دولت در حال اجرای سیاست مهار تورم است.

وی افزود: اگر تامین آن ۴۸ هزار میلیارد تومان را پیگیری می‌کردیم باید نرخ بنزین همان چند هزار تومانی می‌شد که صحبتش مطرح بود اما ما احساس کردیم که جامعه ظرفیت این افزایش قیمت را ندارد و ما باید به بهبود قدرت خرید مردم کمک می‌کردیم.

معاون رئیس‌جمهور گفت:‌ بر این اساس سیاست‌های کاهش تورم را اجرا کردیم و موفق شدیم در کمتر از یک سال بیش از ۳۰ واحد نرخ تورم را کاهش دهیم و در مقایسه با سال گذشته به جای ۴۵ درصد افزایش گرانی، هنر ما این است که ۲۵ درصد در حال گران شدن است.

وی با اشاره به آگاهی دولت از مشکلات بیمارستان‌ها گفت: دولت برای کاهش بخشی از مشکلات بیمارستانها مقرر کردکه ابتدا بیش از ۲هزار میلیارد تومان به بیمارستانها تزریق کند تا برای ۴۸۰۰ میلیارد تومان هم اقدامات لازم انجام شود.معاون رئیس‌جمهور با قدردانی از استقبال و مشارکت روسای بیمارستان‌ها از اجرای برنامه تحول نظام سلامت افزود‌: با دقت عمل و مسئولیت پذیری مسئولان این حوزه توافقنامه‌ای برای تامین اعتبارات بهداشت و درمان در چارچوب این طرح امضا کردیم گرچه ممکن است نتوانیم اعتبارات صد در صد تخصیص دهیم زیرا تخصیص صد درصدی زمانی صورت می‌گیرد که صد درصد منابع پیش بینی شده به دست بیاید.نوبخت با اشاره به بودجه ۴۸۰۰میلیارد تومانی مصوب برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت گفت: منابع ما در برابر این بودجه چیزی در حد ۲۱۱ هزار میلیارد تومان است که اگر ما تشخیص دهیم برای این کار باید اعتبارات صد درصدی تخصیص داده شود به راحتی می‌توان آن را پرداخت کرد یا حتی بر این میزان افزود.

معاون رئیس‌جمهور افزود: منابع ما در مقایسه با پارسال ۴۰ درصد بیشتر است و این قدرت برای دولت وجود دارد که بتواند صددر صد بودجه مصوب برای اجرای این برنامه را بپردازد.‏

نسخه مناسب چاپ