امروز در تاریخ
ورود سران متفقین به تهران
۲۴مهرماه سال ۱۳۲۲(دوران جنگ جهانی دوم)، وزیران امورخارجه آمریکا و انگلستان که با شوروی ایران را در اشغال نظامی داشتند به تهران آمدند تا مقدمات نشست سران این سه کشور را که درجنگ بر ضد آلمان و ژاپن با هم متحد بودند، در پایتخت ایران فراهم سازند و سپس برای تنظیم برنامه مذاکرات به مسکو بروند. تعیین تکلیف ایران پس از جنگ هم از جمله برنامه‌های این نشست بود .

تأسیس خطوط هواپیمایی در هند
۱۵اکتبر ۱۹۳۲، جهانگیر تاتا از پارسیان هند شرکت هواپیمایی «تاتا ایرلاینز» را تأسیس کرد که در سال ۱۹۴۸ دولت هند پس از کسب استقلال ۴۹ درصد از سهام آن و در سال ۱۹۵۳ تعدادی دیگر از سهام را خریداری و این شرکت را به «ایرایندیا» تغییر نام داد که اینک هواپیمایی بین‌المللی هند است. جهانگیر تاتا که ۲۹ جولای ۱۹۰۴ به دنیا آمده بود، در ۸۹ سالگی در ۲۹ نوامبر ۱۹۹۳درگذشت.

گونتر گراس، نویسنده آلمانی
۱۶اکتبر ۱۹۲۷، گونتر گراس نویسنده، شاعر، ترسیم‌گر و پیکرساز آلمانی به دنیا آمد. وی ۱۳ آوریل ۲۰۱۵ درگذشت. اصحاب نظر از گونتر گراس به عنوان بهترین نویسنده آلمانی پس از نیمه قرن ۲۰ یاد می‌کنند. سبک«واقع‌گرایی جادویی» با داستان‌نگاری او جان گرفته است. داستان طبل حَلَبی او که در سال ۱۹۵۹ انتشار یافت و بعدا فیلم سینمایی شد، در سال ۱۹۹۹ و پس از ۴۰ سال برنده جایزه ادبی نوبل شد.

ماری آنتوانت در ملأ عام گردن زده شد
۱۶اکتبر سال ۱۷۹۳، ماری آنتوانت همسر لویی شانزدهم پادشاه سابق فرانسه و خواهر امپراتور اتریش که در دادگاه انقلاب فرانسه به اعدام محکوم شده بود، در ملاء عام در میدانی در پاریس با گیوتین گردن زده شد. لویی ۱۶ پادشاه فرانسه و شوهر ماری آنتوانت، ۲۱ ژانویه همین سال (۹ ماه پیش از آن) در ملأ عام با گیوتین اعدام شده بود.
اعدام ماری آنتوانت از لحظه روی کار آمدن افراطیون از جمله روبسپیر در ۲۷ آگوست همین سال قابل پیش‌بینی بود.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ