خبرنگار آلمانی همراه امام خمینی(ره) در پرواز انقلاب درگذشت
 

پیتر شول لاتورسرشناس ترین و با سابقه ترین خبرنگار و نویسنده آلمانی که درهواپیمای حامل امام خمینی(ره) در سفر ایشان از پاریس به تهران موسوم به پرواز انقلاب حضور داشت، دیروز در سن ۹۰ سالگی پس از پشت سر گذاشتن یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

به گزارش ایرنا، بنگاه انتشاراتی “اول اشتاین” ناشر آثار شول لاتور دیروز در اطلاعیه ای از درگذشت این نویسنده و روزنامه نگار مشهور و باسابقه آلمانی در شهر کوچک رون دورفدر غرب آلمان خبر داد.

شول لاتور معروف ترین و با تجربه ترین خبرنگار آلمان بود که از شناخت بالایی درحوزه خاورمیانه، عراق و ایران برخوردار بود و در طول بیش از ۵۰ سال فعالیت خبری و روزنامه نگاری خود تقریبا در تمام جنگ های منطقه خاورمیانه از سال ۱۹۶۷ تاکنون اعم از جنگ های اعراب و اسرائیل در سال های ۶۷ و ۷۳، جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، حملات نظامی رژیم صهیونیستی به لبنان و فلسطین به عنوان خبرنگار حضور داشته است.

بیشتر شهرت شول لاتور در بین مردم آلمان به خاطر حضور درجنگ ویتنام بود به طوری که وی به عنوان تنها خبرنگار آلمانی از پشت خطوط جنگی اخبار و گزارش های خود را مخابره می کرد.شول لاتور اما به خاطر همراهی با امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در هواپیمای حامل ایشان در سفر تاریخی پاریس به تهران،برای ایرانی ها از شهرت بسیار بالایی برخوردار است.

این خبرنگار آلمانی که به طور معمول در مراسم‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در برلین،به عنوان کارشناس امور ایران و خبرنگار همراه امام(ره) در هواپیمای ایشان به بیان خاطرات خود از این همراهی اقدام می کرد و از همراه داشتن پیش نویس قانون اساسی ایران به دستور امام خمینی (ره) به خاطر اطمینان از عدم تعرض به آن درصورت بروز هر گونه مشکل به عنوان یکی از خاطرات مهم خود از این سفر یاد می کرد.

کتاب های متعددی که مرحوم شول لاتور درمورد تحولات خاورمیانه به ویژه انقلاب اسلامی ایران به نگارش درآورده است،جزو پر فروش ترین کتاب های تاریخ آلمان است.

شول لاتور برای خبرنگاران تازه کار و جویای نام آلمانی همواره به عنوان یک الگو و اسطوره شناخته می شود.

وی در اظهارات و نوشته های خود همیشه بر اهمیت نقش ایران در خاورمیانه تاکید داشته و معتقد بود که غرب باید در نگاه و سیاست های خود در قبال این کشور به ویژه بعد از وقوع انقلاب اسلامی،تجدید نظر کرده و در موضع برابر با گفتگو با ایران برای حل مشکلات منطقه اقدام کند.

نسخه مناسب چاپ