استقبال گسترده جهانی از پایان بن بست سیاسی در عراق
سرویس خارجی: استقبال کشورها و نهادهای بین المللی از پایان بن بست سیاسی در عراق با انتخاب رئیس جمهوری و سپس نخست وزیر در نشست اخیر نمایندگان پارلمان این کشور همچنان ادامه دارد.
در این رابطه، نماینده سازمان ملل در عراق در پیامی به «محمد شیاع السودانی»، انتخاب وی به عنوان نخست وزیر جدید عراق را تبریک گفت. «جنین هنیس پلاسخارت» در این پیام آورده است: به نمایندگی از هیات مساعدت سازمان ملل برای عراق، انتخاب شما به عنوان نخست وزیر این کشور را خالصانه تبریک می گویم و امیدواریم و انتظار داریم که تشکیل دولت، شرایط را برای اجرای بهتر برنامه ها فراهم و مسائل فوری و مشکلات عراق را حل کند و به نیازهای ملت پاسخ دهد. وی همچنین برای السودانی در ماموریت جدیدش آرزوی توفیق و نسبت به همکاری با او ابراز امیدواری کرد.
سفیر آمریکا در بغداد نیز با انتشار توییتی اعلام کرد: واشنگتن به منظور تقویت اهداف مشترک، با دولت جدید عراق مشارکت و از آن حمایت می‌کند. «النا رومانوفسکی» در ادامه از تعهدات «محمد شیاع السودانی»، نخست وزیر مکلف عراق در مورد امنیت، حاکمیت و مبارزه با فساد استقبال کرد . از سویی، «سلمان بن عبد العزیز»، پادشاه عربستان نیز در پیام تبریکی که برای رئیس جمهوری جدید عراق ارسال کرد، ضمن ابراز خرسندی از انتخاب او و ادای مراسم تحلیف، از روابط برادرانه دو کشور برای تقویت و توسعه آنها در زمینه‌های مختلف تقدیر کرد. وی در ادامه، موفقیت رئیس جمهوری جدید عراق و پیشرفت و توسعه بیشتر برای ملت این کشور را آرزو کرد.
همچنین «عبدالله دوم»، پادشاه اردن در تماس تلفنی با «عبداللطیف رشید» به او بابت کسب رای اعتماد پارلمان و انتخابش به عنوان رئیس جمهوری جدید عراق تبریک گفت و تاکید کرد: اردن به دنبال استمرار توسعه روابط خود با عراق و تقویت همکاری‌ها و استمرار هماهنگی‌ها در مورد مسائل مختلف و در راستای منافع دو کشور و دو ملت و مسائل امت اسلامی است. وی در ادامه بار دیگر بر حمایت «امان» از دولت و ملت عراق برای حفظ امنیت و ثبات آن تاکید و برای رئیس جمهوری جدید این کشور آرزوی موفقیت کرد و پیشرفت بیشتر را برای ملت عراق خواستار شد.
«مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز بر حمایت اقلیم از تشکیل دولتی فراگیر که برای تحقق منافع همه عراقی ها تلاش می کند، تاکید کرد. وی در توئیتی نوشت: انتخاب «محمد شیاع السودانی»، به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق را تبریک می گویم و حمایت کامل خود از تشکیل دولتی فراگیر که برای تحقق منافع همه عراقی ها و تقویت اعتماد حقیقی بین اربیل و بغداد تلاش می کند، را اعلام می کنم.
نخستین واکنش «صدر»
جریان «صدر» در نخستین واکنش به انتخاب رئیس جمهوری و مکلف شدن «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر جدید عراق به تشکیل دولت در این کشور، از عدم مشارکت این جریان و افراد وابسته به آن در دولت جدید خبر داد. به گزارش «سومریه نیوز»، «صالح محمد العراقی»، از نزدیکان «مقتدا صدر»، رهبر جریان صدر و معروف به وزیر صدر در بیانیه‌ای نسبت به مکلف شدن «محمد شیاع السودانی» به تشکیل دولت واکنش نشان داد و اعلام کرد: هیچ فردی از جریان صدر و یا افراد وابسته به آن در دولت جدید به ریاست السودانی مشارکت نخواهد کرد و هرکسی که در این دولت مشارکت کند به هیچ وجه نماینده جریان صدر نیست و این جریان از این افراد اعلام برائت می‌کند.

نسخه مناسب چاپ