یادگارگرامی امام :بدون گفتگوی مستمرومؤدبانه نمی‌توان برای حل مشکلات به نتیجه رسید
 

یادگارگرامی امام در دیدار میهمانان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در حرم مطهر امام حضور یافته بودند،با برشمردن شروط و لوازم «گفتگو»، تأکید کرد: اولین مولفه لازم در گفتگو، «وجود نقطه ای مشترک برای سخن گفتن با یکدیگر» است.
به گزارش جماران، آیت الله سید حسن خمینی یادآور شد: یکی از بزرگترین آرمان ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی، «تلاش برای وحدت امت اسلامی» بود. البته این تلاش ها پیشتر در مقاطعی توسط بعضی بزرگان اهل سنت و نیز در جامعه شیعه توسط مرجع عالیقدر آیت الله العظمی بروجردی شکل گرفته بود، ولی وقتی انقلابی به عظمت انقلاب ایران که چشم های تمام دنیا را به خود معطوف کرده بود، حامل پیامی در این زمینه بود، دلهای مسلمانان شیعه و سنی را به خود جلب کرد و «بیداری اسلامی» شکل گرفت.
وی یادآور شد: قضیه فلسطین قبل از انقلاب ایران یک جریان پان عربیستی و گاهی هم یک جریان چپ بود، اما انقلاب اسلامی آن را تبدیل به یک مسأله «اسلامی» کرد. اگر قبل از آن سازمان آزادیبخش فلسطین با رگه های عربی مطرح بود، بعد از انقلاب حرکت مقاومت اسلامی(حماس) شکل گرفت و موضوع فلسطین تبدیل به یکی از آرمان های انقلاب ما شد.
سید حسن خمینی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بنا بر آن شد که هر جا فریاد «یاللمسلمین» بلند شود، از آن دفاع شود و از همین رو، هزینه ای که ایران بابت حمایت از مسلمانان غیر شیعه و به ویژه ملت فلسطین که در آن برادران اهل سنت زندگی می کند، داده ، بیش از هزینه دفاع از شیعیان بوده است. وقتی قرار شد شوروی به افغانستان حمله کند، قدرتی که انقلاب ایران در مقابله با استعمار شوروی به خرج داد برای یک کشور «اسلامی» بود و به شیعه و سنی بودن مردم آن کشور توجه نشد. در ادامه نیز به عنوان مثال حضور ایران در بوسنی و کوزوو ،رنگ و بوی مذهبی نداشت وحرکتی اسلامی بود.
یادگارگرامی امام سپس به طرح این سئوال پرداخت که «وظیفه ما به عنوان عالمان مذاهب اسلامی و تأثیرگذاران در فضای شیعه و سنی چیست و چه کاری باید بکنیم؟»
وی یادآور شد: روزهای سختی را با لطف خدا پشت سر گذاشتیم. وقتی جریان عجیبی به نام «داعش» شکل گرفت که به نام اسلام سر انسان ها را می برید و غرق
می کرد و می سوزاند و مایه وهن پیامبر(ص) بود، بر آتش نزاع های مذهبی دمیده می شد، اما از حق نباید گذشت که اندیشمندان جهان اسلام دست در دست هم از آن مقطع عبور کردند.
سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه وظیفه امروز ما گفتگوست، گفت: ما به عنوان عالمان مذاهب اسلامی-چه عالمان دین و چه حوزه های دیگر- تنها راهمان، گفتگو با یکدیگر است و اگر این نشست را بسیار ارزشمند می دانیم به دلیل بسترسازی آن برای گفتگوست.
وی سپس در تبیین ویژگی های گفتگو و نتایج و نقاطی که باید به آن رسید، گفت: اولین مولفه لازم در گفتگو، «وجود نقطه ای مشترک برای سخن گفتن با یکدیگر» است. در گفتگو باید به دنبال یک حقیقت و میدان مشترک باشیم. این حقیقت گاهی یک گزاره حقیقی و گاهی یک مطلوب حقیقی است. امروز اگر طوایف مختلف مسلمانان ندانند جز در کنار هم نمی توانند دردهایشان را دوا کنند، طبیعی است که همه جلسات صوری و بی فایده است. ما باید بدانیم جز در کنار برادران اهل سنت و آنها نیز بدانند جز در کنار برادران شیعه، نمی توانند مشکلات جهان اسلامی را حل کنند.
رژیم صهیونیستی اولین مشکل جهان اسلام است
یادگارگرامی امام تصریح کرد: اولین مشکل جهان اسلام غّده سرطانی رژیم صهیونیستی و مشکل دوم دردهای مزمن جهان اسلام و ستیزه هایی است که هیچ گاه به نتیجه ای نرسیده است. باید بدانیم هیچ یک از کشورها توان حذف دیگری را ندارند و باید با هم گفتگو کنند.
وی دومین شرط گفتگو را «موضع برابر» دانست و تأکید کرد: در گفتگو، تفوق بر دیگر معنا ندارد. ما همپایه یکدیگر هستیم.
سید حسن خمینی ادامه داد: شرط سوم این است که قرار نیست در خلال گفتگو، یکدیگر را مجاب کنیم؛ قرار نیست کسی تن به عقیده دیگری بدهد. طبیعی است که نه من به واسطه ادلّه ظاهری تن به عقیده شما می دهم و نه شما به عقیده من؛ بلکه اینها بحث های آکادمیک است. گفتگو برای مجاب کردن همدیگر نیست، بلکه برای پرداختن به دردهای مشترک و یافتن راهکار برای این مشکلات است. امروز باید برای درد مشترک افغانستان و یمن و بحرین و سوریه درمان بیابیم.
وی شرط چهارم گفت را «عدم توهین به مقدسات یکدیگر» بیان کرد و یادآور شد: این شرط به صورت بسیار پررنگ در کلام رهبر معظم انقلاب مشاهده می شود و در این زمینه فتوای مهم ایشان در تحریم توهین به مقدسات اهل سنت بسیار مهم است. در مقابل، در اهل سنت هم جریان ناصبی وجود ندارد و ارادت آنها به اهل بیت(ع) واضح است، اما مقدساتی برای مذاهب دیگر ممکن است وجود داشته باشد که باید به حرمت آنها توجه کرد.
یادگار گرامی امام یادآور شد: توهین وتحقیر، جز عصبانی کردن و دامن زدن به شعله هایی که نه شیعه و نه سنی را می خواهند، فایده ای ندارد و تعبیر بسیار لطیف رهبر معظم انقلاب در عناوین «شیعه انگلیسی» و «سنی آمریکایی» در همین زمینه است.
توهین به مقدسات پایان گفتگوست
وی تأکید کرد: توهین به مقدسات و محترمات اگر اتفاق بیفتد پایان گفتگوست و همگان باید به اجتناب از آن التزام داشته باشند.
سید حسن خمینی دیگر شرط گفتگو را «استمرار» خواند و یادآور شد: این کار از دوره سید جمال الدین اسدآبادی شروع شده است و اگر فکر کنیم پس از چند نسل به نتیجه می رسد، اشتباه کرده ایم. انسان های کج اندیش فراوانی وجود دارند و در میان ما هم ممکن است باشند. می توان جلسات مختلفی را برای استمرار گفتگو برگزار کرد، چرا که ما بدون گفتگوی مستمر و با نشاط از موضع برابر و با زبانی بسیار مودبانه و نه برای مجاب کردن هم بلکه برای حل مشکلات مشترک، نمی توانیم به نتیجه برسیم. وی تصریح کرد: کدام درد مشترک بالاتر از اینکه دیگران برای ما تصمیم می گیرند و شقاق می آفرینند؟ و چه دردی بزرگتر از به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط برخی کشورهای اسلامی و چه دردی بالاتر از زندگی فقیرانه بسیار از مسلمانان و چه دردی بالاتر اینکه توان علمی مسلمانان، بر خلاف گذشته شان به حدی نرسیده است که به تولید علم برسند؟
یادگارگرامی امام با تأکید بر اینکه با نزاع شیعه و سنی و تلاش برای مجاب کردن همدیگر مشکلی حل نمی شود، اظهارنظر کرد: امثال این نشست ها راز گفتگوست و از این گفتگوها اعجازها حاصل می شود. بزرگترین سرمایه جامعه اسلامی دلهای پاک مسلمانان است؛ به این دلها اعتماد کنیم. انسان خبیث زیاد وجود دارد، اما این دلهای نورانی باید به هم گره بخورد که شرط آن نیز استمرار است؛ این امر با یک نسل و دو نسل به نتیجه نمی رسد، بلکه باید به سمت قله راه افتاد و حرکت کرد.
سید حسن خمینی تصریح کرد: البته این امور صرفا مربوط به مجموعه امت اسلامی نیست و در سایر سطوح و فضاها هم همین گونه است. هر جا دلخوری ها و مشکلاتی پیش آمده گفتگو با پیش شرط های گفته شده، راه چاره است.

نسخه مناسب چاپ