بنیاد نخبگان باید به سمت تربیت حکمرانان برود
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به وجود ۵۰هزار نخبه در کشور و انواع چالش‌ها در حوزه‌های مختلف، گفت: جذب و انتصاب هرچه بیشتر نخبگان در مدیریت‌های کلان کشور به منظور رفع علمی این چالش‌ها ضروری است.
به گزارش ایرنا، ناصر باقری مقدم در نشست خبری دوازدهمین همایش ملی نخبگان با شعار «حکمرانی نخبگان، سرآمدی ایران» افزود: این همایش به همت بنیاد ملی نخبگان به مدت دو روز ۲۶و ۲۷مهرماه برگزار می‌شود. در این راستا بنیاد ملی نخبگان روز ۲۶مهرماه میزبان جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر و همچنین مسئولان ارشد نظام از جمله رئیس‌جمهوری و هیأت همراه است و نخبگان با رهبر انقلاب دیدار خواهند داشت.
وی افزود: افتتاحیه و اختتامیه این رویداد در یک روز است و با توجه به شعار این همایش، در پنل‌های تخصصی، جایگاه حکمرانی نخبگانی در مقوله‌های «سیاست داخلی و خارجی»، «اقتصاد»، «علم و صنعت» و «فرهنگ و رسانه» بررسی می‌شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان یکی از برنامه‌های اصلی بنیاد را در سه سال آتی، شناسایی بیشتر نخبگان در سایر حوزه‌ها از جمله صنعت، کارآفرینی، علوم انسانی، علوم پایه و علوم قرآنی با حفظ استانداردها اعلام کرد.
همچنین یکی دیگر از رویکردهای بنیاد ملی نخبگان در آینده، ایجاد زمینه لازم برای اثر بخشی هرچه بیشتر نخبگان در امور اجتماع و رفع چالش‌ها و مسائل کشور خواهد بود.
باقری مقدم با تأکید بر اهمیت و پیچیدگی مسائل و چالش‌های حکمرانی در کشور، ایجاد هسته‌های متشکل از استادان نخبه به منظور حکمرانی و مدیریت صحیح مسائل و چالش‌های موجود در کشور را بسیار ضروری دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر این نکته تأکید دارند که مسئولان و مدیران کشور باید از بین نخبگان انتخاب شوند.
وی گفت: با استفاده از ظرفیت و توان نخبگان کشور به شکل صحیح می‌توان مسائل مهم موجود در بخش‌های مختلف کشور از جمله انرژی، آب، محیط‌ زیست، آموزش عالی، نخبگان، سیاست خارجی، فرهنگ، رسانه، امنیت داخلی و خارجی را رفع کرد و بهبود بخشید و این یک مطالبه جدی است که باید از سوی رسانه‌ها به آن پرداخته شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه حکمرانی، پیچیده‌ترین دانش در دنیای امروز محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: به طور حتم حرکت به سمت تربیت حکمرانان و مدیران نخبه توسط بنیاد ملی نخبگان یک ضرورت است.

نسخه مناسب چاپ